Notowania

Jerzy Stuhr wygrał proces o smog. Sąd stanął po stronie aktora

Polacy mają prawo do oddychania czystym powietrzem, a życie w mieście spowitym smogiem narusza nasze dobra osobiste. Tak uznał warszawski sąd, który wydał wyrok w sprawie pozwów złożonych przez Jerzego Stuhra, reportażystę Mariusza Szczygła i doradcę finansowego Tomasza Sadlika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jerzy Stuhr wygrał z państwem w sprawie smogu. (Fot: Karol Makurat/REPORTER)

"To precedensowe orzeczenie nie jest prawomocne. Gdyby się uprawomocniło, można się spodziewać więcej podobnych pozwów o naruszenie przez państwo dóbr osobistych w postaci prawa do oddychania czystym powietrzem" - komentuje wtorkowy wyrok sądu "Rzeczpospolita".

Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy uwzględnił zarzuty Stuhra, Szczygła i Sadlika i zasądził zadośćuczynienie od Skarbu Państwa w wysokości, której żądali - 35 tys. zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na cele społeczne.

Wyrok nie jest prawomocny, przysługuje od niego odwołanie.

Obejrzyj też: Jerzy Stuhr pozywa państwo za smog. Zdumiewająca reakcja posłanki PiS Joanny Lichockiej

Sprawa została rozpatrzona wyjątkowo szybko. Panowie składali zeznania w połowie września. Jerzy Stuhr przekonywał, że z powodu zanieczyszczenia powietrza ma problemy z górnymi drogami oddechowymi. Przypomniał, że przeszedł chorobę nowotworową i przez to znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Ocenił też, że przez problem z powietrzem, wykonywanie zawodu aktora staje się dla niego coraz trudniejsze, a nawet generuje sytuacje stresowe, np. podczas wyjścia na scenę ze świadomością, że będzie musiał z niej zejść z powodu kaszlu.

Wskazał przy tym, że nie może odmówić udziału w spektaklu podczas ogłoszonego alertu smogowego. – Nawet zwolnienia lekarskie wkładamy do kieszeni, żeby nie robić kłopotów telewizji – powiedział aktor.

Mariusz Szczygieł z kolei oznajmił, że smog ogranicza jego prawa osobiste. Ceni sobie aktywny tryb życia, jednak przez wiele miesięcy w roku nie może uprawiać sportu na świeżym powietrzu – zamiast tego był zmuszony cały rok ćwiczyć w klimatyzowanych pomieszczeniach klubu fitness.

Tomasz Sadlik przypominał, że zdrowie ludzkie, choć jest bezcenne, jest regularnie narażone w wyniku zanieczyszczonego powietrza. Zarzucił, że instytucje państwowe wprowadzają w błąd obywateli co do stanu zanieczyszczenia.

Prokuratoria Generalna prowadzi osiem spraw tego typu. Aktorka Grażyna Wolszczak na początku 2019 roku wygrała proces o smog, który wytoczyła polskiemu państwu. Sąd uznał, że naruszono dobra osobiste powódki i z całą pewnością można mówić o krzywdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2019

NSZSthur mam nadzieję że nie jeździsz autem i nie latasz samolotem!!!!! No i dlaczego pozwałeś Skarb Państwa a nie Prezydenta Krakowa Majchrowskiego?! I … Czytaj całość

03-10-2019

RyszardNalogowy palacz ilu ludzi przez niego stracilo zycie

02-10-2019

nie z pisuDlaczego pan aktor za smog nie pozwał prezydentów Krakowa, Nowej Huty, Bytomia, czyli miast gdzie mieszka i pracuje?

Rozwiń komentarze (228)