Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Smog. Pełnomocnik premiera: "byłem na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym"

17
Podziel się:

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" zapewnia, że Polska całkowicie upora się ze smogiem w 2028 r. Dodaje, że wspiera młodzież protestującą przeciwko zmianom klimatu. "Absolutnie ich rozumiem, szedłem z nimi w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Starsi powinni ich słuchać".

Piotr Woźny: "uporamy się ze smogiem w 2028 r."
Piotr Woźny: "uporamy się ze smogiem w 2028 r." (East News, Jan Bielecki)
bEUqwThh

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny bardzo konkretnie rzuca datami, dotyczącymi walki ze smogiem w Polsce. - Na dobre ze smogiem pożegnamy się w 2028 r. To bardzo realna perspektywa. Gdybyśmy zajęli się tym w 2000 r., kiedy Najwyższa Izba Kontroli napisała w raporcie, że mamy fatalną jakość powietrza, to w 2010 r. moglibyśmy świętować odejście od smogu. Premier Morawiecki jest pierwszym premierem, który powiedział o smogu w swoim expose - powiedział w rozmowie z Radiem ZET Piotr Woźny.

Nadzorujący rządowy program "Czyste Powietrze" zapewnia, że program się dopiero rozkręca, bo to dopiero pierwszy rok jego funkcjonowania. Woźny zachęca też Polaków do wymiany przestarzałych pieców grzewczych, tak zwanych kopciuchów, na te ekologiczne. - Wymiana 3 mln pieców to jest nasz cel. Daje to przeciętnie 300 tys. pieców rocznie, jak się to rozłoży na 10 lat programu. Obecnie mamy 80 tys. złożonych wniosków, czyli tyle gospodarstw domowych zdecydowało się na wymianę pieca. Ponad 40 tys. wniosków zostało zaakceptowanych, a 35 tys. umów jest już podpisanych - wylicza szef NFOŚiGW.

bEUqwThj

Woźny dodaje, że termin realizacji programu zależy też od przystępujących do niego obywateli. Najpierw muszą wymienić instalację, dopiero później dostaną pieniądze z dotacji. Na realizację umowy mają 24 miesiące. - Najpierw wymiana pieca, później dotacja. Dopiero po rozliczeniu umów będę wiedział, ile konkretnie pieców zostało już wymienionych – tłumaczy.

Zobacz także: Obejrzyj: Zakaz palenia węglem w całej Polsce? Minister odpowiada

Pełnomocnik premiera podkreśla, że dofinansowanie na wymianę pieca czy termomodernizację domu to jedna noga programu "Czyste Powietrze", drugą jest "powszechna termomodernizacyjna ulga podatkowa", która obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. - Do 53 tys. zł, kupując fotowoltaikę, pompę ciepła, solary, piece gazowe, można odliczyć to od podatku dochodowego od osób fizycznych. Uważam, że będą to co najmniej 2 mld zł. 30 kwietnia 2020 r. będziemy wiedzieli, ile Polacy odpisali od tej ulgi, wtedy też możemy powiedzieć, ile środków publicznych zostało przeznaczonych na walkę ze smogiem - wyjaśnia Piotr Woźny.

bEUqwThp

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

W rozmowie z Radiem ZET Piotr Woźny odniósł się też do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz słów byłego szefa resortu środowiska Jana Szyszki. Ten twierdzi, że spontaniczne młodzieżowe strajki były zorganizowane, dlatego sprawą powinny zająć się organy ścigania. - Nie sposób, żeby to nie było niezorganizowane, bo wyprowadzić kilkanaście tysięcy ludzi na ulice to trzeba się zorganizować. Brałem udział w tym strajku, zawyżałem średnią wieku - mam 48 lat. Nie powinno się karać tych ludzi, to jest jakiś żart z tym karaniem - twierdzi pełnomocnik premiera.

Jak dodaje, rozumie postulaty młodych protestujących i wspiera ich działania. - Kiedy miałem 17 lat pojechałem na Róbrege do Warszawy, kiedy miałem 18 lat byłem punkowcem i jeździłem do Jarocina. Ci ludzie mają 15-16 lat i wychodzą na ulice, żeby protestować przeciwko zmianom klimatu. Absolutnie ich rozumiem. Starsi, rodzice i dziadkowie tych dzieci, powinni wsłuchać się w to, co ci młodzi ludzie mówią. Bo naszym obowiązkiem jest pozostawić po sobie ten świat w takim stanie, jak go zastaliśmy, a może nawet lepszym - powiedział Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

bEUqwThq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUqwThK
KOMENTARZE
(17)
pap
2 lata temu
szanowny panie, problem polega na tym ze ludzie nie maja pieniędzy na realizacje programu czyste powietrze, jest to refundacja kosztów , a z kad biedny człowiek ma wziąć 30 tys aby zakupić piec , montaż robotnikow, dac ludziom pieniądze a potem ich rozliczyć albo placic od razu producentom i firmom za montaż a nie beneficjent nie dość ze nie ma pieniędzy to jeszcze trzeba czekac na refundacje pol roku, nie tak załatwi pan ten program, dac ludziom pieniądze i to znacznie popchnie sprawy o 100 procent, ja mam dotacje przyznana od pol roku ale nie mogę z niej skorzystać bo nie mam własnych pieniędzy, ten program to fikcja i propaganda
Promil
2 lata temu
Wszyscy będziemy ogrzewac hamerykanskim gazem to i smogu nie bedzie,a raczej ukraincy sie beda ogrzewac a my siedziec pod pierzyna
Ben
2 lata temu
Czy ten gość zdaje sobie sprawę z tego co opowiada? To jakieś bajki! Smog był, jest o będzie. Najczystsze miasta uprzemysłowionych państw mają smog, bo jest on nieodłącznym elementem nowoczesnych społeczeństw! Wszechobecne betony, asfalty i inne sztuczne powierzchnie temu sprzyjają. Nie chcecie smogu? Zainwestujcie w zieleń! Tyle w temacie.
bEUqwThL
Przyszły poli...
2 lata temu
Ja obiecam każdemu że w 2067 każdy będzie piękny młody i bogaty. Głosujcie na mnie!!!
rycho
2 lata temu
Ten pan jak widze jest od dzis przygotowany na powrot do jaskinii.