Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Nad programem "Czyste powietrze" wisi zagrożenie niezgodności z unijnym prawem

27
Podziel się:

Od poniedziałku wznowiono przyjmowanie wniosków o udział w rządowym programie przewidującym dopłaty za wymianę kotłów do ogrzewania domów. Nie znika problem potencjalnej niezgodności tego programu z prawem unijnym, co dla obywateli może oznaczać ryzyko zwrotu dopłat.

 W ciągu 10 lat na "Czyste powietrze" ma pójść ponad 100 mld zł.
W ciągu 10 lat na "Czyste powietrze" ma pójść ponad 100 mld zł. (iStock.com)

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", program resortu środowiska może być niezgodny nie tylko z unijnym prawem, ale także z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) program jest niezgodny z prawem wspólnotowym, które mówi, że wsparcie może być udzielanie tylko do najwyższych klas energetycznych potwierdzonych etykietą energetyczną.

Szef PAS Andrzej Guła wyjaśnia, że w warunkach programu nie zaznaczono, że nowe kotły muszą mieć klasę energetyczną A lub A+, czyli marnować jak najmniej energii przy wytworzeniu ciepła.

PAS ostrzega, że może dojść do sytuacji, w której mieszkańcy kupią piece klasy energetycznej B czy C, a potem będą musieli zwrócić dopłaty.

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze" zapowiedział, że do unijnych organów wysłane zostanie pytanie z prośbą o jasną definicję "najwyższej klasy energetycznej" i interpretację przepisu, z którym zgodne ma być polskie prawo.

Nabór wniosków rozpoczął się we wrześniu. Do końca roku spłynęło ich 23,5 tys. Przyjmowanie wniosków teraz wstrzymano, bo system informatyczny nie jest dostosowany do obowiązującego od 1 stycznia systemu ulg podatkowych.

Komisja Europejska może jednak nie zgodzić się na dopłaty do kotłów gazowych, ale chce promować bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, np. finansowanie pomp ciepła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
Brrrr zimno
5 lata temu
Jacy ci wyznawcy sekty kaczelnika są niedouczeni. Zwładzcza ci na ścianie wschodniej. Takiej ciemnoty to ze świecą szukać. Miał rację bulterier z telewizorni że ciemny naród wszystko łyknie. I ta zgraja decyduje kto w Polsce sprawuje władzę. Włosy łysemu stają na głowie.
Tutaj
5 lata temu
I słusznie. Nie powinni dopłacać do wymiany kotłów węglowych na węglowe. Ale należy rozróżnić dwa zupełnie odrębne problemy, emisje pyłów tworzące smog i emisje CO2 mające wpływ na tzw. efekt cieplarniany. Spalanie wegla ma wpływ na obydwa rodzaje emisji. Kotły gazowe nie mają wpływu na powstanie smogu, ale mają wpływ na bilans CO2 w atmosferze, bo korzystają z paliwa kopalnego. Kominki i kotły na pellet z kolei, mają mniejszy niż węglowe wpływ na smog, ale nie mają wpływu na bilans CO2 w atmosferze, bo korzystają z paliwa odnawialnego...
Robert
5 lata temu
Znowu wyborcza sieje zamęt
Drogi gaz
5 lata temu
Dopuki gaz będzie drogi to smog będzie zawsze i tyle w temacie.
Edek z Lublin...
5 lata temu
A ja palę segregowanymi śmieciami. Segreguję na te które palę w dzień gdy pracuje straż miejska i na te które palę w nocy gdy już nie ma straży miejskiej. Jest tanio i ciepło i na pewno ekologicznie ponieważ moje śmieci ni zalegają na wysypisku.
...
Następna strona