Notowania

H&M każdego roku pali tony ubrań. Twierdzi, że to obowiązek wobec klienta

Znana marka odzieżowa tylko w samej Szwecji w ubiegłym roku spaliła 19 ton ubrań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elvert Barnes/CC/Flickr)
Prócz ciuchów do pieca trafiały również sprzedawane w sklepach sieci dodatki i biżuteria.

Znana marka odzieżowa tylko w samej Szwecji w ubiegłym roku spaliła 19 ton ubrań – wynika z dziennikarskiego śledztwa stacji SVT. Odzież ląduje w piecach miejskich systemów grzewczych tego kraju.

Przez ostatnie pięć lat tony ubrań spalane były w specjalnym miejscu elektrociepłowni w mieście Vasteras – ustalili dziennikarze szwedzkiej stacji telewizyjnej SVT. W Szwecji firma H&M spaliła 19 ton odzieży, w sąsiedniej Danii 9,6 ton – czytamy w RMF FM.

Prócz ciuchów do pieca trafiały również sprzedawane w sklepach sieci dodatki i biżuteria.

Jak tłumaczy H&M, utylizacji podlegają uszkodzone lub nienadające się do sprzedaży produkty. Do pieca trafiają z powodu pleśni lub zbyt dużej ilość niebezpiecznych chemikaliów.

"Naszym obowiązkiem wobec klientów i obowiązkiem prawnym jest nie sprzedawanie szkodliwych produktów w sklepach. Chcemy by nasze produkty były używane jak najdłużej" – oświadczyła przedstawicielka firmy, cytowana przez RMF FM.

Szwedzka firma mówi o globalnej polityce firmy, a dziennikarze szacują, że jeśli podobne spalania mają miejsce i w innych częściach świata, to H&M utylizuje w ten sposób 400 ton ubrań rocznie.

Zobacz, jak świat marnuje swoje zasoby:

Dziennikarze SVT dowodzili również, że odzież, której transport do elektrociepłowni obserwowali, nie była w żaden widoczny sposób uszkodzona – wyglądała jak nowa.

W Szwecji zawrzało, zwłaszcza, że popularna sieciówka zapowiadała wycofanie się ze stosowania środków chemicznych przy produkcji do 2020 roku. Prócz tego ekologów martwi wpływ na środowisko spalania w miejskich systemach grzewczych pełnej chemii odzieży .

Tagi: h&m, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2017

sdfgTo nie tylko HM, w Polsce np tacy rolnicy mają limity produkcji, np mleka, jeżeli krowy dadzą w danym miesiacu więcej mleka niż limit, to nie dostanie … Czytaj całość

24-11-2017

AniaJestem Za wolnymi chociaż 2 niedzielami. Pracuje cały tydzień co mi po tym że mogę wziąść 1 dzień w tygodniu wolny skoro moje dziecko jest w szkole a … Czytaj całość

24-11-2017

Radar 63Dobre a gdzie ekologia spalają łachy z chemią użyta do produkcji i na mówią że my weglem zatruwamy powietrze a oni w calej Europie robią smrod i dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)

Wybrane dla Ciebie