Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nad programem "Czyste powietrze" wisi zagrożenie niezgodności z unijnym prawem

Od poniedziałku wznowiono przyjmowanie wniosków o udział w rządowym programie przewidującym dopłaty za wymianę kotłów do ogrzewania domów. Nie znika problem potencjalnej niezgodności tego programu z prawem unijnym, co dla obywateli może oznaczać ryzyko zwrotu dopłat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
W ciągu 10 lat na "Czyste powietrze" ma pójść ponad 100 mld zł.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", program resortu środowiska może być niezgodny nie tylko z unijnym prawem, ale także z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) program jest niezgodny z prawem wspólnotowym, które mówi, że wsparcie może być udzielanie tylko do najwyższych klas energetycznych potwierdzonych etykietą energetyczną.

Szef PAS Andrzej Guła wyjaśnia, że w warunkach programu nie zaznaczono, że nowe kotły muszą mieć klasę energetyczną A lub A+, czyli marnować jak najmniej energii przy wytworzeniu ciepła.

PAS ostrzega, że może dojść do sytuacji, w której mieszkańcy kupią piece klasy energetycznej B czy C, a potem będą musieli zwrócić dopłaty.

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze" zapowiedział, że do unijnych organów wysłane zostanie pytanie z prośbą o jasną definicję "najwyższej klasy energetycznej" i interpretację przepisu, z którym zgodne ma być polskie prawo.

Nabór wniosków rozpoczął się we wrześniu. Do końca roku spłynęło ich 23,5 tys. Przyjmowanie wniosków teraz wstrzymano, bo system informatyczny nie jest dostosowany do obowiązującego od 1 stycznia systemu ulg podatkowych.

Za program "Czyste powietrze" odpowiada w rządzie minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Program "Czyste powietrze" na zakręcie. Bruksela przeciw dopłacaniu do pieców węglowych

Komisja Europejska może jednak nie zgodzić się na dopłaty do kotłów gazowych, ale chce promować bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, np. finansowanie pomp ciepła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

mmm11i słusznie ,bo wezmą na droższe piece ,a kupią dziadostwo tańsze ,żeby zarobić

22-01-2019

drycekSkąd autor wziął klasy kotłów A, A+ wg normy PN-EN 303–5:2012 i ecodesign kotły mają klasę od 3 do 5 ( najwyższej ) - chyba pomylił z lodówkami - sic!

22-01-2019

aaaaA po co komu nowy Związek Socjalistycznych Republik .

Rozwiń komentarze (27)