Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Urząd Skarbowy na chwilę przymknie oko. Nie będzie wlepiał kar za via-TOLL

19
Podziel się:

Formalnie od soboty pierwszego października obowiązuje nowy system poboru opłat - e-TOLL - który zastępuje dotychczasowy viaTOLL. Przewoźnicy mocno oprotestowali te zmianę, narzekając na krótki okres przejścia oraz niedoróbki techniczne. KAS zapowiedziała, że na razie karać nie będzie, skończy się na pouczeniach.

Urząd Skarbowy na chwilę przymknie oko. Nie będzie wlepiał kar za via-TOLL
Po interwencji rzecznika MŚP Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników, tylko ich pouczać (money, Rafał Parczewski)

Kilka dni temu Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw informowało, że Adam Abramowicz zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej o przedłużenie okresu przejściowego w działaniach systemu viaTOLL oraz e-TOLL, by pomóc branży transportowej i przewozów pasażerskich. Od 1 października przewoźnicy mogą bowiem korzystać wyłącznie z systemu e-TOLL.

W sobotę Biuro Rzecznika MŚP ogłosiło, że interwencja Adama Abramowicza odniosła skutek - Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL.

Zobacz także: e-TOLL zastąpi via-TOLL. Co to oznacza dla kierowców? Kiedy znikną bramki?

Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać. Na razie

Jak poinformowała w piśmie do Rzecznika MŚP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL, które od 1 października będą przeprowadzane przez Inspektorów GITD oraz Służbę Celno-Skarbową, będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny - ich "podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu".

Uwzględniony został - jak poinformowało Biuro Rzecznika MŚP - także postulat Abramowicza dotyczący odstąpienia od karania przewoźników.

"W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących, stosowane będą pouczenia. Natomiast w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej" - napisała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

W piśmie z 29 września skierowanym do Magdaleny Rzeczkowskiej Adam Abramowicz zwrócił się z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego w zakresie równoczesnego działania systemu viaTOLL oraz e-TOLL. Jak informowano wówczas, pozwoli to nie tylko na płynną migrację danych wielu użytkowników z dotychczasowego systemu viaTOLL, ale także zapewni służbom informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej więcej czasu na dostosowanie systemu e-TOLL do potrzeb przewoźników.

Abramowicz zaapelował też o odstąpienie od karania, w początkowym okresie docelowego działania systemu e-TOLL, czyli od 1 października br., przewoźników, którzy nie zdążyli zarejestrować się w nowym systemie płatności opłat drogowych lub z powodów technicznych nie mogli z niego skorzystać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
uprzejma
3 lata temu
uważam ze via toll był lepszy i bezpieczniejszy zawsze było wiadomo ze oplata została pobrana po przez charakterystyczny dźwiek na bramce a teraz trzeba sie patrzeć czy jest zasieg internet i gps czy działa moim zdaniem powinien wrocic viatoll. a druga kwestia jak będę komuś wypożyczać samochód i przyczepę to jeszcze musze mu udostępnić telefon z aplikacja???bo nie bardzo umiem togo rozgryść
PSM
3 lata temu
a na infolini ciągle "przed tobą jest więcej niż 100 oczekujących "...dramat
sprawiedliwy
3 lata temu
Cwaniaczki ze skarbówki nie mówia jednej rzeczy. otóż na koncie e-tool nalezy posiadac minimalny poziom środków który przekracza wysokośc minimalnej opłaty...czyli cały czas posiadamy nadpłatę...
Przewoźnik
3 lata temu
Zacznijmy od tego, że na rynku zabrakło urządzeń systemu e-toll - w zasadzie nie da się ich kupić... Pozostaje smartfon i aplikacja, która działa fatalnie - zawiesza się, ma problemy z łącznością z bazą danych z której pobiera dane nt. zasilenia konta, więc podczas kontroli ITD na smartfonie wyświetla się saldo 0 zł (tak jakby przewoźnik nie zasilił konta), itd. Rząd potrafił nakazać zmianę systemu, ale nie potrafił zapewnić wystarczającej liczby urządzeń, albo zlecić stworzenia STABILNEJ aplikacji mobilnej... To takie "polskie"...
Moim zdaniem
3 lata temu
e-toll powinno być równoległe z via-toll, to co zrobiono to dzika rewolucja by utrudnić życie ludziom.