Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Walka ze smogiem. Sejmowa komisja za karaniem za sprzedaż i import kopciuchów

48
Podziel się:

Sejmowa komisja środowiska zaakceptowała poprawki Senatu dotyczące kar za sprzedaż i import kopciuchów. Nowe przepisy wprowadzą też m.in. obligo przyłączania się do sieci ciepłowniczej.

Smog. Sejmowa komisja opowiada się za poprawkami dot. kar za sprzedaż i import kopciuchów
Smog. Sejmowa komisja opowiada się za poprawkami dot. kar za sprzedaż i import kopciuchów (PAP, Andrzej Grygiel)

Sejmowa komisja środowiska zaakceptowała poprawki Senatu dotyczące kar za sprzedaż i import kopciuchów. Sejm - zgodnie z harmonogramem - ma głosować w tej sprawie w środę.

Jak podaje PAP, projekt ustawy zakłada uszczelnienie rynku tak, by do konsumentów nie trafiały pozaklasowe, nieekologiczne kotły grzewcze. Nowelizacja definiuje "wprowadzanie do obrotu", co ma wyeliminować możliwość sprowadzania do Polski nieekologicznych kotłów z innych państw UE, Turcji i państw EFTA (będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym).

Nowe przepisy mają wzmocnić system kontroli sprzedawanych kotłów grzewczych. Zgodnie z wyliczeniami resortu przedsiębiorczości i technologii, na polski rynek trafia rocznie około 200-250 tys. kotłów grzewczych na paliwa stałe. Nowelizacja ma pozwolić skuteczniej przeciwdziałać wprowadzaniu na rynek nieekologicznych kotłów. Po nowemu, kara za wprowadzanie na rynek pozaklasowych kotłów będzie sięgała do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął w poprzednim roku przychodu, kara wynosić będzie po prostu 10 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Zbadali powietrze w Krakowie. Nie mają dobrych informacji

Jedna z zaproponowanych przez Senat poprawek uzupełnia przepisy związane ze składanym przez projektanta oświadczeniem dotyczącym możliwości podłączenia projektowanego domu do istniejącej sieci ciepłowniczej. Będzie ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej - informuje PAP. Obligo nie będzie obowiązywało, jeżeli w domach zainstalowane będą bezemisyjne źródła ogrzewania np. na prąd czy odnawialne źródła energii.

Nowelizacja zmienia również przepisy ustawy o PIT i stanowi, że dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek otrzymane z NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i związany z tym dochód będzie zwolniony z podatku od osób fizycznych.

Ponadto wprowadzają jednolitą - 8 proc. stawkę VAT dla instalacji fotowoltaicznych, instalowanych w przypadku budownictwa społecznego. Będzie to dotyczyć nieruchomości do 300 m kw. Zgodnie z istniejącą interpretacją, stawka VAT na instalacje fotowoltaiczne może różnić się w zależności od miejsca ich zainstalowania.

Jak przypomina PAP, zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(48)
marcus
5 lata temu
Wystarczy obniżyć VAT na gaz di stawki zero a ludzie sami kopciuchy wymienia na kotły gazowe
3333
5 lata temu
Ja pale drewnem iuz 5 lat
nonsens
5 lata temu
Bzdurny zakaz. Można go obejść sprowadzając przez Madagaskar. Wystarczy wprowadzić nową normę dot kotłów i sprawa definitywnie załatwiona.
JuCo
5 lata temu
A ja myślałem, że piszą o samochodach, które jeżdżą po Krakowie
Krzysztof
5 lata temu
orlikowski co to jest obligo?
...
Następna strona