Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Prezes Glapiński oskarża innych o intencje polityczne. "Chodziło o to, żeby zapłakali kredytobiorcy"

31
Podziel się:

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, powiedział w rozmowie w "Sieci", że ekonomiści proponowali bardziej radykalne podwyżki stóp procentowych po to, aby "zapłakali kredytobiorcy złotowi".

Prezes Glapiński oskarża innych o intencje polityczne. "Chodziło o to, żeby zapłakali kredytobiorcy"
Adam Glapiński mówił o ekonomistach, którzy działali na rzecz opozycji (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl)

Adam Glapiński został zapytany, na ile wynik wyborów jest ważny z pozycji prezesa NBP.

– Bardzo ważny. Jeżeli prezesi innych banków centralnych mnie o coś pytają, to właśnie o to, czy po wyborach ukształtuje się stabilny i silny rząd. A jeżeli tak, to jaki i jaką będzie prowadził politykę. W tym kręgu rozumie się stawkę 15 października – odpowiedział szef banku centralnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Inflacja w Polsce

Glapiński odniósł się także do pytania, czy problem dużej inflacji mamy za sobą.

– Tak, wyszliśmy z tego bolesnego kłopotu. Dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej kolejna obniżka stóp procentowych o 0,25 p.p. dowodzi, jak dobra jest sytuacja. I znowu: gdy to zapowiadałem, wylewano na mnie wiadra szyderstw. Ale to oni oszukiwali Polaków, ja mówiłem prawdę, miałem rację, wskazując na tymczasowość tego zjawiska – powiedział Glapiński.

Według niego inflacji niestety nie można było uniknąć, ponieważ była ona wynikiem kryzysów zewnętrznych: pandemii, wojny, szoku energetycznego.

–Tego nikt nie przewidział, podobnie jak tak szybkiego odbicia gospodarek po pandemii. Wybór, przed jakim staliśmy, dotyczył sposobu wyjścia z inflacji. Zrobiliśmy to tak, by skutki społeczne były jak najmniejsze. Zareagowaliśmy szybko – jedni z pierwszych, tuż po Czechach, podnosząc stopy procentowe z 0,1 do 6,75 proc. – powiedział prezes NBP.

Stopy procentowe

Prezes NBP dodał, że ekonomiści związani z opozycją, w tym niektórzy zasiadający w Radzie Polityki Pieniężnej, od początku proponowali jeszcze bardziej radykalne, dużo większe podwyżki stóp procentowych.

Intencje w mojej ocenie były polityczne. Chodziło o to, żeby zapłakali kredytobiorcy złotowi, kredyty inwestycyjne stały się niedostępne, gospodarka się załamała, wzrosło bezrobocie, a rząd upadł. Na szczęście ten scenariusz się nie sprawdził, dziś spadek inflacji jest szybki i zgodny z naszymi prognozami. Już w październiku przewidujemy inflację poniżej 7 proc. – zaznaczył.

Szef banku centralnego odniósł się też do kwestii gromadzenia przez NBP rezerw walutowych i w złocie.

– Dziś wartość naszych rezerw dewizowych wynosi ponad 180 mld dol., z czego blisko 11 proc. stanowią rezerwy złota, wynoszące 314 t. To są czynniki stabilizujące pozycję polskiej waluty i polskiej gospodarki. Widzą to inwestorzy, agencje ratingowe, inne banki centralne i rządy – wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
5*3
8 miesięcy temu
Tak, tak.... Jak to u komuchów, trzeba znaleźć wroga. Ten wróg sypie nam piach w tryby dobrze naoliwionej maszyny i wkłada nam kij w szprychy. Popaatrz lepiej na siebie, błaźnie.
ivan
8 miesięcy temu
Glapa... i wszystko jasne!
meg
8 miesięcy temu
Akurat z tą wypowiedzią się zgadzam. Wielu inwestorów ostrzy zęby aby za darmo poprzejmować mieszkania i biznesy. Sieją panikę poprzez media społecznościowe, naciskają na rząd poprzez prasę.
PRZYTOMNY
8 miesięcy temu
Ten człowiek wymaga pilnego zbadania jego poczytalności..,
PRL-bis
8 miesięcy temu
NBP obecnie jest tym, czym TVP - narzędziem Partii.
...
Następna strona