Trwa ładowanie...
bDIJLpGZ

Notowania

Smog – Wszystkie wiadomości

1
01.03.2021 12:40

CZYSTE POWIETRZE DOFINANSOWANIE
 / 
Program "Czyste Powietrze". Gminy dostały więcej czasu

Jeszcze przez miesiąc, czyli do końca marca 2021 r., gminy mają czas na deklarację podpisania porozumienia w sprawie programu "Czyste Powietrze" uwzględniającego nowe bonusy.

13
18.02.2021 18:50

SMOG
 / 
Polska ma problemy przez smog. Procedura naruszeniowa w drugim etapie

Komisja Europejska przeszła do kolejnego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec Polski, Belgii, Czech. Chodzi o przestrzeganie wymogów dyrektywy unijnej dotyczącej jakości powietrza w Europie.

38
09.02.2021 12:48

POGODA
 / 
Mróz w Polsce, smog truje jeszcze bardziej. "Będzie tak jeszcze kilka lat"

Siarczysty mróz sprawia, że tym bardziej truje nas smog. - Za każdym razem, gdy temperatura spada, to jakość powietrza się pogarsza. Do tego następuje inwersja termiczna, więc powietrze zalega. To niestety nas czeka i wszystko wskazuje na to, że będzie tak jeszcze przez najbliższych kilka lat - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski, Polska Zielona Sieć. - Jeżeli nie trzeba, to lepiej z domu nie wychodzić. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przez to jest i mniej przyjemna, i mniej zdrowa. Szczególnie osoby starsze to odczują. Smog tak czy inaczej do mieszkań też wejdzie. Największe stężenia niebezpiecznych substancji są wieczorami, kiedy wszyscy dorzucają do pieca - podkreślił.

330
09.02.2021 12:08

MRÓZ
 / 
Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"

Większość Polaków, która ogrzewa domy ekogroszkiem, uważa, że jest to przyjazne dla środowiska. - To niestety przykład udanej kampanii reklamowej, bo rzeczywiście wiele osób uważa, że ekogroszek jest eko, skoro się tak nazywa. Czy ekogroszek jest bardziej ekologiczny? Pytanie od czego - jeśli porównamy go z kopciuchem, to będzie czystszy, ale to jest węgiel, paliwo kopalne. To nadal emisja pyłów i dwutlenku węgla, więc działa na niekorzyść jakości powietrza, jak i klimatu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski, Polska Zielona Sieć. - To bardzo przewrotna reklama, że jest to ekogroszek. Producenci przekonują, że jest eko, bo jest ekonomiczny. Wiemy, że na pewno nie jest ekologiczny - dodał.

44
09.02.2021 11:44

PIENIĄDZE
 / 
"Czyste powietrze" z dodatkowymi pieniędzmi. "Program i tak trzeba naprawić"

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że program "Czyste powietrze" zostanie dofinansowane 100 mln zł. - Mamy nadzieję, że to będzie skok. To są zmiany, które były postulowane od początku. Program był słabo promowany i wspierany. To na pewno krok w dobrą stronę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski, Polska Zielona Sieć. - Żeby program wypalił i był sukcesem, musi sam w sobie być dobry, a także być promowany w dobry sposób. To dwie niezależne rzeczy, a obie do tej pory były kulawe. Program działa już ponad 2 lata, wszyscy eksperci apelowali, że trzeba go naprawić. Sam program nie jest najlepszy, został poprawiony w maju, natomiast nie zostały jeszcze zlikwidowane główne bariery - dodał.

bDIJLpHb
5
09.02.2021 8:06

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Dodatkowe pieniądze na walkę ze smogiem. Kto zyska?

Dziś w programie pytamy o dodatkowe 100 mln na promocję programu "Czyste powietrze". Do kogo trafią pieniądze? Gościem będzie Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Zapraszamy od 9.15.

181
29.01.2021 9:17

WĘGIEL
 / 
Smog. Po co dopłacać do pieców węglowych

Czy dopłacanie do nowych pieców węglowych w programie Czyste Powietrze ma sens, skoro rząd zapowiada wyeliminowanie węgla z ogrzewnictwa w miastach do 2030 r.? Piece mogą być problemem do uzyskania zewnętrznego finansowania. Jeśli nie zmienimy zasad, to co roku będziemy dopłacać do instalacji kilku tysięcy kotłów, które za 10 lat i tak trzeba będzie wymienić.

