Trwa ładowanie...
bELizZLp
Notowania

Rząd – Wszystkie wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Oto nowe twarze
3
26.10.2021 21:05

REKONSTRUKCJA RZĄDU PIS
 / 
Rekonstrukcja rządu. Oto nowe twarze

Długo wyczekiwana rekonstrukcja rządu stała się faktem. Po ceremonii w Pałacu Prezydenckim nowym ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii.

Piotr Nowak ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy komentują: "mniej widoczny, ale skuteczny"
17
26.10.2021 19:02

NOMINACJA
 / 
Piotr Nowak ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy komentują: "mniej widoczny, ale skuteczny"

Stanowisko szefa resortu rozwoju objął Piotr Nowak, który w przeszłości był wiceministrem finansów. - W moim odczuciu to dobre rozwiązanie - mówi w rozmowie z money.pl Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Nasz rozmówca liczy na to, że nowy minister będzie reprezentował interesy przedsiębiorców, co będzie szczególnie ważne w czasie wprowadzania Polskiego Ładu.

Koronawirus. Nie będzie kolejnych lockdownów. "Nie rozważamy takiego scenariusza"
33
26.10.2021 16:31

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus. Nie będzie kolejnych lockdownów. "Nie rozważamy takiego scenariusza"

Mimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej Rada Ministrów na razie nie rozważa wprowadzenia kolejnego lockdownu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W całym kraju przybywa nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Rząd podjął decyzję o zwiększeniu bazy łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

Zagłosował wbrew Kaczyńskiemu, został odsunięty. Henryk Kowalczyk dostał drugą szansę
19
26.10.2021 14:54

HENRYK KOWALCZYK
 / 
Zagłosował wbrew Kaczyńskiemu, został odsunięty. Henryk Kowalczyk dostał drugą szansę

Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa. Zastąpił na stanowisku Grzegorza Pudę, którego los od dawna był przesądzony. Sam Kowalczyk już raz był blisko objęcia rządów w resorcie. Zagłosował jednak przeciwko słynnej już ustawie o ochronie zwierząt, forsowanej przez Jarosława Kaczyńskiego, co przekreśliło jego szanse.

Ustawa o obronie ojczyzny. Kaczyński i Błaszczak odsłonili karty. "Radykalne wzmocnienie sił zbrojnych"
110
26.10.2021 13:26

ARMIA
 / 
Ustawa o obronie ojczyzny. Kaczyński i Błaszczak odsłonili karty. "Radykalne wzmocnienie sił zbrojnych"

W trakcie przedstawiania założeń do ustawy o obronie ojczyzny wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślał, że do zmian Polskę zmusiła "polityka mocarstwowa" Rosji oraz działania Białorusi na granicy. Prezes PiS zaznaczył, że nasz kraj jest przedmurzem sił NATO i ONZ, dlatego też - w jego ocenie - potrzebne jest "radykalne wzmocnienie sił zbrojnych".

bELizZLr
Rząd myśli o strażakach. Zajmie się projektem dodatku emerytalnego
5
25.10.2021 20:46

STRAŻ POŻARNA
 / 
Rząd myśli o strażakach. Zajmie się projektem dodatku emerytalnego

We wtorek rząd Mateusza Morawieckiego zajmie się projektem ustawy, która zakłada wypłatę dodatku emerytalnego dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodatkowe świadczenie przysługiwałoby tym ratownikom z 25-letnim stażem w OSP w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet.

Kontrowersyjna wypowiedź premiera. "Coraz mniej go rozumiem"
120
25.10.2021 14:10

POLITYKA
 / 
Kontrowersyjna wypowiedź premiera. "Coraz mniej go rozumiem"

