Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pozew bez precedensu ws. klimatu wobec państwowej spółki z grupy PGE

Jest pozew przeciwko spółce należącej do grupy PGE. Aktywiści z ClientEarth chcą, by sąd nakazał Elektrowni Bełchatów zaprzestanie spalania węgla do 2035 r. "Przyczynia się do kryzysu klimatycznego".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reuters)
ClientEarth zwraca się do sądu ws. Elektrowni Bełchatów. Pozew bez precedensu (Fot: REUTERS/Kacper Pempel/File Photo)

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi bezprecedensowy pozew przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów, spółce Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, za przyczynianie się do kryzysu klimatycznego - czytamy w komunikacie fundacji.

Jak zaznaczają aktywiści z ClientEarth, Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią węglową w Polsce i w Europie i największą elektrownią na węgiel brunatny na świecie. Od początku funkcjonowania do tej pory instalacja wyemitowała około miliarda ton CO2 do atmosfery, co stanowi równowartość 3-letniej emisji CO2 Polski. Ten wynik sprawia, że Elektrownia Bełchatów jest największym pojedynczym emitentem gazów cieplarnianych w Europie. Jest również największą instalacją oddziałującą na klimat w Polsce.

Biorąc pod uwagę oficjalne dane przekazane ClientEarth przez KOBiZE, emisje dwutlenku węgla z elektrowni wciąż rosną. W 2016 r. wynosiły około 35 mln ton, w 2017 r. około 37 mln ton, a w 2018 r. już ponad 38 mln ton CO2, co odpowiada ponad 10-procentowemu udziałowi w całkowitej emisji Polski (w 2018 r. było to około 320 milionów ton CO2).

Obejrzyj: Sasin się zdenerwował. Tak odpowiedział prezydentowi Francji

- Najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, tacy jak Elektrownia Bełchatów, muszą wziąć na siebie współodpowiedzialność za kryzys klimatyczny. Bez szybkiego odejścia od węgla nie uda się zatrzymać kryzysu klimatycznego, który 81% Polaków uważa za bezpośrednie zagrożenie - mówi dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Pozew fundacji jest oparty na ustawie Prawo ochrony środowiska, która pozwala organizacji ekologicznej wystąpić z roszczeniem o zaprzestanie działalności powodującej szkodę w środowisku lub stan zagrożenia szkodą w środowisku.

Według raportu "Ocena możliwości zastąpienia Elektrowni Bełchatów", opracowanego przez firmę doradczą Enervis, wcześniejsze odejście od spalania węgla w instalacji przyniesie korzyści środowiskowe, społeczne i gospodarcze. Pozwoli też zaoszczędzić Polsce 4 mld euro.

Innego zdania są przedstawiciele PGE. Już wcześniej zapewniali, że w ostatnich latach przeznaczono miliardy na modernizację Elektrowni Bełchatów oraz ograniczenie emisji. Największym wyzwaniem dla firmy okazało się jednak to, że w Polsce zużywamy coraz więcej energii. - Całościowy wzrost emisji CO2 w Elektrowni Bełchatów związany jest ze wzrostem produkcji z 30,66 TWh w 2008 roku do 37,66 TWh w 2018 roku, który zdeterminowany był zwiększonym zapotrzebowaniem polskiej gospodarki na energię elektryczną. Elektrownia Bełchatów pokryła w ubiegłym roku blisko 22 proc. krajowego zapotrzebowania na energię – wyjaśniała w rozmowie z money.pl kilka miesięcy temu Apanasionek, Sandra Apanasionek, rzeczniczka spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: klimat, smog, powietrze, elektrownia bełchatów, ekolodzy, clientearth, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2019

Taki tamDlaczego ClientEarth czepia się polskiej elektrowni mimo wyraźnego finansowania pochodzącego z Niemiec. i Dlaczego w ogóle nie działa na terenie … Czytaj całość

26-09-2019

niedźwiedźNie pomagają apele, ostrzeżenia, szczyty klimatyczne. Może sądy pomogą? Trzeba działać!

26-09-2019

bolekBez CO2 nie ma życia na ziemi. A wiara, że Polska będąca odpowiedzialna za emisje setnych części procenta CO2 do atmosfery może wpływać na klimat to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)