Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Bezpieczny kredyt 2 proc. zostanie zawieszony? Rzecznik rządu odpowiada

51
Podziel się:

Nie ma możliwości, aby zawieszono program "Bezpieczny kredyt 2 proc."; w przypadku większego zainteresowania jesteśmy otwarci na zwiększenie limitów - zadeklarował rzecznik rządu Piotr Müller. Rozmówcy money.pl przekonują, że rząd nie doszacował programu, który już teraz korzysta z puli środków na 2024 r.

Bezpieczny kredyt 2 proc. zostanie zawieszony? Rzecznik rządu odpowiada
Rzecznik rządu Piotr Müller twierdzi, że program Bezpieczny kredyt 2 proc. nie zostanie zawieszony (GETTY, NurPhoto)

Jak pisaliśmy w money.pl, zainteresowanie zakupem pierwszego mieszkania ze wsparciem państwa jest tak duże, że w przyszłym roku Bezpiecznego kredytu 2 procent prawdopodobnie nie będzie z czego finansować. Wiele wskazuje na to, że program zostanie zawieszony.

Już teraz korzystamy z puli pieniędzy przewidzianej na przyszły rok, ponieważ zainteresowanie rządowym wsparciem zakupu pierwszego mieszkania jest większe, niż się spodziewano. Zwraca na to uwagę m.in. Bartosz Turek, główny analityk firmy deweloperskiej HREIT. Wątpliwości co do tego nie ma też pytany przez money.pl Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Popyt wystrzeli. Skutek może być jeden. "Rząd nie przewidział"

Bezpieczny kredyt 2 proc. zostanie zawieszony? Odpowiedź rzecznika rządu

Rzecznik rządu Piotr Müller twierdzi jednak, że jest inaczej. - Nie ma takiej możliwości. My jesteśmy zadeklarowani, wczoraj też rozmawiałem z ministrem Waldemarem Budą o tym, żeby, jeżeli to zainteresowanie będzie większe, to po prostu zaktualizować możliwości wydatkowe na ten cel - stwierdził.

Jak zaznaczył, "oczywiście warunkiem jest to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie dalej rządziło, bo ten rząd nowy będzie już podejmował decyzje".

Na pytanie o to, czy zainteresowanie programem rzeczywiście przerosło oczekiwania rządu, opowiedział, że "przekroczyło w tym sensie, że cieszymy się, że tyle osób z niego skorzystało". - Chcemy, żeby się on rozwijał - zaznaczył.

- W tym roku można z niego skorzystać bez ograniczeń i to zagwarantujemy. W przyszłych latach były wyznaczone konkretne limity. Natomiast, jeżeli to zainteresowanie byłoby wyższe, to jesteśmy otwarci na to, żeby to zwiększyć, dlatego że taki był cel. Natomiast zawsze, jak przyjmuje się jakikolwiek rządowy program, jakiekolwiek budżetowanie się zakłada, to zawsze musi być limit, bo to wynika z przepisów o finansach publicznych i zawsze wpisywany jest limit - wskazywał.

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kto może skorzystać z programu?

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Kwota "Bezpiecznego kredytu 2 proc." nie może przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma, co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe, (jeśli będą pobierane). Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
Gosc
8 miesięcy temu
Spieszcie się bo ukrucą te 2% ...to nie będzie i nie może trwać przy tej sztucznie zbitej inflacji
Zen
8 miesięcy temu
Budują metr surowizny za 4-5 tyś max a sprzedają za 15 tyś. To ile tej marży mają biedne deweloperki ? Ktoś policzy ?
Olga
8 miesięcy temu
My z mężem pracowaliśmy od nastoletnich lat, a w trakcie studiów za granicą, więc udało nam się odłożyć na wkład własny i kupić mieszkanie 2 lata temu. Korzystaliśmy z usług świetnego dewelopera SuperKrak - wszystko terminowo, zgodnie z umową. Bardzo doceniam, że mamy możliwość posiadania własnego mieszkania, bo w tych czasach to nie jest takie oczywiste.
Siano
8 miesięcy temu
Moim zdaniem należy się zwrot i to wszystkim , którzy nabywali pierwsze mieszkanie od przemian ustrojowych a spłacali kredyt więcej niż 2% .Należy się zwrot pieniędzy i też tym co kupili bez kredytu bo musieli włoźyć swój własny wysiłek aby kkredytu nie brać. A ceny były dostosowane do kredytów. Tak czy inaczej to sądy powinny rozpatrzyć,
Brum
8 miesięcy temu
Wszyscy, którzy kupili pierwsze mieszkanie w swoim życiu na kredyt powinni się starać się sądownie o zwrot pieniędzy (odserek) do wysokosci 2% z waloryzacją. Pozwy zbiorowe zapewne wchodza w grę,
...
Następna strona