Echa wywiadu premiera Morawieckiego dla "Financial Times". - Coraz mniej rozumiem, o czym mówi premier Morawiecki. Do pewnego momentu przyjmuje się, że są to jakieś racjonalne wypowiedzi. Do tej pory przyjmowaliśmy, że w kraju premier mówi różne dziwne rzeczy, propagandowe, które docierają do jego wyborców, a za granicą mówi coś zupełnie innego, po angielsku, więc wielu wyborców tego nie rozumie, a TVP tego nie pokazuje. Natomiast teraz zaczyna mówić takie rzeczy również za granicą. Krótko mówiąc, współczuję czytelnikom - powiedział w "Money. To się liczy" prof. Witold Orłowski. - My już się przyzwyczailiśmy. Tak wygląda polska polityka, jesteśmy przyzwyczajeni do pewnej gry premiera Morawieckiego, jego wyborcy tego nie widzą. Na świecie cały czas jest przekonanie, że jeśli premier dużego państwa coś mówi, to ma to jakieś znaczenie. Jeśli używa słów o trzeciej wojnie światowej, wypowiadanej przez Komisję Europejską, no to o coś mu chodzi. Trudno to w ogóle komentować. Dotąd człowiek się czuł spokojnie, gdy politycy używali takich słów na użytek krajowych. Teraz trochę wstyd, jak ktoś, zadzwoni z Anglii czy ze Stanów i zapyta, o co chodzi z tym wywoływaniem wojny. Do tej pory partnerzy europejscy traktowali polski rząd, jako trudnych partnerów, ale takich, z którymi można normalnie rozmawiać. Ta trzecia wojna światowa jest trochę wyrwana z kontekstu, natomiast do świadomości te słowa się przebijają i tu pojawia się pytanie: z kim my w ogóle rozmawiamy? - dodał.

Czwarta fala w natarciu. Będzie lockdown? Co planuje rząd?
15
22.10.2021 16:38

WIDEO
 / 
Czwarta fala w natarciu. Będzie lockdown? Co planuje rząd?

Koronawirus znowu przybiera na sile. Rząd planuje kolejny lockdown? - Liczby wskazują 5-6 tysięcy zakażeń, porównujemy to rok do roku i miesiąc do miesiąca. Zdajemy sobie sprawę, że mamy problem w trzech województwach, które mają najmniejszy poziom zaszczepienia. Jako ministerstwo gospodarki chcemy zadbać również o to, aby zapewnić komfort przedsiębiorcom - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. - Żadna branża nie chce być zamknięta, to jest jasne. Deklaracji żadnych składać nie mogę, bo liczby, które są dzisiaj, mogą w bardzo szybkim tempie zacząć rosnąć. Staramy się nie doprowadzić do pełnego lockdownu. Chcemy działać racjonalnie i w sposób regionalny - dodała.

Ceny paliw. Marża do obniżki? Minister Semeniuk: To demagogia
71
22.10.2021 11:33

INFLACJA
 / 
Ceny paliw. Marża do obniżki? Minister Semeniuk: To demagogia

Rząd powinien obniżyć marżę na paliwa, by ceny zmalały? - Myślenie, że obniżanie wynagrodzeń pracowników spółek Skarbu Państwa może przełożyć się finansowo na dobrobyt kierowców i obniżenie cen paliw to jest demagogia. Myślenie o tym, że komuś można zabrać, żeby innemu dać to jest bardzo zła perspektywa i jest to narracja opozycji - powiedziała w "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. - A jeszcze jak idziemy w kierunku niektórych wypowiedzi, że premier Jarosław Kaczyński nazwał przedsiębiorców cwaniakami to jest absolutna nieprawda. Powiedzieliśmy, że jedni przedsiębiorcy funkcjonują w granicach prawa, drudzy niestety to prawo nadwyrężają, szukają furtek. I taka jest prawda - dodała.

bELizZLx
Pracownicy żądają podwyżek. Zapowiadają strajki i protesty. "Państwo sobie nie radzi"
42
19.10.2021 12:22

PIS
 / 
Pracownicy żądają podwyżek. Zapowiadają strajki i protesty. "Państwo sobie nie radzi"

Pracownicy żądają podwyżek i grożą paraliżem. Nadchodzi czas strajków i protestów? - Od ponad 5 lat ta presja płacowa jest bardzo widoczna w sferze gospodarki prywatnej. Kolejne podwyżki płacy minimalnej także powodowały wzrost oczekiwań płacowych. Biznes sobie z tym radził, ale nie radziło sobie z tym państwo. Szereg usług publicznych, jak ochrona zdrowia, edukacja, administracja - to są sfery, w których wynagrodzenia były w zasadzie mrożone. Rząd, pod groźbami związkowców, zdecydował się na lekkie odmrożenie wynagrodzeń, więc podwyżki w sferze budżetowej na poziomie 3 procent będą, ale to za mało, by radzić sobie chociażby z galopującą inflacją - powiedział w "Money. To się liczy" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, były wiceminister pracy. - W sferze publicznej, podobnie jak w biznesie, potrzebna jest uczciwość. Jeżeli przedsiębiorca umie się spotkać z załogą i dogadać się z nią, to tylko dlatego, że jest w stanie pokazać koszty, możliwości rozwojowe i konieczności inwestycyjne, aby zachować konkurencyjność i chronić miejsca pracy. W przypadku rządzących nie widzę takiej otwartości na dialog. To raczej gaszenie na szybko pożarów - dodał.

