Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zjadamy mnóstwo plastiku, bezwiednie. Alarm naukowców

9
Podziel się

W organizmach ludzi z całego świata kryje się mikroplastik - poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego w Wiedniu. Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza, solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą butelkowaną.

Zjadamy mnóstwo plastiku, bezwiednie. Alarm naukowców
(Arkadiusz Ziółek/EastNews)
bEidzyLF

W organizmach ludzi z całego świata kryje się mikroplastik – poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego w Wiedniu. Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza, solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą butelkowaną.

Globalna produkcja wszechobecnych w życiu codziennym tworzyw sztucznych wynosi setki milionów ton rocznie i nadal rośnie. W sumie wytworzono ich już ponad 8 miliardów ton.

Choć najwięcej plastikowych odpadów pozostaje na lądzie, to ze względu na trudności techniczne związane z badaniami laboratoryjnymi znacznie lepiej zbadano jednak zanieczyszczenie wód.

bEidzyLH

Szacuje się, że 2 do 5 proc. wszystkich produkowanych tworzyw sztucznych trafia do mórz. Tam są spożywane przez zwierzęta morskie i wchodzą do łańcucha pokarmowego, a w ostatecznym rozrachunku mogą być konsumowane przez ludzi – informuje Polska Agencja Prasowa.

Mikroplastik to kawałki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej 5 mm. Wykorzystywane są w różnego rodzaju produktach (np. kosmetykach), powstają także w sposób niezamierzony na skutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem działania sił przyrody, starzenia czy mechanicznego zużycia.

Wiadomo, że spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych. Mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.

bEidzyLN

Znaczne ilości mikroplastiku wykryto w tuńczykach, homarach i krewetkach. Poza tym jest bardzo prawdopodobne, że żywność zostaje skażona tworzywami sztucznymi podczas różnych etapów przetwarzania lub w wyniku pakowania.

Innym źródłem mikroplastiku w ludzkiej diecie jest sól morska, uzyskiwana przez odparowanie słonej wody. Mikroplastik wykrywano też w piwie, miodzie i wodzie butelkowanej – informuje PAP.

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz austriackiej agencji ochrony środowiska Umweltbundesamt monitorowali grupę ośmiu osób z różnych krajów (Austrii, Finlandii, Holandii, Japonii, Polski, Rosji Wielkiej Brytanii i Włoch). W tygodniu poprzedzającym pobranie próbek stolca każda z tych osób prowadziła dziennik spożywanych pokarmów. Okazało się, że wszyscy uczestnicy byli narażeni na działanie tworzyw sztucznych poprzez spożywanie żywności opakowanej plastikiem lub picie z plastikowych butelek. Żaden z uczestników nie był wegetarianinem, a sześciu z nich spożywało ryby morskie.

Zobacz też: UE walczy z plastikiem. Znikną słomki do napojów i patyczki do uszu

bEidzyLO

Pobrane próbki kału zostały przetestowane za pomocą specjalnie opracowanej procedury analitycznej pod kątem obecności 10 rodzajów tworzyw sztucznych. Znaleziono aż dziewięć różnych tworzyw, ich fragmenty miały od 50 do 500 mikrometrów średnicy.

Mikroplastik był obecny w każdej z próbek. Najbardziej rozpowszechnionymi tworzywami były polipropylen (PP) oraz politereftalan etylenu (PET).

bEidzyLP

- To pierwsze badanie tego rodzaju i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy, że tworzywa sztuczne ostatecznie docierają do ludzkiego jelita - skomentował główny autor badań, dr Philipp Schwabl, cytowany przez PAP.

- To bardzo niepokojące, zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego. Podczas badań prowadzonych na zwierzętach najwyższe stężenia mikroplastiku zostały wykryte w jelitach, jednak jego najmniejsze cząsteczki są w stanie przedostać się do krwioobiegu, układu limfatycznego, a nawet dotrzeć do wątroby. Mamy pierwsze dowody na obecność mikroplastiku w ludzkim ciele, teraz potrzebujemy dalszych badań, aby zrozumieć, co to oznacza dla ludzkiego zdrowia - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEidzyMi
KOMENTARZE
(9)
Wojtek
2 lata temu
A więc wracamy do opakowań szklanych i papierowych.
!!!
2 lata temu
A szklane butelki były przecież złe.
Papuas Ludoże...
3 lata temu
Najlepiej zjadać siebie to bedzie nas mniej
bEidzyMj
anoreksja to ...
3 lata temu
Należy zakazać jedzenia.
PJN
3 lata temu
Jest nas za dużo! zjadamy już własne odpady. Jeszcze nie uporaliśmy się z hipokryzją religijną a już w oczy zagląda hipokryzja humanistyczna - człowiek ponad wszystko! w wolnym tłumaczeniu Human uber alles! i jest tak samo głupie jak pierwowzór. Na pierwszym miejscu ma być człowieczeństwo, myśl ludzka, przewidywanie i rozwiązywanie problemów. Jak w ekonomi - czas przekuć ilość w jakość - w dziedzinie człowieczeństwa jesteśmy na etapie chińszczyzny - dużo, tanio i marnej jakości - czas na ludzkość mniejszą ale znacznie lepszej jakości. Kiedyś ten proces trzeba zacząć!