88
22.01.2021 13:09

SMOG
 / 
Smog dusi Polskę. Wrocław, Warszawa i Kraków w światowej czołówce

- Znikniemy z tego rankingu, gdy uda się usunąć indywidualne paleniska w domach. Choć mamy program "Czyste powietrze" to jest on realizowany zbyt wolno. Tempo składania i realizacji wniosków powinno być dwa razy wyższe. Jeśli to się nie zmieni, to wciąż będziemy oddychać trucizną. Problem tkwi w programie. Warunki udzielania pomocy są niedostosowane do rzeczywistości. Można wprawdzie otrzymać duże dofinansowanie, ale i tak trzeba mieć wysoki wkład własny. Mankamentem jest to, że pożyczki wciąż nie są tu udostępniane. Inny problem to brak doradztwa – mówiła w programie "Money. To się liczy" Izabela Zygmunt, Polska Zielona Sieć.

8
22.01.2021 8:22

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Smog znowu dusi Polskę

Dziś w programie tematem jakość powietrza w Polsce. Jak działa program Czyste Powietrze? Jak może się zmienić dzięki dodatkowym środkom unijnym? Gościem będzie Izabela Zygmunt z Polskej Zielonej Sieci. W drugiej części o nowych fotoradarach w 18 polskich miastach mówi dr Karolina Wieczorek, zastępca Głównego Inpektora Transportu Drogowego. Zapraszamy od 9.15.

bDIJLpHh
242
14.01.2021 16:47

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus w Polsce. Mamy dodatkowy problem

Narażenie na pył PM 2,5 jest w naszym kraju najwyższe wśród państw UE, podaje OECD i szacuje, że straty spowodowane zanieczyszczeniem powietrza wynoszą w Polsce ponad 30 mld euro rocznie. Inne badania pokazują z kolei, że ten czynnik może zwiększać śmiertelność Polaków z powodu COVID-19 o prawie jedną trzecią.

13.01.2021 10:28

ENERGIA
 / 
Oszczędzanie na pracy zdalnej. Ekspert wyjaśnia, jak obniżyć rachunki

Pandemia wymusiła pracę z domu, a to powoduje wzrost rachunków. Jest jakiś sposób na oszczędzanie? - Kluczowa jest efektywność energetyczna. Trzeba się zastanowić, w jaki sposób energię lepiej spożytkować, a statystyczny Polak wykorzystuje energię pierwotną w wysokości 85 kWh, natomiast finalnie wykorzystują ją tylko w połowie. Dlatego, że ta energia jest przetwarzana i dostarczana do odbiorcy, ale po drodze nie jest w pełni wykorzystywana. Zoptymalizować trzeba system - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Jędrzejczak , prezes Danfoss Poland. - To nie są technologie kosmiczne, to nie jest lot na księżyc. To proste urządzenia, które szybko się zwracają, jak choćby termostaty grzejnikowe - dodał.

469
01.01.2021 9:51

SMOG
 / 
Nowy obowiązek dla właścicieli domów. Będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają

Początek roku oznacza więcej obowiązków dla osób, które posiadają domy. Będą one musiały ewidencjonować, czego używają do ogrzewania. Taki zbiór informacji ma pomóc w lepszej walce ze smogiem.

95
29.12.2020 19:26

SMOG
 / 
Walka ze smogiem. Jest źle. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Tempo wymiany rozczarowuje.

bDIJLpHi
185
24.12.2020 8:38

SMOG
 / 
Smog. Warszawski sąd odrzucił pozew grupowy. Walka się jednak nie kończy

Po ponad roku od złożenia pozwu grupowego za zanieczyszczone powietrze warszawski sąd odrzuca sprawę. Kancelaria nie składa broni i zapowiada, że złoży zażalenie.

01.12.2020 12:21

SMOG
 / 
NIK o walce ze smogiem. "Zmarnowany czas"

Znowelizowana ustawa o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw nie spełniała swojego podstawowego celu - uważa Najwyższa Izba Kontroli. Z raportu wynika, że prowadzone przez 9 miesięcy kontrole były nieskuteczne.

4
13.11.2020 17:22

SMOG
 / 
"Czyste powietrze". Powstanie fundusz pożyczkowy i interaktywna "mapa polskiego ogrzewania"

Powstanie Fundusz Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne w ramach programu "Czyste powietrze"

1
05.11.2020 11:24

EKOLOGIA
 / 
Polacy twierdzą, że musimy dbać o środowisko. Sami jednak tego już nie chcą robić

Badania wskazują, że Polacy troszczą się o środowisko. Ponad 80 proc. z nich uważa, że walka z zanieczyszczeniami zarówno powietrza jak i środowiska jest priorytetem. Niektóre problemy są jednak wciąż prawie niewidzialne - wynika z raportu Banku Ochrony Środowiska.

37
24.10.2020 8:33

WYMIANA PIECA
 / 
Wyższe dotacje w „Czystym Powietrzu”. Można dostać nawet 37 tys. zł!

Ruszył nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”. Osoby o niższych dochodach mogą dostać zwrot do 60 proc. kosztów wymiany kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. Pomoc w realizacji programu ma też opłacać się gminom - za każdy skutecznie złożony wniosek dostaną 100 zł.