Polski Ład. Prof. Męcina: Rząd zachęca do cwaniactwa
7
19.10.2021 11:29

PODATKI
 / 
Polski Ład. Prof. Męcina: Rząd zachęca do cwaniactwa

Wicepremier Jarosław Kaczyński mówi o "cwaniakach", którzy stracą na Polskim Ładzie, z kolei wiceminister finansów Sebastian Skuza sam zachęca do optymalizacji podatkowej. - Ta narracja była od początku, zobaczymy, jak to się skończy. Bo to tak, jakby zachęcanie do takiego właśnie cwaniakowania. Z drugiej strony można powiedzieć, że wolność gospodarcza, którą na szczęście jeszcze mamy, na tym właśnie polega. By tak zoptymalizować obciążenia, które będą płacić przedsiębiorcy, by były one jak najbardziej efektywne dla prowadzonej działalności - powiedział w "Money. To się liczy" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, były wiceminister pracy. - Ja jestem bardzo sceptyczny, jeśli idzie o skutki Polskiego Ładu, bo o tym się rzadko mówi, także w kontekście pewnego porządku, który mamy. Proszę sobie wyobrazić firmę, w której te obciążenia są w jakiś sposób zdefiniowane, wynagrodzenia i pozycja zawodowa są zdefiniowane i nagle na to nałożymy te zmiany, z różnymi ulgami, wyłączeniami, może spowodować ogromne zamieszanie. I ta presja płacowa, zarówno w kontekście wprowadzanych zmian, jak i galopującej inflacji, może być tym, co odbije się czkawką rządzącym - dodał prof. Męcina.

Mieszkanie Plus okazało się klapą. Miało być 100 tys. mieszkań, a jest półtora tysiąca
64
18.10.2021 15:12

BUDOWA
 / 
Mieszkanie Plus okazało się klapą. Miało być 100 tys. mieszkań, a jest półtora tysiąca

W ramach programu "Mieszkanie Plus" miało powstać 100 tys. mieszkań na wynajem. Jak na razie jednak powstało mniej niż 2 proc. tej liczby - wynika z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Deweloperzy nie chcą uczestniczyć w programie, ponieważ koszty budowy mieszkań oszacowano kilka lat temu i przy dzisiejszym wzroście cen surowców i robocizny nijak nie przystają do rzeczywistości.

Polski Ład. Kaczyński mówi o "cwaniakach", wiceminister finansów komentuje: Coś dobrego dla każdego
537
18.10.2021 10:34

PODATKI
 / 
Polski Ład. Kaczyński mówi o "cwaniakach", wiceminister finansów komentuje: Coś dobrego dla każdego

"Tylko ci, którzy żyją z cwaniactwa, mogą rzeczywiście stracić" - stwierdził wicepremier Jarosław Kaczyński, mówiąc o Polskim Ładzie, czym obraził przedsiębiorców. - Nie znam tej wypowiedzi premiera Kaczyńskiego, niemniej jednak uważam, że Polski Ład tworzy coś dobrego dla każdego - powiedział w "Money. To się liczy" Sebastian Skuza, wiceminister finansów. - Jest bardzo duża elastyczność, jeśli chodzi o formy prowadzenia działalności gospodarczej, można się dostosować. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. A dla osób fizycznych, dla osób mniej zamożnych naprawdę na tym są korzyści. A cel wprowadzenia Polskiego Ładu również jest istotny, bo zwiększą się przychody Narodowego Funduszu Zdrowia. Większe obciążenia będą ponosić osoby o ponadprzeciętnych dochodach. Jeżeli zarobki są uczciwe, to te osoby są istotne dla naszej gospodarki, oczywiście ich obciążenia powinny być wyższe. Nie wiem, do czego odnosił się premier Kaczyński, ale w Polskim Ładzie jest pewien element sprawiedliwości społecznej - dodał.

bELizZLy
Jest termin rekonstrukcji rządu. Te osoby mogą zostać ministrami
41
18.10.2021 9:08

RZĄD
 / 
Jest termin rekonstrukcji rządu. Te osoby mogą zostać ministrami

W środę po południu prezydent Andrzej Duda dokona zmian w rządzie - informuje Radio ZET.

