Trwa ładowanie...
bDKyBRQl

Notowania

Wzrost Gospodarczy – Wszystkie wiadomości

33
04.03.2021 11:52

KORONAKRYZYS
 / 
Moody's mocno tnie prognozy dla Polski. Gorsze niż pół roku temu

Jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych wyraźnie gorzej postrzega perspektywy polskiej gospodarki. Do niedawna eksperci zapowiadali 4-procentowe odbicie PKB w 2021 roku. Teraz prognozują już tylko 3,3 proc.

265
04.03.2021 9:06

GOSPODARKA
 / 
Polska na mapie unijnego bogactwa. Część kraju została w tyle, Warszawa wyróżnia się kolorem

Aż 10 polskich województw należy do najbiedniejszych w UE. Za to Warszawa rozpędza się, zostawiając niektóre zachodnie regiony w tyle. W ciągu ostatniej dekady wzrosła różnica między stolicą a najbiedniejszym województwem.

30
26.02.2021 10:14

KORONAKRYZYS
 / 
PKB Polski w dół. GUS publikuje dane za czwarty kwartał 2020 roku

Po kilku latach intensywnego wzrostu polska gospodarka zaliczyła poważny kryzys. GUS potwierdził wcześniejsze wyliczenia, mówiące o spadku PKB w końcówce 2020 roku. Zjazd był na poziomie 2,8 proc.

6
24.02.2021 13:56

INWESTYCJE
 / 
Brakuje inwestycji. Rządowy ekonomista ma pomysł

Niskie stopy procentowe mają zachęcać do inwestycji, ale tych jest za mało, by napędzić gospodarkę. - Duża tu rola sektora publicznego, powtarzam to od 9 miesięcy. Na wyjściu z pandemii bardzo ważne jest to, by sektor publiczny wziął na siebie impuls do inwestycji, który przełoży się na stymulację inwestycji prywatnych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Przedsiębiorstwa, które wstrzymują się z inwestycjami, robią to z rozsądku, jest duża niewiadoma, i ja to rozumiem. Dlatego sektor publiczny powinien wziąć na siebie ciężar zwiększania inwestycji publicznych - dodał.

7
11.02.2021 12:57

GOSPODARKA
 / 
Prognozy PKB Komisji Europejskiej. Polska gorzej oceniona

Już nie 3,3, a 3,1 proc. Takiego wzrostu gospodarczego w Polsce spodziewa się w tym roku Komisja Europejska. To znacznie bardziej pesymistyczna wizja niż ta, którą prezentuje rząd. Na cięcie tegorocznych prognoz zdecydowali się eksperci także względem innych krajów.

bDKyBRQn
29
27.01.2021 10:55

WZROST GOSPODARCZY
 / 
Trzeba skończyć z "gospodarką kowbojską". Ekonomista mówi o zrównoważonym rozwoju

- Myślę, że da się połączyć dbanie o środowisko ze wzrostem gospodarczym - mówił podczas debaty money.pl prof. Marian Noga, ekonomista, były członek RPP. Jak jednak przypomniał, dotychczasowe gospodarowanie zasobami często nazywane jest "gospodarką kowbojską". - Kraje rozwinięte zamieszkuje 20 procent ludności świata i zużywa 80 procent zasobów surowcowych całej kuli ziemskiej. Uczeni doszli do wniosku, że aby pozostałe 80 procent ludności osiągnęło ten sam poziom, potrzebne byłyby zasoby dwukrotnie większe, niż są na Ziemi - tłumaczył. - Ekonomiści nie mogą więc proponować modelu rozwoju opartego tylko i wyłącznie na PKB, bo to jest produkt w dużej części oparty na tzw. brudnych technologiach. Stąd też w latach 70. powstał kierunek, który nazywamy wzrostem zrównoważonym. Ten model jest akceptowany przez świat, nawet polskie gminy opierają na nim plany rozwoju - dodał.

10
22.01.2021 14:27

WZROST GOSPODARCZY
 / 
O szansach na duże wzrosty gospodarcze pisze w światowej prasie m.in. prezydent Andrzej Duda

Teksty o dekadzie Europy Środkowej, jej znaczeniu i szansach, autorstwa m.in. prezydenta Andrzeja Dudy ukażą się w piątek w dziennikach i na portalach na świecie w ramach cyklicznego projektu "Opowiadamy Polskę światu".

6
21.10.2020 15:28

KRYZYS
 / 
Gospodarka pozytywnie zaskoczyła w trzecim kwartale. Ekonomiści podnoszą prognozy PKB

Nie 3 proc., a maksymalnie 2 proc. spadku PKB oczekują ekonomiści bankowi w trzecim kwartale. Na miesiąc przed publikacją statystyk GUS optymizmem napawają ostatnie dane gospodarcze.

34
19.10.2020 11:03

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus na świecie. Chiny relatywnym zwycięzcą. Widać to w nowych danych

Opublikowane w poniedziałek dane z Chin pokazują ożywienie w chińskiej gospodarce. Wprawdzie PKB w trzecim kwartale okazał się nieco gorszy od oczekiwań, ale na plus zaskoczyły zarówno wrześniowa produkcja przemysłowa jak i sprzedaż detaliczna. Chiny są relatywnym zwycięzcą obecnej sytuacji epidemicznej.

bDKyBRQt
3
02.10.2020 9:55

RAPORT
 / 
Kryzys może być impulsem do rozwoju. Lewiatan ma dla rządu 50 rekomendacji

Konfederacja Lewiatan przekonuje, że kryzys może być ważnym impulsem rozwojowym dla Polski na lata 2020-2022. W raporcie przedstawia ponad 50 rekomendacji. Wśród nich jest redukcja podatków zniechęcających do inwestowania czy upowszechnienie pracy zdalnej.

