Trwa ładowanie...
bDBljmeZ

Notowania

Czyste Powietrze – Wszystkie wiadomości

36
25.01.2021 17:28

EKOLOGIA
 / 
Program "Czyste powietrze" do poprawy. Likwidacja "kopciuchów" idzie za wolno

Spośród 3 mln "kopciuchów" udało się na razie zlikwidować tylko 70 tys. Takie są "efekty" po dwóch latach funkcjonowania programu "Czyste Powietrze". Eksperci mówią wprost – rządowy program trzeba przebudować, bo inaczej będziemy się truć jeszcze długo.

8
22.01.2021 13:37

MONEY. TO SIĘ LICZY
 / 
Program "Czyste powietrze" do zmiany? "Potrzebne są reformy"

- Jest pomysł, aby część pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczyć na program "Czyste powietrze". Sęk w tym, że pieniądze nie są problemem. Problemem jest wykorzystanie tych pieniędzy. Skoro jesteśmy przy "Czystym powietrzu" i reformach, których wymaga KPO, to jest kilka obszarów, które można by poprawić. Warto zmienić system dystrybucji wsparcia i zaangażować banki, aby ten podstawowy problem z koniecznością wykładania gotówki wyeliminować. Najbardziej ambitnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie usług, aby wyspecjalizowane przedsiębiorstwa zajmowałyby się termomodernizacją. Tu potrzebna jest rola państwa - mówiła w programie "Money. To się liczy" Izabela Zygmunt, Polska Zielona Sieć.

88
22.01.2021 13:09

SMOG
 / 
Smog dusi Polskę. Wrocław, Warszawa i Kraków w światowej czołówce

- Znikniemy z tego rankingu, gdy uda się usunąć indywidualne paleniska w domach. Choć mamy program "Czyste powietrze" to jest on realizowany zbyt wolno. Tempo składania i realizacji wniosków powinno być dwa razy wyższe. Jeśli to się nie zmieni, to wciąż będziemy oddychać trucizną. Problem tkwi w programie. Warunki udzielania pomocy są niedostosowane do rzeczywistości. Można wprawdzie otrzymać duże dofinansowanie, ale i tak trzeba mieć wysoki wkład własny. Mankamentem jest to, że pożyczki wciąż nie są tu udostępniane. Inny problem to brak doradztwa – mówiła w programie "Money. To się liczy" Izabela Zygmunt, Polska Zielona Sieć.

94
29.12.2020 19:26

SMOG
 / 
Walka ze smogiem. Jest źle. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Tempo wymiany rozczarowuje.

185
24.12.2020 8:38

SMOG
 / 
Smog. Warszawski sąd odrzucił pozew grupowy. Walka się jednak nie kończy

Po ponad roku od złożenia pozwu grupowego za zanieczyszczone powietrze warszawski sąd odrzuca sprawę. Kancelaria nie składa broni i zapowiada, że złoży zażalenie.

bDBljmfb
4
13.11.2020 17:22

SMOG
 / 
"Czyste powietrze". Powstanie fundusz pożyczkowy i interaktywna "mapa polskiego ogrzewania"

Powstanie Fundusz Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne w ramach programu "Czyste powietrze"

213
11.11.2020 7:51

ZAKAZ PALENIA W KOMINKU
 / 
Zakaz palenia w kominkach nielegalny? Sprawdziliśmy

Radni sejmiku Małopolski odrzucili poprawkę wprowadzającą zakaz palenia w kominkach – alarmują nas czytelnicy. Zapis ten jednak znalazł się w budzącym wiele kontrowersji Programie Ochrony Powietrza w całym województwie. Co to oznacza?

13
28.10.2020 6:46

STOP SMOG
 / 
Termomodernizacja. Program "Czyste powietrze" ze wsparciem

Więcej osób będzie mogło skorzystać z dopłat do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji budynku. Nowe przepisy przewidują także stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

5
21.10.2020 15:19

KLIMAT
 / 
Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"

Smog może sprzyjać rozprzestrzenianiu koronawirusa, co rząd zamierza z tym zrobić? - Uruchamiamy program dla najuboższych, to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza. Od teraz można składać zaświadczenia o dochodzie, można je uzyskać w gminie, a to upoważnia do złożenia wniosku o podwyższony poziom dofinansowania termomodernizacji, nawet do 37 tys. zł - powiedział w programie "Newsroom" Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. - Wykonujemy ogromny krok naprzód, nie każda rodzina ma takie same zdolności finansowe. Zależy nam, by wesprzeć najuboższych, wnioski już można zaciągać i składać do gminy, by przystąpić do programu "Czyste powietrze". Zachęcamy również gminy do dołączania do programu "Stop smog" - tu finansowanie państwa sięga 70 proc. inwestycji, a pozostała część jest uzupełniana przez samorząd - dodał.

bDBljmfh
92
21.10.2020 8:15

SMOG
 / 
Termomodernizacja. Do wzięcia 37 tys. zł z programu "Czyste powietrze"

Podwyższono kwotę dotacji w programie "Czyste powietrze". Na termomodernizację domu, wymianę źródła ciepła, czy montaż paneli fotowoltaicznych będzie można dostać do 37 tys. zł.

