Trwa ładowanie...
bECFqhfV
Notowania

Klimat – Wszystkie wiadomości

Zielony Ład po polsku
3
05.09.2021 8:00

FORUM EKONOMICZNE KARPACZ 2021
 / 
Zielony Ład po polsku

Zmierzanie do neutralności klimatycznej wpłynie na konkurencyjność gospodarek państw europejskich. Jak dobrze się do tego przygotować?

Mój elektryk. Jest pierwszy tysiąc wniosków. Minister klimatu: Musimy rozruszać rynek
8
24.08.2021 18:31

KLIMAT
 / 
Mój elektryk. Jest pierwszy tysiąc wniosków. Minister klimatu: Musimy rozruszać rynek

Program "Mój elektryk" działa od miesiąca. Jest zainteresowanie? - Mamy już pół tysiąca wniosków. Przypomnijmy, że to te wnioski, które muszą być potwierdzone zamówieniem pojazdu u sprzedawcy. Co cieszy, to to, że mamy już pierwszą setkę wniosków, które zostały złożone z Kartą dużej rodziny, czyli z podwyższonym poziomem dofinansowania. Można uzyskać 27 tysięcy złotych. To dużo, biorąc pod uwagę, że ta kwota nie jest zróżnicowana w zależności od kwoty pojazdu, więc mamy elektryki, w których ta kwota robi już naprawdę dużą różnicę - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister klimatu Michał Kurtyka. - Będę się spotykał z importerami i zachęcał ich, by zamówili więcej pojazdów. Musimy rozruszać ten rynek, jak rozruszaliśmy rynek fotowoltaiki - dodał.

"Ochrona klimatu w interesie każdego". Ursula von der Leyen pokazuje Polsce nowe możliwości
52
02.08.2021 13:10

GOESGREEN
 / 
"Ochrona klimatu w interesie każdego". Ursula von der Leyen pokazuje Polsce nowe możliwości

Polska ma szansę znacząco skorzystać ze Społecznego Funduszu Klimatycznego o wartości 72 mld euro - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dodaje, że nie jest to jedyne wsparcie, jakie otrzyma nasz kraj.

Zaczyna brakować wody? Pojawiają się zakazy podlewania
8
15.07.2021 16:20

WODA
 / 
Zaczyna brakować wody? Pojawiają się zakazy podlewania

Problemy z wodą w Polsce, w niektórych regionach pojawiają się zakazy podlewania bieżącą wodą. - Te sytuacje nie do końca są związane z suszą, przynajmniej tak bezpośrednio. Mówimy tu o wykorzystywaniu wodociągów, wody, która powinna być przeznaczona na cele pitne, a jest wykorzystywana do podlewania ogródków, działek, trawników. Gdy w danej gminie bardzo dużo osób robi to jednocześnie, to wtedy w wodociągach spada ciśnienie. To jest główny powód takich zakazów, a nie to, że tej wody jest mało - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. Był też pytany, czy takie zakazy są zgodne z prawem. - To jest obszar działania samorządów. To one dbają o dostarczanie wody, która jest podstawowym prawem człowieka, i one muszą tym prawem zarządzać. Gdy widzą, że są spadki ciśnienia, to ja się nie dziwię, że są wprowadzane takie zakazy. Woda powinna być przede wszystkim wykorzystywana na cele pitne, a nie do podlewania ogródków czy trawników - dodał. Na pytanie dotyczące regionów, które są najbardziej narażone na brak wody, odparł, że takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. - Na chwilę obecną i jeszcze bardzo długo wody w kranach nie zabraknie. Jeżeli będą niedobory wody, to przede wszystkim dla rolnictwa - dodał.

Nawałnice nad Polską. Lepiej nie będzie, ekstrema będą się nasilać
17
15.07.2021 11:25

POGODA
 / 
Nawałnice nad Polską. Lepiej nie będzie, ekstrema będą się nasilać

Przez Polskę przeszły nawałnice, jednak przez zmiany klimatu do nagłych i gwałtownych wyładowań atmosferycznych musimy się przyzwyczaić. - Tej nocy większy problem mieliśmy z wichurami i wiatrem, który łamał drzewa niż nawalnymi deszczami. Natomiast z informacji, które posiadam, wynika, że takie wyładowania i ekstremalne warunki pogodowe utrzymają się co najmniej do końca weekendu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. - Nie trudno zauważyć, że mamy coraz częściej do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, musimy się na to przygotować i zdać sobie sprawę, że lepiej już nie będzie, a te ekstremalne zjawiska będą się nasilać - dodał.

bECFqhfX
Wielka reforma klimatyczna Unii. Pakiet "Fit for 55" może być kosztowny
187
14.07.2021 18:47

EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD
 / 
Wielka reforma klimatyczna Unii. Pakiet "Fit for 55" może być kosztowny

Komisja Europejska przyjęła największą w historii UE reformę klimatyczno-energetyczną. Celem jest zredukowanie do 2030 roku emisji CO2 o co najmniej 55 proc. w stosunku do roku 1990. Zmiany jednak oznaczają koszty, które odczują również zwykli obywatele.