9
29.09.2020 11:11

GOSPODARKA
 / 
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury. W tym roku na ścieżkę wzrostu nie wrócimy

Gospodarka częściowo odrobiła straty związane z jej nagłym zatrzymaniem, jednak powrót na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii nie wydaje się możliwy w tym roku. Osiągnięcie tempa wzrostu z lat 2017-2018 może zająć kilka lat - oceniają eksperci BIEC.

3
13.08.2020 14:30

PANDEMIA
 / 
Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa będzie się pogłębiał? - Nie do końca. Prognozy dotyczące spadku PKB są takie, że nastąpi to w 2020, a już w 2021 prognozuje się wzrost. Oczywiście od innej bazy, więc w 2021 nie wrócimy do poziomu z 2019. Inaczej reaguje bezrobocie, zatrudnienie nie wzrasta w tak szybkim tempie jak PKB, zmieniają się też strategie zatrudnienia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Polacy częściowo wstrzymali się z wydatkami konsumpcyjnymi, ale i tak - na tle innych państw - wydawaliśmy sporo na konsumpcję. A to istotny czynnik, firmy liczą na odrodzenie popytu konsumenckiego. Zestawiając nasze dane z danymi GUS-u, jeszcze nie odrodził się poziom konsumpcji z zeszłego roku, ale powoli do tego wracamy - dodała.

66
22.07.2020 10:15

WZROST GOSPODARCZY
 / 
"Historycznie Polska będzie najbogatsza w relacji do PKB". Wzrost gospodarczy wystrzeli dzięki pieniądzom z UE

- Ryzyko tego, że będziemy mieć ujemny wpływ inwestycji publicznych na rozwój gospodarczy po wczorajszym porozumieniu w Brukseli spadło w Polsce do zera – powiedział w programie „Money. To się liczy” Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Kwota, która trafi do Polski, będzie ten wzrost podbijać. Możemy mówić o złotej dekadzie, która nas czeka. Wprawdzie suma pieniędzy jest trochę mniejsza w relacji do PKB w porównaniu z poprzednią perspektywą, ale z perspektywy momentu, w którym jesteśmy, trudno byłoby liczyć na więcej. Prawda jest taka, że historycznie Polska będzie najbogatsza w relacji do PKB. Jestem tym zbudowany. Trzeba powiedzieć, że do porozumienia doszło szybko, to był pierwszy szczyt ws. budżetu.

bDKyBRQu
98
07.07.2020 13:30

PROGNOZY
 / 
Komisja Europejska obniża prognozy PKB. Polska ciągle wypada najlepiej

- Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy - ocenia Komisja Europejska. Najnowsze prognozy zakładają mocniejszy spadek PKB w UE. Pogorszyły się też perspektywy polskiej gospodarki, choć ciągle jest stosunkowo najbardziej odporna na kryzys.

81
15.05.2020 10:05

GUS
 / 
PKB mocno hamuje, ale dane pozytywnie zaskakują. W największych krajach jest dużo gorzej

Koronawirus dał się nam we znaki dopiero w marcu, ale jego negatywne skutki dla gospodarki widać już w statystykach za pierwszy kwartał. W porównaniu z końcówką 2019 roku PKB spadł o 0,5 proc. W skali roku ciągle jest na plusie, ale już poniżej 2 proc.

27
06.05.2020 18:15

PROGNOZA
 / 
Covid-19 zakończy 30 lat nieprzerwanego wzrostu w Polsce, ale z kryzysem poradzimy sobie "dobrze"

Polska relatywnie dobrze poradzi sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem, mimo że ten zakończy trzy dekady nieprzerwanego wzrostu gospodarczego w naszym kraju - przewiduje główny ekonomista PKO BP. Spośród krajów UE recesja w najmniejszym stopniu uderzy w Polskę - to z kolei wynika z prognozy Komisji Europejskiej.

14
27.04.2020 10:41

INWESTYCJE
 / 
Co po pandemii? "Inflacja spadnie, najwyższa pora myśleć o deflacji"

Koronawirus wywołuje kryzys, co będzie motorem wzrostu gospodarczego po pandemii i czy czekają nas chude lata? - Eksport był, jest i będzie motorem wzrostu dla polskiej gospodarki. To jest popyt z zewnątrz, w jakimś sensie płynie do nas za darmo. Europa będzie odbijać, to będzie się do nas przelewało. Drugi czynnik to inwestycje publiczne, w końcówce roku będzie to zdecydowanie widoczne - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A. - Popyt na kredyty będzie spadał, rynek nieruchomości będzie miał gorszy okres. Natomiast inflacja spadnie, bo są do tego silne czynniki. Najwyższa pora myśleć o powrocie do deflacji - dodał.

110
14.04.2020 15:53

GOSPODARKA
 / 
Recesja w Polsce. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał liczby

Polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o 4,6 proc. PKB - twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Z kolei stopa bezrobocia na koniec roku ma wzrosnąć do 9,9 proc.