Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Ceny prądu w górę. URE nie ma dobrych wieści

19
Podziel się:

- Trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Stwierdziła jednak, że nie należy "podgrzewać atmosfery" perspektywą 40-procentowej podwyżki.

Ceny prądu w górę. URE nie ma dobrych wieści
Podwyżki cen prądu są nieuniknione. URE potwierdza. (Adobe Stock)

- Proszę pozwolić nam popracować w ciszy i spokoju, bo podgrzewanie atmosfery mówiąc, że to będzie 40 proc. podwyżki jest w tym momencie trochę niezasadne. Dlatego, że musimy obejrzeć co spółki przyniosły we wnioskach taryfowych - powiedziała Małgorzata Kozak podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Poczekajmy na regulacje ministerstwa dotyczących odbiorcy wrażliwego – zobaczmy, jak to się będzie kształtowało i kto za to zapłaci. Spróbujmy też wykorzystać ten bardzo duży wzrost do tego, aby przemyśleć naszą politykę w odniesieniu do wielu aspektów rynku energii, w tym prosumentów, rozwoju sieci, wspólnot energetycznych, bilansowania lokalnego — dodała.

Firmy chcą podwyżek cen energii

W zeszłym tygodniu prezes Enei Paweł Szczeszek przekazał, że firma będzie wnioskować o podwyżkę taryfy na energię dla gospodarstw domowych i byłaby zainteresowana jej wzrostem o blisko 40 proc.

Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

Jak mówił podczas wtorkowej dyskusji w Katowicach prezes spółki Tauron Sprzedaż Rafał Soja, również jego firma przygotowuje obecnie wniosek taryfowy, uwzględniający "obiektywne czynniki" warunkujące oczekiwany wzrost cen prądu. Prezes nie zdradził, o jaką podwyżkę cen zamierza wnioskować Tauron.

Małgorzata Kozak przypomniała, że cena prądu nie jest jedyną składową rachunku, jaki otrzymują odbiorcy końcowi; druga znacząca część rachunku to opłaty dystrybucyjne. Dyrektor przyznała, że obecna sytuacja rynkowa w całej Europie sprzyja wzrostom cen energii.

Ceny prądu w Europie

- Nie możemy zamykać oczu na rzeczywistość. W tej chwili ceny uprawnień do emisji CO2 są po prostu prawie szokujące – jeszcze w listopadzie zeszłego roku nikomu nie śniła się cena 60 euro za tonę – mówiła przedstawicielka URE. - W tej chwili rzeczywiście obserwujemy te wzrosty i one nie pozostaną bez wpływu na decyzje regulatora - dodała.

Oceniła, że z problemem rosnących cen prądu zmaga się obecnie cała Europa – w niektórych krajach ceny dochodzą do 150 euro za megawatogodzinę.

- W związku z tym regulator nie może zamknąć się na problemy spółek – powiedziała. Zaznaczyła, że kalkulując propozycje wzrostu cen nie należy patrzeć wyłącznie na obecne hurtowe ceny energii, ponieważ część dostaw była kontraktowana wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
antypis
3 lata temu
Niestety to cała prawda. Szkoda że niektórym TVPIS tak przeorał łby że nic już nie ogarniają
Dzieci u wład...
3 lata temu
Bandyci kościoła katolickiego sami będą mieć ropę i złoto a reszta będzie żyć za 500 zł.
Jak myśli eko...
3 lata temu
Ekolodzy to terroryści ich wizja świata to mieszkanie w jaskini i ślimaki w odbycie.
n-x
3 lata temu
Chore rządy PIS wydały owoce. Opieranie energetyki na węglu i łączenie łączenie elektrowni z kopalniami, nietrafiona inwestycja w Ostrołęce, alergia prezesa na wiatraki. Za te swoje fanaberie władza wystawi nam rachunki.
SUWEREN
3 lata temu
Trzymajmy się kurczowo dalej UE a będziemy pracować na przetrwanie i to biedne i bardzo skromne, tak że szparagi będą coraz bardziej atrakcyjne :)) UNIA to banda nieudaczników politycznych. Po pierwsze : należało zacząć odbudowywać gospodarkę we wszystkich państwach od modernizacji źródeł pierwszego zapotrzebowania tj, energia, zasoby wodne, szpitale, szkolnictwo, rolnictwo ... co unia wprowadza ... chodniki, systemy fotowoltaiczne, które nie nadają się do podłączenia do obecnych sieci energetycznych dotyczy ten problem samych Niemiec, boiska sportowe, świetlice wiejskie, drogi, ocieplanie budynków, wymiana pieców węglowych na gazowe ( koszt budowy NS2 musi się zwrócić ). Gdzie tutaj widzicie właściwe decyzje ?