Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|
aktualizacja

Stopy znów w dół. Co z ratami kredytów?

122
Podziel się:

Po raz drugi w 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP. Tym razem obniżka wyniosła 0,25 pp., co oznacza, że stopa referencyjna wynosi 5,75 proc. Decyzja RPP przyniesie spadek rat kredytów.

Stopy znów w dół. Co z ratami kredytów?
RPP zdecydowała w sprawie wysokości stóp. Na zdjęciu: Adam Glapiński, szef NBP i przewodniczący Rady (East News, PAP, Arakdiusz Ziolek, Paweł Supernak)

Podczas październikowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w 2023 r. obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Obniżka wyniosła 0,25 pp. i oznacza, że obecnie:

  • stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.,
  • lombardowa: 6,25 proc.,
  • depozytowa: 5,25 proc.,
  • redyskontowa weksli: 5,80 proc.,
  • dyskontowa weksli: 5,85 proc.

Tym razem decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy zakładali niewielką obniżkę stóp procentowych.

Spadną raty kredytów konsumenckich

Obniżenie stopy referencyjnej do 5,75 proc. oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytu konsumenckiego nie może być wyższe niż 17,50 proc. w skali roku. Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty gotówkowe, samochodowe, czy zadłużenie na kartach kredytowych mogą spodziewać się więc obniżenia odsetek od swoich zobowiązań finansowych.

Od początku roku trzymiesięczny WIBOR obniżył się o 1,25 proc. (z 6,99 proc. na 5,74 proc.), a sześciomiesięczny o 1,50 proc. ( z 7,11 proc. na 5,61 proc.). Oznacza to wyhamowanie wzrostu stawek, na podstawie których banki ustalają zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Obie stawki są już niższe od stopy referencyjnej NBP (odpowiednio o 0,01 proc. i o 0,14 proc.), a trzymiesięczny WIBOR jest wyższy o 0,13 proc. od sześciomiesięcznego.

W przypadku, gdy trzymiesięczny WIBOR obniżył się o 0,25 proc. (tj. do poziomu 5,49 proc.), to – w zależności od kwoty kredytu – miesięczna rata kredytu hipotecznego zmniejszy się od 17 zł do 165 zł.

Kiedy rata kredytu się zmieni?

Trzeba jednak pamiętać, że raty kredytów hipotecznych nie zmieniają się od razu po obniżce czy podwyżce stawek referencyjnych. Istotne są stosowane przez banki cykle aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych.

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w sierpniu 2023 r. banki udzieliły 13,3 tys. kredytów hipotecznych o wartości 5,1 mld zł. Dla porównania w lipcu 2023 r. liczba udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła 11,1 tys., a ich wartość 4,2 mld zł.

Od lipca 2023 r. banki udzielają kredytów mieszkaniowych w ramach rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." Z informacji uzyskanych z Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że według stanu na 28 września 2023 r. w bankach zostało złożonych 50 381 wniosków kredytowych oraz zawarto 14 667 umów na łączną kwotę ok. 5,76 mld zł.

Maciej Kazimierski, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
max
5 miesięcy temu
bankster morawiecki zadbał żeby banki łupiły Polaków!!!
oloo
5 miesięcy temu
to oszuści w tym mbank W 2020 miałem do spłaty ponad 900tys rata wynosiła niecałe 11tys obecnie oprocentowanie takie samo do spłaty niecałe 800tys a rata ponad 13tys
Aśka
7 miesięcy temu
To jest jakiś żart mam kredyt 3M od września 2023 oprocentowanie 8,58% a od października2023 oprocentowanie 9,38% jeszcze tak wysokiego oprocentowania nie miałam i to mają być te ich obniżki !!! Robią z ludzi idiotów
Ba123
8 miesięcy temu
Jak to jest mam kredyt hipoteczny a według tych statystyk wyliczeniowych moja rata powinna być mniejsza a jest dwa razy wyższa gdzie jest prawda
siekiera
8 miesięcy temu
A co na to "analitycy" z "blumberga" ;)), stopy w dół, waluty w dół, akcje w górę, a powinno być wszystko odwrotnie!! ;)..co oni nic nie mówią? ;) - argumentów brak?! ps. a i jeszcze paliwa na stabilnym poziomie - ...panowie analitycy to jest źle czy niedobrze?! - bo naród jest zdezorientowany;))
...
Następna strona