Unijny pakiet klimatyczny przyjęty. Do 2030 roku emisje mają spaść o 55 proc.
27
14.07.2021 15:33

KOMISJA EUROPEJSKA
 / 
Unijny pakiet klimatyczny przyjęty. Do 2030 roku emisje mają spaść o 55 proc.

W środę Komisja Europejska przyjęła pakiet rozwiązań legislacyjnych, które mają być zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Chodzi o szereg regulacji, które zmniejszą emisję gazów cieplarnianych o 55 proc. w stosunku od 1990 do 2030 roku.

Nowy obowiązek właścicieli domów. Kłamstwo może wypłynąć
895
27.06.2021 18:02

NOWE PRAWO
 / 
Nowy obowiązek właścicieli domów. Kłamstwo może wypłynąć

1 lipca rusza spis kopciuchów. Obowiązek spada na każdego właściciela nieruchomości, musi on zadeklarować, czym ogrzewa dom. Niewysłanie deklaracji grozi karą grzywny, ale bać się nie ma czego, bo rząd zapewnia, że nie chce karać obywateli za złe ogrzewanie, ale wiedzieć, komu trzeba pomóc.

Mimo ulew, susza dotyka Polskę. "Zaczyna nam brakować wody"
8
25.06.2021 17:35

POGODA
 / 
Mimo ulew, susza dotyka Polskę. "Zaczyna nam brakować wody"

Zmiany klimatu dotykają Polskę, musimy przyzwyczaić się do suszy i gwałtownych zjawisk atmosferycznych. - Problem zagrożenia powodziowego i pogłębiającej się suszy jest permanentny. Bywają momenty, gdy pewien obszar dotykany jest suszą, a w tym samym czasie w innym regionie zmagamy się z powodziami. Powódź to gwałtowne zjawisko, a susza jest cyklem długotrwałym, który powoduje, że na niektórych obszarach zaczyna nam brakować wody - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą. - W gospodarce wodnej obiekty hydrotechniczne mają tę zaletę, że są wielofunkcyjne, budowa zbiorników retencyjnych sprawdza się zarówno przy powodziach, jak i suszach, bo jesteśmy w stanie tę wodę przytrzymać do czasu, gdy zaczyna jej brakować. Ale powiedzmy sobie szczerze, Polska jest krajem o stosunkowo niewielkich zasobach wodnych. Średnio na obywatela Polski mamy trzy razy mniej wody niż na obywatela Europy. Chciałbym, żeby świadomość społeczna w tym zakresie była większa. Mierzymy się w Polsce z tym, że w pewnych regionach zaczyna nam brakować wody. By łagodzić suszę najlepiej byłoby spowalniać proces odpływu wody. Przez Polskę przepływają 62 mld metrów sześciennych wody, nasze zdolności retencyjne to około 4 mld metrów sześciennych, to jest około 6 proc., a w Europie Zachodniej jest to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Dlatego musimy zacząć stosować różnego rodzaju retencję - dodał.

bECFqhgd
Podatek od deszczu zapłaci dużo więcej osób. Rząd szykuje zmiany
852
25.06.2021 13:35

PODATKI
 / 
Podatek od deszczu zapłaci dużo więcej osób. Rząd szykuje zmiany

Rząd szykuje zmiany w podatku od deszczu, od 2022 roku płacić go ma więcej osób i ma być wyższy niż dotychczas. - To rozwiązanie, które jest stosowane w wielu innych krajach Europy Zachodniej. W Polsce opłata deszczowa też już obowiązuje, ale jest propozycja, by objąć tym obowiązkiem działki już od 600 metrów kwadratowych, gdy zabudowa działki przekracza 50 proc. Opłaty nie są wysokie, biorąc pod uwagę proponowane składki. Cały czas jest to na etapie rozmów międzyresortowych, więc trudno mówić o konkretach, ale idea rzeczywiście jest taka, żeby zapewnić odpowiednie środki inwestycyjne na to, by na obszarach zurbanizowanych nie dochodziło do powodzi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą. Był też pytany o dofinansowanie zbiorników retencyjnych, zamiast opodatkowania. - Cały czas namawiam moich szefów, by pieniędzy na przeciwdziałanie skutkom suszy i powodzi było jak najwięcej. Jesteśmy zawsze za wszelką formą wspierania, zarówno właścicieli domów, jak i zarządców miast. Takie środki są w dyspozycji, można z nich korzystać. Co mnie zaskoczyło, to że mało osób zgłasza się po te środki. Będziemy działać, by ta informacja szerzej docierała do zainteresowanych - powiedział Woś.

