Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Gowin: pokażemy projekt ustawy o pracy zdalnej

9
Podziel się:

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu przedstawi projekt ustawy regulującej pracę zdalną. Pracodawcy będą wypłacali pracownikom na telepracy ryczałty za zużyty Internet i prąd. Dokładnie ile? Tego nie powiedział, wskazał jednak, że rozwiązanie zaproponowane przez resort rozwoju satysfakcjonuje firmy.

Gowin: pokażemy projekt ustawy o pracy zdalnej
Negocjowaliśmy ten projekt od sierpnia ub.r. Pozostało jeszcze kilka kwestii spornych, ale załatwiliśmy je kompromisem - przyznał w rozmowie z PAP, wicepremier Jarosław Gowin (Jacek SzydÅ‚owski / Forum, RM, Jacek SzydÅ‚owski / Forum)

W przyszłym tygodniu przedstawimy gotowy projekt ustawy regulującej pracę zdalną do konsultacji społecznych i uzgodnień resortowych-poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. Jak przekazał, projekt zakłada wypłacanie przez pracodawców ryczałtu pokrywającego koszty pracy w domu.

Wicepremier Gowin oświadczył, że gotowy projekt ustawy ws. pracy zdalnej zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowany oraz skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Dziesięć miesięcy negocjacji

Prace nad ustawą o pracy zdalnej trwały od sierpnia ubiegłego roku. Reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego związki zawodowe oraz organizacje zrzeszające pracodawców nie mogły dojść do porozumienia w wielu ważnych kwestiach dotyczących warunków wykonywania pracy zdalnej, stąd tak długi czas pracy nad projektem.

Zobacz także: Trybunał Stanu dla Mateusza Morawieckiego? "Sprawa jest kompromitująca"

W kilku istotnych kwestiach obie strony jednak się porozumiały. Mianowicie praca zdalna będzie możliwa tylko w formie hybrydowej (pracownik będzie mógł pracować poza biurem, ale będzie musiał również pracować w firmie w wyznaczonych dniach) i pracownikowi będzie się należał ekwiwalent za zużyty w domu prąd i internet.

"Negocjowaliśmy ten projekt od sierpnia ub.r. Pozostało kilka kwestii spornych, w których podejście pracodawców i związków zawodowych jest odmienne. Te kwestie uregulowaliśmy w sposób kompromisowy, równoważący interesy obu stron" - zaznaczył szef MRPiT.

Ile dopłaci pracodawca?

Te kwestie sporne, to m.in. wysokość ekwiwalentu. Jak opisywaliśmy w kwietniu br., pracodawcy policzyli, że musieliby płacić pracownikom na pracy zdalnej ok. 180 zł rocznie. Tyle samo, tylko że miesięcznie zażądali od firm związkowcy.

Ich propozycja była taka, by było to 50 proc. najniższego wynagrodzenia godzinowego przemnożone przez każdy dzień pracy. Jak łatwo policzyć, najniższa krajowa to 18,30 zł brutto za godzinę, połowa tej stawki to 9,15 zł przemnożone przez 20 dni roboczych w miesiącu daje ponad 180 zł miesięcznie.

Jarosław Gowin w rozmowie z PAP nie wyjawił, czy w projekcie ustawy pojawią się konkretne kwoty, lub algorytm, jakim mają posługiwać się pracodawcy, ale zaznaczył, że rozwiązanie jest uzgodnione z pracodawcami i w pełni dla nich satysfakcjonujące.

A to oznacza, że spełniony został postulat firm, by kwestię wysokości dopłat pozostawić pracodawcom i pracownikom do wewnętrznych uzgodnień.

Wicepremier dodał, że w dużej mierze proponowana ustawa podtrzyma obecnie obowiązujące rozwiązania z ustawy covidowej, które są dobrze ocenianie przez pracodawców i pracowników.

Obecnie podstawą do świadczenia pracy z domu są przepisy tzw. ustawy covidowej z marca 2020 r. Zgodnie z nimi, przedsiębiorcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii oraz do trzech miesięcy po ich odwołaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
lol
3 lata temu
Pan Gowin niech się lepiej już nie odzywa...
Michu
3 lata temu
Po co? Kazdy doskonale sobie radzi bez przepisow
super
3 lata temu
to spowoduje, że pracodwcy zrezygnuja z pracy zadlnej i covid bedzie on the rise.
Ten gorszy
3 lata temu
Zaraz, zaraz skoro pierdzą w domu to od tego są koszta uzyskania przychodu, a nie dodatki, nie tracą na paliwo, ubrania, nie tracą czasu na dotarcie do pracy
koojj
3 lata temu
Skoro w nowym ładzie mają podnieść podatki przez brak ryczałtu i brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej , to zdalnie można sobie pracować zewsząd tylko nie z Polski. Więc ta ustawa nie ma już znaczenia.