Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto dostanie?

6
Podziel się:

Od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 r. rodzicom dzieci uczących się zdalnie będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. W środę ma zostać w tej sprawie opublikowane rozporządzenie rządu - informuje RMF FM.

Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto dostanie?
Decyzją rządu nauczanie zdalne w szkołach podstawowych i średnich rusza od poniedziałku 20 grudnia (WP)

Jak informuje portal rmf24.pl w wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu rozporządzenia.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad przepisami umożliwiającymi przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres nauki zdalnej.

Nauka zdalna od 20 grudnia

Zobacz także: Obostrzenia COVID-19. Powrót do nauczania zdalnego. „Cała masa zła”

Jak informuje RMF przepisy dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego są w projekcie rozporządzenia. Szczegóły mają być zdane w środę popołudniu. Najważniejszy jest termin opublikowania rozporządzenia rządu, bo po nim będzie można składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8, w sytuacji gdy nie jest możliwe zapewnienie opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.

Ponadto świadczenie przysługuje dzieciom do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 lat gdy mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Trzeba złożyć u pracodawcy oświadczenie

Zasiłek opiekuńczy stanowi 80 proc. wynagrodzenia. Świadczenie nie przysługuje, gdy drugi z rodziców może zapewnić opiekę dziecku (jest na urlopie wychowawczym lub rodzicielskim).

Co trzeba zrobić, by świadczenie otrzymać? Wystarczy złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Mazerlok
3 lata temu
Bo ośmioletnie dziecko można zostawić na 9 godzin same w domu. W Polsce jest takie prawo że ośmiolatek nie wymaga stałego nadzoru opiekujna pełnoletniego.
do Asia
3 lata temu
Pani chyba z tych co na etacie pracują ( może i nawet budżetówka), gdzie urlop czy chorobowe się należy i tyle. I ryzyko utraty pracy z tego powodu jest niskie, bardzo niskie.
Pracująca 50+
3 lata temu
A już myślałam, że na swoją matkę z alzheimerem kilka dni wolnego dostanę.
fifi
3 lata temu
do 8 lat.....???? a co zrobić z dzieckiem, które skończyło 8 lat? zostawić w domu SAMO....co na to przepisy o opiece nad małoletnim...ABSURD.....A co z medykami, oni zapewne znowu nie dostaną opieki, BO MEDYCY MUSZĄ PRACOWAĆ......muszą się szczepić, muszą pracować, ALE NIE MUSZĄ ZARABIAĆ ....
komuna
3 lata temu
Matyjasik myśl przed świętami i po ludzie będą brać urlopy i nie dostana zasiłku. Ciemnogrodzie główka pracuje żeby żyło się nam lepiej. I pamiętajcie nie kradnijcie władza nie lubi konkurencji.