Notowania

Grażyna Wolszczak wygrywa proces o smog z państwem polskim. Sąd uznał krzywdę aktorki

Grażyna Wolszczak wygrywa proces o smog, który wytoczyła państwu polskiemu. Sąd uznał, że naruszono dobra osobiste powódki i z całą pewnością można mówić o krzywdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Molecki/East News)
Warszawa, 24.01.2019. Grażyna Wolszczak przed salą sądową.

Jak informuje Radio Zet, Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energii muszą zapłacić 5 tys. zł na krakowskie Stowarzyszenie Unicorn.

"Państwo walczyło ze smogiem, ale albo za mało, albo za późno. Naruszono dobra osobiste powódki,z całą pewnością można mówić o krzywdzie" - stwierdził sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

Aktorka zachęca Polaków, by także pozywali Skarb Państwa o smog. Grażyna Wolszczak nie jest jednak jedyną osobą publiczną, która zdecydowała się na taki krok.

Pod koniec listopada w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście odbyło się pierwsze posiedzenie z powództwa Zofii Czerwińskiej. Aktorka domaga się odszkodowania z powodu konieczności zakupu maski antysmogowej. Procesować chcą się też inni aktorzy, m.in. Jerzy Stuhr i Lesław Żurek.

Odpowiedzialność za jakość powietrza jest w Polsce rozproszona, ale powstaje coraz więcej ram prawnych do walki ze smogiem.

Na przełomie października i listopada 2018 r. weszły w życie ustawy dotyczące monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Z kolei od roku obowiązuje rozporządzenie, które wprowadza normy dla wprowadzanych do obrotu kotłów na paliwa stałe.

Ważnym orężem w walce ze smogiem jest też wyrok unijnego Trybunału, który ocenił, że Polska nie wywiązuje się z unijnych norm czystości powietrza. Grozi nam za to 4 mld euro kary. Eksperci zwracają też uwagę, że poza karaniem ważne jest uświadamianie i działanie prewencyjne, w co zaangażowania jest też Wirtualna Polską. Chodzi o akcję #SmogAlert.

Polacy oddychają brudnym powietrzem. Tak jest niestety od lat. W latach 2014-2015 poziom pyłu zawierającego metale ciężkie był przekroczony przez cztery miesiące z rzędu. Rekordowy był rok 2015, gdy dobowe normy były przekroczone codziennie przez 24 dni.

Przerwę w przyjmowaniu wniosków minister Kowalczyk nazwał techniczną
Rząd wznawia nabór wniosków w programie "Czyste Powietrze"

Ważne miejsce na niechlubnej, smogowej mapie Polski zajmuje Rybnik. Mieszkańcy tego miasta trują się przed dużą część roku powietrzem, którego normy zanieczyszczeń przekraczane się o kilkaset procent. Jak opisywał lokalny rybnicki portal, 30 listopada normy poszybowały o 1000 proc.

Jak pisaliśmy w money.pl, tylko w 2016 roku ok. 19 tys. Polaków chorowało lub straciło życie w wyniku chorób spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem.

Z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że koszty zdrowotne z powodu smogu wynoszą dla Polski od 12 do nawet 30 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: smog, wiadomości, gospodarka, #smogalert, grażyna wolszczak, sąd
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2019

byrJa też chcę 5000. Wszyscy po 5000 zł i nie starczy na pensje dla sędziów.

24-01-2019

chochołWyrok wiadomy, tylko dlaczego nie POzwała miasta? No cóż wyroki jak z rękawa zawsze odPOwiednie.

24-01-2019

Biedny PolakJutro też składam pozew ciekawe czy wygram jak Pani Grażyna???

Rozwiń komentarze (425)