Będzie podatek od luksusu? Morawiecki: myślimy o tym
3K
15.10.2021 19:06

RZĄD
 / 
Będzie podatek od luksusu? Morawiecki: myślimy o tym

- Podatek od luksusu? Jak najbardziej, nie byłbym przeciwko temu - oznajmił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas panelu Q&A z internautami. Jego zdaniem już teraz ceny towarów "luksusowych" sprawiają, że mamy namiastkę tego, jak może to wyglądać w przyszłości.

Budżet 2022. Gorąca dyskusja w Sejmie. Dr Dudek o "oszustwie budżetowym"
41
15.10.2021 13:09

EKONOMIA
 / 
Budżet 2022. Gorąca dyskusja w Sejmie. Dr Dudek o "oszustwie budżetowym"

- Od kilku lat powstaje równoległy budżet. Parlament zajmuje się budżetem państwa, pewnymi funduszami, ale będącymi pod kontrolą ustawy o finansach publicznych. A równolegle do tego, przy okazji pod pozorem covid, zostały rozbudowane przy Banku Gospodarstwa Krajowego fundusze. Te fundusze się zadłużają i są w ogóle poza prawem budżetowym, poza dyscypliną finansów publicznych, poza kontrolą ustawy o finansach publicznych. To oznacza, że są poza kontrolą parlamentu, rząd z tego się nie rozlicza, absolutorium rządu tego nie obejmuje. Rada nadzorcza, którą jest Sejm, w ogóle nie ma kontroli nad przedsiębiorstwem, którym jest nasze państwo. I to rozrasta - powiedział w "Money. To się liczy" główny ekonomista FOR dr Sławomir Dudek. - Oszustwo w budżecie polega na czymś, co ja nazywam rajem wydatkowym premiera Morawieckiego. To tak zostało skonstruowane, że nawet nie minister finansów, nie Rada Ministrów, a jednoosobowo premier może sobie zdecydować, że w następnym tygodniu trzeba wyemitować obligacje na 10 miliardów złotych, bo będzie jeździł i rozdawał czeki w samorządach. Moim zdaniem prawnicy, konstytucjonaliści powinni się tym zająć i sprawdzić, czy te raje wydatkowe premiera to nie jest złamanie konstytucji - dodał.

Budżet 2022 to oszustwo księgowe? Dr Dudek: Ten rząd może kupić wszystko
147
15.10.2021 12:52

DEFICYT
 / 
Budżet 2022 to oszustwo księgowe? Dr Dudek: Ten rząd może kupić wszystko

Rząd zaprojektował budżet na 2022 rok. Dr Sławomir Dudek wytyka rządzącym oszustwo budżetowe. - Rząd w całym budżecie, który liczy tysiąc stron, podał dwie obiektywne liczby. To jest deficyt europejski, który ma być dwa razy większy niż ten, który jest podawany w projekcie budżetu, a druga sprawa to dług europejski, z którego wynika, że jest zadłużenie poza kontrolą. Te liczby są tylko dwie, więc nie potrafimy tego rozliczyć. A ponadto rząd może w ciągu kilku godzin zdecydować o wydaniu pieniędzy na cele polityczne i zmienić ten deficyt o 10 czy 20 miliardów złotych - powiedział w "Money. To się liczy" główny ekonomista FOR dr Sławomir Dudek. - Rząd zaciąga trwałe zobowiązania, bez pokrycia w trwałych dochodach. To jest trwały deficyt. Obudzimy się z tym, że nagle trzeba będzie zwiększyć podatki, co już rząd robi, żeby zbilansować deficyt. Dlatego będą kolejne wzrosty akcyzy, kolejne podatki cukrowe, bankowe i inne. A poza tym, rząd autorytarny ma ogromną władzę, może kupić wszystko - dodał.

Rząd dopłaci do prądu. Już wiadomo, kto i ile dostanie
1.2K
15.10.2021 6:28

ENERGIA
 / 
Rząd dopłaci do prądu. Już wiadomo, kto i ile dostanie

W 2022 roku państwo dopłaci najuboższym do rachunków za prąd. Rząd chce na to przeznaczyć 1,5 mld zł. Na pomoc mogą liczyć emeryci, renciści i rodziny wielodzietne. Kwota wsparcia może w ciągu roku sięgnąć nawet 800 zł - zapowiada minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.