Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Program "Czyste powietrze" na zakręcie. Bruksela przeciw dopłacaniu do pieców węglowych

23
Podziel się

Sztandarowy rządowy program walki ze smogiem prawdopodobnie nie będzie zrealizowany w takim kształcie, jaki zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Wiadomo już, że Komisja Europejska nie będzie finansować pieców na węgiel ani nawet na gaz.

Za program "Czyste powietrze" odpowiada w rządzie minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Za program "Czyste powietrze" odpowiada w rządzie minister środowiska Henryk Kowalczyk. (East News, Reporter)
bEqTWOlh

- Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych - przyznał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze". Jak wyjaśnił, chodzi zarówno o węgiel, jak i gaz.

To kluczowa kwestia, ponieważ rząd założył, że w ramach tego programu przeprowadzone zostanie docieplenie budynków oraz wymiana pieców na nowoczesne. W ciągu 10 lat na "Czyste powietrze" miało pójść ponad 100 mld zł, w dużej mierze ze środków unijnych. Program został ogłoszony w czerwcu 2018 r.

Zobacz także: Zobacz także: Aktorka zwróciła uwagę na jakość polskiego powietrza. "Pozwów będzie więcej"
bEqTWOlj

Nabór wniosków rozpoczął się we wrześniu. Jak pisze "Wyborcza", do końca roku spłynęło ich 23,5 tys. Przyjmowanie wniosków teraz wstrzymano, bo system informatyczny nie jest dostosowany do obowiązującego od 1 stycznia systemu ulg podatkowych.

Z informacji gazety wynika, że Komisja Europejska może zgodzić się na dopłaty do kotłów gazowych, ale chce promować bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, np. finansowanie pomp ciepła.

bEqTWOlp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqTWOlK
KOMENTARZE
(23)
adam
3 lata temu
Tak to jest jak się obsadza na stanowisku ministerialnym człowieka z klucza partyjnego.Nie potrafi skonsultować programu (czyste powietrze)z przepisami unijnymi.
Maly 8
3 lata temu
BRUKSRLSKA DYKTARURA
PRECZ Z WEGLE...
3 lata temu
I BARDZO DOBRZE. PRECZ Z WEGLEM. POZAMYKAC NATYCHMIAST WSZYSTKIE KOPALNIE WEGLA KAMIENNEGO POZBYC SIE NIEROBOW GORNICZYCH
bEqTWOlL
lis
3 lata temu
ale za to dopłaca do emigrantów Tusk tam dobrze miesza żeby nam żyło się lepiej a potem powie że pis nie daje rady
Mark
3 lata temu
Mamy węgiel, ale po co go używać? Lepiej zabronić i kazać kupić nowoczesne technologie zachodnie. Nikt nie chce dbać o Wasze zdrowie. Chodzi o ogromny interes!
...
Następna strona