Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Jerzy Stuhr wygrał proces o smog. Sąd stanął po stronie aktora

236
Podziel się:

Polacy mają prawo do oddychania czystym powietrzem, a życie w mieście spowitym smogiem narusza nasze dobra osobiste. Tak uznał warszawski sąd, który wydał wyrok w sprawie pozwów złożonych przez Jerzego Stuhra, reportażystę Mariusza Szczygła i doradcę finansowego Tomasza Sadlika.

Jerzy Stuhr wygrał z państwem w sprawie smogu.
Jerzy Stuhr wygrał z państwem w sprawie smogu. (East News, Karol Makurat/REPORTER)

"To precedensowe orzeczenie nie jest prawomocne. Gdyby się uprawomocniło, można się spodziewać więcej podobnych pozwów o naruszenie przez państwo dóbr osobistych w postaci prawa do oddychania czystym powietrzem" - komentuje wtorkowy wyrok sądu "Rzeczpospolita".

Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy uwzględnił zarzuty Stuhra, Szczygła i Sadlika i zasądził zadośćuczynienie od Skarbu Państwa w wysokości, której żądali - 35 tys. zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na cele społeczne.

Wyrok nie jest prawomocny, przysługuje od niego odwołanie.

Zobacz także: Obejrzyj też: Jerzy Stuhr pozywa państwo za smog. Zdumiewająca reakcja posłanki PiS Joanny Lichockiej

Sprawa została rozpatrzona wyjątkowo szybko. Panowie składali zeznania w połowie września. Jerzy Stuhr przekonywał, że z powodu zanieczyszczenia powietrza ma problemy z górnymi drogami oddechowymi. Przypomniał, że przeszedł chorobę nowotworową i przez to znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Ocenił też, że przez problem z powietrzem, wykonywanie zawodu aktora staje się dla niego coraz trudniejsze, a nawet generuje sytuacje stresowe, np. podczas wyjścia na scenę ze świadomością, że będzie musiał z niej zejść z powodu kaszlu.

Wskazał przy tym, że nie może odmówić udziału w spektaklu podczas ogłoszonego alertu smogowego. – Nawet zwolnienia lekarskie wkładamy do kieszeni, żeby nie robić kłopotów telewizji – powiedział aktor.

Mariusz Szczygieł z kolei oznajmił, że smog ogranicza jego prawa osobiste. Ceni sobie aktywny tryb życia, jednak przez wiele miesięcy w roku nie może uprawiać sportu na świeżym powietrzu – zamiast tego był zmuszony cały rok ćwiczyć w klimatyzowanych pomieszczeniach klubu fitness.

Tomasz Sadlik przypominał, że zdrowie ludzkie, choć jest bezcenne, jest regularnie narażone w wyniku zanieczyszczonego powietrza. Zarzucił, że instytucje państwowe wprowadzają w błąd obywateli co do stanu zanieczyszczenia.

Prokuratoria Generalna prowadzi osiem spraw tego typu. Aktorka Grażyna Wolszczak na początku 2019 roku wygrała proces o smog, który wytoczyła polskiemu państwu. Sąd uznał, że naruszono dobra osobiste powódki i z całą pewnością można mówić o krzywdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(236)
Wkurzona
2 tyg. temu
Rozwazam zlozenie pozwu przeciw rzadowi polskiemu.Oskarze go o utrate zdrowia z powodu podejmowanych przez niego decyzji.To czym oddycham to fraszka w porownaniu z tym co slysze i czytam.A moze taki pozew zbiorowy...
Mateusz
4 miesiące temu
Nalezaloby teraz od Stuhra, Sadlika i Szczygła zazadac dowodów, że nie korzystaja z energii wytwarzanej z paliw kopalnych, które smog powodują. W innym wypadku, żadają odszkodowania, za cos do czego sami przykładają rękę.
emeryt
2 lata temu
Sorry,Jego uznał "sąd",a pozew zbiorowy odrzucił???Dlaczego??Bo nie "bywali" na spotkaniach kasty nadludzi pragnących zemsty?
Prawnik
3 lata temu
Precedens jest, a więc idziemy do sądu po kasę
niepalący
3 lata temu
Najpierw niech rzuci palenie bo ja mu wytoczęsprawę o zatruwanie
...
Następna strona