Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Polska trzecia w Europie. Wyprzedziły nas Rumunia i Węgry

169
Podziel się:

Wzrost gospodarczy utrzymuje się u nas na wysokim poziomie. Choć są tacy w Europie, którzy mają wyższy, to i tak od pięciu kwartałów utrzymujemy się na europejskim podium.

Środkowy wschód Europy może cieszyć się dużo szybszym wzrostem gospodarczym niż zachód
Środkowy wschód Europy może cieszyć się dużo szybszym wzrostem gospodarczym niż zachód (Money.pl, Jacek Frączyk)

Polski wzrost gospodarczy wciąż może robić wrażenie w Europie. 4,7 proc. PKB rok do roku w górę w pierwszym kwartale to wynik, który udało się przebić tylko Węgrom i Rumunom - podaje Eurostat. Ci pierwsi mieli dynamikę 5,2 proc., drudzy 5,1 proc. Rumunom udało się teraz przeskoczyć nas w zestawieniu, a za Węgrami byliśmy już od czwartego kwartału 2018 r.

Jeśli weźmiemy wzrost pierwszego kwartału względem czwartego 2018, czyli 1,5 proc., to zajmujemy nawet drugie miejsce w Europie, razem z Węgrami. Pierwsze zajęła Chorwacja.

Tak czy inaczej, nasz region to obecnie oaza wzrostu. Dopiero na dziesiątym miejscu jest pierwszy kraj spoza Europy Środkowo-Wschodniej, czyli Hiszpania.

Coś może niepokoić? Fakt, że zatrudnienie spadło u nas drugi kwartał z rzędu o 0,1 proc. rok do roku. Poza Polską zatrudnienie rosło wszędzie w Europie - wskazuje Eurostat. W Unii skoczyło o 1,3 proc., w tym najwyżej w Słowenii i Hiszpanii.

Najsłabiej w Europie radzą sobie ostatnio gospodarki Włoch i Niemiec. Włosi zaliczyli nawet spadek PKB o 0,1 proc. rok do roku. Ostatni taki raz był w 2013 roku.

Niemiecka gospodarka nieznacznie przyśpieszyła w porównaniu z kwartałem czwartym 2018, rosnąc o 0,7 proc. rok do roku. To i tak jednak drugi najgorszy rezultat na kontynencie. Do tego wyniki ostatnich dwóch kwartałów są najgorsze od 2013 roku.

Zobacz także: Obejrzyj także: OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(169)
Prawda
5 lata temu
Trzecia w europie no tak pis rozdaje kasę a oni tą kasę wydają. Skończy się 500 plus to będziemy na samym dole
4 lata i kasz...
5 lata temu
A naczelny ekonom Balcerek twierdził, że Polska zbankrutuje w trzy miesiące po wyborach.
Cezar
5 lata temu
Polska nie ma swojego przemysłu, brak inwestycji. Rozdawnictwo doprowadzi do inflacji i katastrofy ! A głupie społeczeństwo nadal głosuje na nie Polaków.
Hej Ekonomist...
5 lata temu
I co z tego wzrostu ma przeciętny obywatel? Chyba tylko coraz większą drożyznę, bo wraz z PKB rośnie też sporo inflacja!
MEN
5 lata temu
Wzrost gospodarczy zawdzięczamy tylko i wyłącznie Niemieckim firmom na Polskim rynku. Rządy tutaj nie mają nic wspólnego a szczególnie PiS który spija śmietankę po poprzednikach :)
...
Następna strona