Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marnowanie żywności. Polacy wyrzucają 9 mln ton jedzenia rocznie

7
Podziel się:

- Marnujemy żywność z niewiedzy, braku planowania, uleganiu sugestiom "kup więcej" - mówi w programie "Money. To się liczy" Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Marnowanie żywności. Polacy wyrzucają 9 mln ton jedzenia rocznie
(money.pl)

- Marnujemy żywność z niewiedzy, braku planowania, uleganiu sugestiom – "kup więcej" - mówi w programie "Money. To się liczy" Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

- Liczba traconej żywności nie zmniejszyła się. Obszary marnowania uległy zmianie. Musimy stworzyć mechanizmy, aby monitorować, gdzie marnujemy najwięcej jedzenia, aby ratować środowisko - mówi w programie "Money. To się liczy" Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności. - Żeby uświadamiać ludziom, ile marnują, mamy program PROM - zaznacza.

Ile marnujemy? W skali świta miliardy ton. Tylko w Polsce 9 mln ton każdego roku ląduje na śmietniku, To przekłada się na straty w wielu obszarach, generując niepotrzebne koszty. Tracimy własne pieniądze, ale również energię elektryczną, przykładamy rękę do większych zanieczyszczeń spalinami z transportu, a także marnujemy cenne zasoby.

- Wyrzucona kanapka z serem to aż 90 litrów zmarnowanej wody. Marnując żywność, marnujesz ziemię. Niepotrzebnie tracona jest energia, transport, woda. Gnijąca żywność na wysypiskach to z kolei metan, który rozszerza dziurę – podkreśla wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Zobacz również: Koncerny spożywcze ujawnią dane o marnowaniu żywności. To nawet 940 mld dol. strat rocznie

Jak pisaliśmy w money.pl, co roku 1,3 mld ton, czyli jedna trzecia produkowanej żywności, trafia na śmietnik. A Polska jest w czołówce UE marnotrawstwa żywności.

Tylko bogata Europa utylizuje 100 milionów ton, podczas gdy na świecie 795 milionów ludzi wciąż głoduje.

Zjawisko to generuje również niebagatelne koszty dla gospodarki. Straty z tego tytułu sięgają nawet 940 mld dolarów rocznie w skali globalnej.

Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.15 na money.pl i wp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl*

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Set
5 lata temu
Przecież za tą żywność zapłacono,producenci dostali pieniądze,handel zarobił, gdzie tu marnotrawstwo,Czy ludzie mają jeść zepsutą żywność żeby dziennikarze byli zadowoleni???
Zbig
5 lata temu
9 mln ton rocznie w 38 mln kraju? 0,65 kg dziennie na osobę, czyli drugie tyle co spożywamy wywalamy na śmietnik? Zejdź babo na ziemię.
TomKs
5 lata temu
Najwyraźniej żywność jest zbyt tania...
pytek
5 lata temu
A kto to wyliczył i gdzie ?
nina
5 lata temu
pracowałam w sklepie i wiem że towar już śmierdzący i niebieski potrafi przyjść z hurtowni gdzie mi się wydaje powinien być świeży potem sprzedawca jest zmuszany do wciśnięcia klientom tego chłamu który dawno powinien trafić do utylizacji