Notowania

produkcja
21.06.2019 10:13

Produkcja przemysłowa rośnie w solidnym tempie. Najnowsze dane GUS

Polski przemysł rośnie w tempie 7,7 proc. w skali roku - wynika z najnowszych danych GUS. Pokazuje, że jest odporny na spowolnienie w niemieckiej gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Wzrost w polskim przemyśle może nam pozazdrościć wiele europejskich krajów. (Fot: Mercedes-Benz)

W maju produkcja przemysłowa w Polsce była o 7,7 proc. większa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Ten kluczowy dla rozwoju gospodarki sektor rośnie ciągle trzyma się mocno, choć w porównaniu ze statystykami sprzed miesiąca dane są gorsze.

W kwietniu produkcja przemysłowa rosła w tempie aż 9,2 proc. rok do roku. Tak dobrze nie było od połowy ubiegłego roku. Obecna dynamika bliska 8 proc. to solidny wynik, którego może pozazdrościć nam wiele krajów europejskich.

Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

Ekonomiści PKO BP zapowiadali publikację danych GUS jako kolejny test odporności krajowego przetwórstwa na spowolnienie w niemieckiej gospodarce i recesję w tamtejszym przemyśle. Wszystko wskazuje na to, że na razie test jest zdany pozytywnie.

Przemysł na razie radzi sobie dobrze, choć akurat eksperci PKO BP liczyli na nieco lepszy wynik. Prognozowali roczny wzrost produkcji na poziomie 8,9 proc. Trzeba jednak przyznać, że na tle innych prognoz byli wyjątkowo optymistyczni. Średnio ekonomiści w Polsce spodziewali się dynamiki rzędu 7,7 proc. Nie ma więc zaskoczenia.

Dane GUS napawają optymizmem szczególnie w zestawieniu ze skrajnie różnym wydźwiękiem danych dotyczących nastrojów menedżerów firm przemysłowych. Te są delikatnie mówiąc kiepskie. Czarna seria w badaniach międzynarodowej firmy IHS Markit trwa już od listopada ubiegłego roku. Od tamtego czasu indeks PMI jest poniżej 50 pkt, co oznacza spowolnienie w sektorze i sygnalizuje zagrożenie recesją.

W stosunku do maja ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 16,5 proc., samochodów, przyczep i naczep - o 12,6 proc., wyrobów z metali - o 10,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 9,8 proc., mebli - o 9 proc. oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 8,8 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku, wystąpił w 7 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 12,4 proc., w produkcji skór i wyrobów skórzanych - o 8,9 proc. oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 2,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: produkcja, przemysł, gus, gospodarka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2019

MariuszBrawo, klamsta o zniszeniu polskiej gospodarki w ustach zlodziei nie sprawdzaja sie. Wystarczy przypomniec poprzednie rzady 8 lat To rządy PO i PSL … Czytaj całość

21-06-2019

bidoki plRosnie polski przemysl ktory wogole nie istnieje ....hahahahahaha

21-06-2019

SDAJa pracuje w firmie związanej z przemysłem i ten artykuł to jedna wielka ściema, od roku jest największy zastój od dawna.

Rozwiń komentarze (94)