Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zasiłek opiekuńczy. ZUS ostrzega: bez tego nie wypłacimy świadczenia

14
Podziel się:

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica, którego wzór będzie dostępny na stronie internetowej ZUS. - Oświadczenie należy przesłać pracodawcy, a rodzic, który jest przedsiębiorcą, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – mówi PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zasiłek opiekuńczy. ZUS ostrzega: bez tego nie wypłacimy świadczenia
Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci poniżej 8 lat lub dzieci starszych z orzeczoną niepełnosprawnością (East News, JOANNA URBANIEC / POLSKA PRESS)

W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. rodzicom i opiekunom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Wzór oświadczenia na stronie ZUS

Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci poniżej 8 lat lub dzieci starszych z orzeczoną niepełnosprawnością.

- Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia będzie dostępny na stronie internetowej ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz także: Zamknięte żłobki i przedszkola. Nowe zasady podczas lockdownu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności: do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dla kogo dodatek?

Dodatkowy zasiłek przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jednak nie należy się w sytuacji, gdy w tym czasie w domu jest drugi z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny i może zająć się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, tak jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych, przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Przypomnijmy. Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Zmieniają się limity gości w lokalach gastronomicznych, pubach i kościołach. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Zmianie uległy również zasady kwarantanny. Dodatkowo do odwołania wprowadzono zakaz organizacji dyskotek. Wyjątkiem jest Sylwester. Od 20 grudnia dzieci szkół podstawowych i średnich przechodzą na naukę zdalną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
***** ***
2 lata temu
Jak mają zaświadczenia przedstawiać ? skoro część elektoratu pisać nie potrafi jedynie co zna to pacierz a druga część laptopy w lombarcie zastawiła
Maxi
2 lata temu
Chodzi o ogrzewanie szkół i płatności za prąd , przy tych cenach lepiej zapłacić trochę niż rachunki !!!???
Wyrocznia
2 lata temu
Ciekawe jak oni to sprawdzają,a wiem że bierą nawet ci co im się nie należy
gread
2 lata temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
Taka prawda
2 lata temu
Jak mozna placic rodzicom za opieke nad wlasnymi dziecmi????