30
06.10.2020 11:18

EKOLOGIA
 / 
Gminy zakazują palenia w kominku w dni smogowe. "Nie zamierzamy protestować"

Samorządowe przepisy zakazujące palenia w kominku w tzw. dni smogowe budzą wiele emocji. - Nie zamierzamy protestować, jeśli miejscowi włodarze - sejmiki, rady - uchwalają przepisy i z daną datą zakazują stosowania tego typu źródeł ciepła, nie jest to rolą Narodowego Funduszu - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podkreślał, że Fundusz skupia się przede wszystkim na dofinansowaniu działań, które prowadzą do poprawy jakości powietrza. - W programie "Czyste Powietrze" nie eliminujemy całkowicie drewna jako źródła ciepła, ale nie dofinansowujemy kominków, choć zdajemy sobie sprawę, że czasem jest to jedyne źródło ciepła w domu. Duże znaczenie ma to, jakim drewnem palimy w kominku, suchym czy mokrym. I to ma wpływ na to, co jest emitowane do atmosfery - dodał.

6
24.09.2020 21:27

SMOG
 / 
Walka ze smogiem. Senacka komisja popiera nowe przepisy

Senacka komisja środowiska nie zaproponowała poprawek do nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowe przepisy mają poprawić działanie projektów antysmogowych, w tym programów "Czyste powietrze" oraz "Stop smog".

5
22.09.2020 13:10

KOMINEK
 / 
Program "Czyste powietrze". Siergiej: działa za wolno, by widzieć poprawę

Jakość powietrza w Polsce, skutecznie walczymy ze smogiem? - Zobaczymy poprawę, jeśli będziemy mieli wietrzną jesień, bo pogoda będzie nam sprzyjać. W Polsce mamy 3, może 4 miliony kopciuchów, a do tego kominki nie spełniające wymogów. Ich wymiana idzie powoli - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Program "Czyste powietrze" to 160 tys. złożonych wniosków, na liczbę kilku milionów źródeł dymu to nie jest dużo, nie mamy się czym pochwalić w Polsce, pochwalić mogą się niektóre miasta, jak choćby Kraków. Ten przykład pokazuje, że to jest do zrobienia - dodał.

bDBljmfi
88
22.09.2020 11:09

KOMINEK
 / 
Zakaz palenia w kominku. Kogo obejmie?

Palenie drewnem w kominkach zakazane w pewnych regionach, gdy pojawiają się "dni smogowe". - Zakaz dotyczy przede wszystkim tych, dla których kominek jest drugim źródłem ciepła, mają na przykład piec gazowy, a kominek jest tylko ozdobą. Tylko tych osób dotyczą przepisy. Jeśli ktoś ma kominek, który jest jego jedynym źródłem ciepła, ten może nadal grzać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Trzeba też podkreślić, że zakaz będzie obowiązywał tylko w dni smogowe, czyli jego jakość będzie groźna dla naszego zdrowia i nie będzie nadawało się do oddychania. To oczywiste, że w takie dni palenie rekreacyjne, dla przyjemności, powinno być zakazane - dodał i podkreślił, że problemem jest też informowanie użytkowników kominków o tym, iż danego dnia zakaz obowiązuje.

427
22.09.2020 10:54

SMOG
 / 
Koniec z kopciuchami, nie każdego stać na zmianę. "Program nie obejmuje najuboższych"

Do 2030 r. rząd planuje zlikwidować wszystkie piece grzewcze w miastach, na wsiach do 2040 r. Co jeśli kogoś na to nie stać? - To zmiana cywilizacyjna, wymiana i tak nas czeka. Rząd opisuje rzeczywistość, trochę ją kreuje wyznaczając ramy czasowe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - W 12 różnych województwach obowiązuje 12 uchwał antysmogowych. Mówią o tym, jakie urządzenia grzewcze będą dozwolone. Na przykład na Mazowszu i w Małopolsce można używać kopciuchy do końca 2022 r., co oznacza, że właściciel takiego kotła ma 3 lata, by wymienić taki piec. To koszt od kilku, przez kilkanaście po kilkadziesiąt tysięcy złotych - dodał. Pytany, co z tymi, których na to nie stać, odparł, że restart programu "Czyste powietrze", czyli dopłat, nie obejmuje najuboższych.

6
22.09.2020 9:00

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Zakaz palenia w kominku. Kogo dotyczą nowe przepisy?

Dziś w "Money. To się liczy" tematem nowy program rządu do walki ze smogiem i dyskusja o zakazie palenia drewnem. Gościem będzie Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Zapraszamy od 9.15.

1.2K
11.09.2020 16:38

SMOG
 / 
Program Ochrony Powietrza na Mazowszu. Burmistrz Mszczonowa wytyka błędy

Zakaz palenia w kominkach w dni smogowe, zakaz używania kosiarek spalinowych - to czeka mieszkańców województwa mazowieckiego. Decyzja odgórna, ale za wdrożenie i kontrole odpowiadały będą już konkretne gminy. Jeśli nie, to kara - nawet pół miliona złotych. Co na to lokalni włodarze?

1.5K
10.09.2020 13:49

EKOLOGIA
 / 
Nie rozpalisz kominka, nie użyjesz dmuchawy do liści. Kary do 5 tys. zł

Zakaz palenia w kominkach, używania dmuchaw do liści, pił i kosiarek. Kary od 500 zł do 5 tys. zł dla osób fizycznych i nawet do pół miliona dla gmin, ale też bezpłatna komunikacja zbiorowa – takie są założenia nowego Programu Ochrony Powietrza przyjętego przez mazowieckich radnych.