Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Praca zdalna w Polsce. Tak wypadamy na tle UE

7
Podziel się:

Co ósmy Europejczyk pracował w 2020 w domu, jednak widać duże różnice między krajami. Podczas gdy w Finlandii pracę zdalną wykonywał co czwarty zatrudniony, w Polse - co 11, wynika z danych Eurostatu.

Praca zdalna w Polsce. Tak wypadamy na tle UE
W Polsce 8,9 proc. zatrudnionych pracowało zdalnie, wynika z danych Eurostatu za 2020 rok. (Adobe Stock)

Restrykcje i dystans społeczny wprowadzone w odpowiedzi na pandemię COVID-19 zmusiły wiele osób do pracy z domu. W 2020 roku w Unii Europejskiej zazwyczaj z domu pracowało 12,3 proc. zatrudnionych w wieku 15-64 lata.

Porównując z innymi krajami UE, w Polsce praca zdalna nie była szczególnie popularna. W ubiegłym roku odsetek pracujących z domu wyniósł 8,9 proc. Znaleźliśmy się więc poniżej unijnej średniej.

Na szczycie listy uplasowała się Finlandia, w której zazwyczaj z domu pracowało 25,1 proc., a na kolejnych miejscach Luksemburg (23,1 proc.) oraz Irlandia (21,5 proc.). Natomiast najniższy odsetek osób pracujących zdalnie odnotowano w Bułgarii (1,2 proc.), Rumunii (2,5 proc.), Chorwacji (3,1 proc.) i na Węgrzech (3,6 proc.).

Zobacz także: Polski Ład. Jakie zyski dla etatowców?

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu przedstawi projekt ustawy regulującej pracę zdalną. Pracodawcy będą wypłacali pracownikom na telepracy ryczałty za zużyty Internet i prąd. Jednak praca zdalna ma być możliwa tylko w formie hybrydowej (pracownik będzie mógł pracować poza biurem, ale będzie musiał również pracować w firmie w wyznaczonych dniach).

Dane Eurostatu skomentował szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Na swoim profilu na Twitterze napisał: "Praca hybrydowa w wielu zawodach zapewne zostanie wprowadzona na stałe, co nie jest dobrą wiadomością dla właścicieli biurowców".

Z danych Eurostatu wynika, że w Unii Europejskiej w ubiegłym roku więcej kobiet niż mężczyzn pracowało zdalnie (13,2 proc. wobec 11,5 proc.). W Polsce widać podobną tendencję: z domu pracowało 7,6 proc. mężczyzn oraz 10,5 proc. kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Radek
3 lata temu
Co praca zdalna ma wspólnego z gospodarka realna. Nic. To praca dla urzedasow itp. Spróbujcie zlizyc zdalnie auto , wyprodukować opakowanie rozwieść towary itp itd. Tylko realna gospodarka ma znaczenie a nie fiu będzie nikomu raczej nie potrzebne.
vvvv
3 lata temu
ja bym chciała pracowac w wyznaczone dni w biurze i reszta zdalnie, bo dojazdy mnie wykonczą 2 godz marnuje dziennie min, to juz chyba wbym wolala ten czas spozytkowac inaczej niz stanie w korku albo w pociagu, ale u mnie jak to mowi szef... w domu mu sie nudzi ot...
oli
3 lata temu
Niestety ale w Polsce kadra menedżerska ma bardzo niskie kompetencje zarządcze i nie potrafi organizować pracy zdalnie, dla polskiej kadry menedżerskiej liczą się tzw d...godziny pracy, jak nie widzi pracownika, toto nie czuje się dowartościowanym szefem. Wielu menedżerów w Polsce nie ufa swoim pracownikom. Sam jestem menedżerem i nie rozumiem swoich kolegów z pracy, którzy niechętne podchodzą do wysyłania swoich pracowników na pacę zdalną ale co ma powiedzieć jak większość tych kierowników, menedżerów to ludzie z łapanki
Aston
3 lata temu
Nie wyobrażam sobie wracać do biura... praca zdalna jest genialna!!!
Biurowy
3 lata temu
Jak tylko mam możliwość to jadę do biura nie mam miejsca na biurko i krzesło do pracy. Kręgosłup po pracy w domu boli nie do wytrzymania.