"Money. To się liczy". Powodzie. Czy jesteśmy dobrze zabezpieczeni?
1
25.06.2021 8:16

POWODZIE
 / 
"Money. To się liczy". Powodzie. Czy jesteśmy dobrze zabezpieczeni?

W okresie letnim jesteśmy bardziej narażeni na powodzie i podtopienia. Czy Polska jest dobrze zabezpieczona przed tym zagrożeniem? W programie "Money. To się liczy" rozmawiamy o tym z Krzysztofem Wosiem, zastępcą prezesa PGW Wody Polskie. Zapraszamy o godzinie 9.15.

Rząd pozwany w sprawie klimatu. Padły twarde żądania
300
10.06.2021 10:54

GOESGREEN
 / 
Rząd pozwany w sprawie klimatu. Padły twarde żądania

Polski rząd pozwany. Pięć osób domaga się zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku.

Czy zmiany klimatu wpłyną na przyznawanie kredytów? Banki uginają się pod presją
1
31.05.2021 11:58

KLIMAT
 / 
Czy zmiany klimatu wpłyną na przyznawanie kredytów? Banki uginają się pod presją

Presja rynku powoduje, że banki zaczęły masowo stawiać na bezpieczne rozwiązania, m.in. uwzględniając ryzyko klimatyczne przy udzielaniu kredytów. Zrównoważone finansowanie może oznaczać prawdziwą rewolucję w branży.

bECFqhge
Nowa opłata, tym razem za plastik. Od kiedy będziemy płacić więcej?
30
05.05.2021 15:27

EKOLOGIA
 / 
Nowa opłata, tym razem za plastik. Od kiedy będziemy płacić więcej?

Rząd kończy prace nad wprowadzeniem nowej opłaty, tym razem od pojemników plastikowych. Choć przepisy mają wejść w życie od lipca, wciąż nie ma konkretnej regulacji. - To jest też kwestia braku wytycznych z Komisji Europejskiej, pamiętajmy, że dyrektywę przyszło nam wdrażać w czasie pandemii. To nie jest wymysł Ministerstwa Klimatu, tylko to jest implementacja. Harmonogram prac, terminy są trudne do dotrzymania, poczekajmy aż ten projekt trafi do parlamentu - powiedział w programie "Newsroom WP" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu. - To są kolejne działania, które są wynikiem decyzji europejskich. Najważniejsze jest to, by nie powodować wzrostu kosztów dla konsumentów, a wyeliminować to, co jest niekorzystne dla środowiska - dodał.

Duda: 11 proc. energii z węgla do 2040 r. Szczyt klimatyczny pełen zapowiedzi. USA wracają do gry w zielone
12
23.04.2021 18:02

KLIMAT
 / 
Duda: 11 proc. energii z węgla do 2040 r. Szczyt klimatyczny pełen zapowiedzi. USA wracają do gry w zielone

W Polsce w 20 lat chcemy z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym zejść do 11 proc. Odważna deklaracja polskiego prezydenta idzie w sukurs zapowiedziom USA. Joe Biden zadeklarował redukcję emisji CO2 o 52 proc.

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym. Mówi o "sprawiedliwej transformacji"
31
23.04.2021 9:09

MORAWIECKI
 / 
Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym. Mówi o "sprawiedliwej transformacji"

- Czyste środowisko to jest nasz narodowy cel - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas II Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Zaznacza jednak, że transformacja musi być sprawiedliwa.

Andrzej Duda na szczycie klimatycznym. Polska ogląda się na UE ws. neutralności klimatycznej
85
22.04.2021 16:15

KRYZYS KLIMATYCZNY
 / 
Andrzej Duda na szczycie klimatycznym. Polska ogląda się na UE ws. neutralności klimatycznej

Za 9 lat Polska chce pozyskiwać 30 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Neutralności klimatycznej na pewno nie osiągnie wcześniej niż Unia Europejska. Tak uważa prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w szczycie klimatycznym Climate Leaders Summit. Liderzy spotykają się z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena.

USA chcą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę
9
15.04.2021 12:58

USA
 / 
USA chcą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę

Jak podaje agencja Reutera, Stany Zjednoczone zamierzają zobowiązać się do zmniejszenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r.