Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Butelki z kaucją. Kolejna odsłona wojny UE z plastikiem

25
Podziel się:

Jeśli wejdą w życie propozycje UE, w ciągu 7 lat Polska będzie musiała zwiększyć recykling plastikowych butelek ponad dwukrotnie. W tym celu może być wprowadzona kaucja.

Zaklad utylizacyjny - Gdańsk Szadolki.
Zaklad utylizacyjny - Gdańsk Szadolki. (Karolina Misztal / REPORTER)

Unia Europejska wypowiedziała wojnę plastikowi. Głośno było ostatnio o planach wprowadzenia zakazu dla m.in. plastikowych sztućców, talerzy czy słomek, jeśli jest dla nich alternatywa. Na tym jednak nie koniec. Jest pomysł wprowadzenia kaucji na butelki plastikowe.

UE chce obowiązkowego recyklingu 90 proc. butelek plastikowych już w 2025 roku. Pomysł popierają producenci opakowań. Negocjacje w tej sprawie trwają w Brukseli i powinny się skończyć w tym roku. Za kaucjami jest większość państw UE, ale Polska się sprzeciwia - donosi Rzeczpospolita.

Wskazuje na opinie ekspertów, którzy nie widzą bezpośredniego związku między systemem kaucyjnym, a poziomem zbieralności butelek plastikowych. A takie rozwiązanie byłoby drogie.

Piotr Barczak, ekspert Europejskiego Biura Ochrony Środowiska, cytowany przez RP wskazuje, że w Niemczech system kaucyjny funkcjonuje od 2003 roku i poziom recyklingu wynosi tam 99 proc. W Wielkiej Brytanii kaucji nie ma i wskaźnik recyklingu butelek plastikowych to tylko 43 proc. Ścisła zależność ma być widoczna też w przypadku innych krajów europejskich.

Polska pod tym względem nie wypada najlepiej. Do recyklingu trafia mniej niż 40 proc. butelek, a tylko kilka procent pochodzi z prawdziwej zbiórki selektywnej, czyli takiej, gdzie butelki nie są w kontakcie z innymi typami odpadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Tomasz
4 lata temu
Zwrot butelek w Niemczech i w Szwecji (w innych krajach nie wiem) opiera się na małym znaczku wydrukowanym na etykietce. Zwrot jest zatem niezależny od miejsca zakupu napoju.Mieszkam w Niemczech i widzę ,że to funkcjonuje znakomicie. Na pewno jednak na początku były wysokie koszty instalacji tych urządzeń do zwrotu butelek.
Mariusz
5 lata temu
W Niemczech recyklinguje sie 99% butelek plastikowych I potem Co? Jada przez granice bez kontroli do Janusz a na pole. Zle, do firmy recyklingowej JANUSZRECYKLING I potem wybuchnie pozar I Janusz firme zamknie wladze posprzataja I po sprawie.
jadzia zza la...
6 lat temu
dla mnie to proste ktoś chce sprzedać coś w plastiku i zarobić ktoś mu o ten plastik wyprodukuje i też zarobi więc niech jeden i drugi podmiot będzie odpowiedzialny za recykling
Indyk
6 lat temu
W normalnych krajach to standart w niemczech placisz Kacje 25c I kazdy te butelki zwraca podobnnie jak w szwecji norwegi Dani Finland I itd
P44
6 lat temu
Napisane jest że: ,,Polska się temu sprzeciwia" chyba chodzi o polski rząd bo sądze że znacznej większości Polakom ten pomysł się podoba. Ale oczywiście z tego co widze to naszemu żądowi nic się nie podoba co Unnia Europejska wymyśli.
...
Następna strona