Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Nowe obostrzenia. Minister ogłosił ostrzejsze restrykcje i obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla trzech grup zawodowych

1080
Podziel się:

Obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych. Prawo do sprawdzania testów na koronawirusa przez pracodawców. Minister zdrowia ogłosił nowe zalecenia w walce z pandemią i zaostrzenie obostrzeń.

Nowe obostrzenia. Minister ogłosił ostrzejsze restrykcje i obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla trzech grup zawodowych
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zaostrzenie obostrzeń pandemicznych. (PAP, EPA, Stephanie Lecocq)

- Działania będą miały trzy obszary. Po pierwsze, to projekt ustawy, nad którym pracujemy z klubem PiS. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, by zapewniać bezpieczne środowisko pracy. Testy będą za darmo - powiedział Niedzielski. Będą to szybkie testy antygenowe.

- Wprowadzimy rozwiązanie, że przez formularz dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się zapisać na bezpłatny test dla pracowników. Wybranie go nie będzie powodowało kierowania na domyślną kwarantannę, jak ma to miejsce w przypadku skierowania przez lekarza - podkreślił.

Zanim ustawa wejdzie w życie, zasady weryfikowania certyfikatów szczepionkowych mają zostać uregulowane w nowym rozporządzeniu.

Obowiązkowe szczepienia od 1 marca. Bez tego nie zostaną dopuszczeni do pracy

- Drugim elementem są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Pierwsza grupa to medycy, druga nauczyciele, trzecia to służby mundurowe. Obowiązek wejdzie w życie od 1 marca - powiedział Niedzielski. Wiceminister Kraska powiedział, że działania zmierzają w kierunku, aby od tej daty mogły pracować te osoby, które są zaszczepione.

- Chcemy dać czas, aby te grupy się wyszczepiły. Ten termin nie jest jeszcze ostateczny. Ale powinni się przygotować, że od 1 marca będzie obowiązek posiadania szczepienia, aby być dopuszczonym do pracy. Tak jak w przypadku lekarzy konieczne dziś jest posiadanie szczepienia przeciw WZW - podkreślił.

Rząd zaostrza obostrzenia. Zmniejszenie limitów osób, zamknięcie dyskotek

- Konieczne jest też podjęcie decyzji co do zaostrzenia obostrzeń - powiedział Niedzielski. Zapowiedział, że tam, gdzie dziś obowiązują limity 50 proc., wejdzie w życie limit 30 proc. Dotyczy to restauracji, hoteli, barów, kin, teatrów. Zasady te wchodzą w życie od 15 grudnia. - Zniesienie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. W kinach dodatkowo zakaz konsumpcji. Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - doprecyzował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W Sylwestra jednak będą możliwe organizacje imprez do 100 osób.

- Jeśli właściciel obiektu będzie chciał przyjąć klientów lub gości ponad limit, będzie musiał zweryfikować certyfikat szczepienia. Ustawa, która umocuje to prawnie, jest obecnie przygotowywana - powiedział podczas konferencji prasowej.

- Ograniczamy od 15 grudnia limity osób w transporcie zbiorowym do 75 proc. - dodał.

Testy i kwarantanna po przylocie do Polski spoza strefy Schengen

- Od 15 grudnia wszyscy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na obecność koronawirusa. Może to być test PCR albo test antygenowy. Te osoby są poddawane kwarantannie, z której mogą być zwolnione testem 8. dnia - ogłosił Kraska. Nie dotyczy to osób zaszczepionych szczepionkami uznawanymi w Unii Europejskiej.

Wraca nauka zdalna w szkołach

- Chcemy wykorzystać okres ferii do tego, by wydłużyć czas nieobecności dzieci w szkołach. Od 20 grudnia będziemy mieli zdalną naukę. Zakończymy ją 9 stycznia - powiedział szef resortu zdrowia.

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia z 7 grudnia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. Zmarły 504 osoby z COVID-19.

- Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia. Sytuacja się ustabilizowała, liczba zakażeń z tygodnia na tydzień jest na zbliżonym poziomie. Scenariusz, kiedy liczba ta będzie się utrzymywała, a nie spadała, jest poważnym zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej - dodał szef resortu zdrowia. Podkreślił zróżnicowanie sytuacji w zależności od regionu Polski.

Sanepid: kontrole zintensyfikowane od 1 grudnia

- Zostało ukarane mandatami 4135 podmiotów, co stanowi około 17 proc. przeprowadzonych kontroli. Obserwujemy coraz lepszą dyscyplinę w zakresie przestrzegania zasad DDM, szczególnie noszenia maseczek - powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Zapowiedział, że inspektorzy sanepidu będą kontrolować przestrzeganie zaostrzonych limitów osób w lokalach, weryfikowanie certyfikatów szczepionkowych. - Przedsiębiorca musi potwierdzić, że są osoby weryfikujące, czy osoby są poddane szczepieniom - dodał. Szef GIS podkreślił, że dotychczas w Polsce nie stwierdzono zakażenia wariantem Omikron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1080)
Viola
2 lata temu
Oczywiście... Znowu stosowanie bezprawnych zakazów i nakazów niezgodnych oczywiście z Konstytucja RP. Tylko, że większość ludzi jak barany idące na rzeź robią TO z czego chyba sobie nie zdają uczestnicząc przy tym w TYM eksperymencie, ludobojstwie i wojnie biologicznej!!!! Czy RZĄD kiedykolwiek obowiązkowo szczepil obywateli p/WZW???? TO straszna, zakaźna choroba!!! Słyszeliście o tym szczepieniu? Ja nie. Tymczasem dziś obowiązkowo szczepia p!/niby covid!!! Żal!!! A wina spada na pracodawcę... Zobaczymy KTO za to odpowie. Żaden normalny pracodawca nie zawiesi sobie pętli na szyję...
Kojot
3 lata temu
Cały parlament i rząd to okupanci!!!
Wtorkowski
3 lata temu
Czemu obowiązkowe szczepienia od marca ????. Bo minister baran wie, że zmuszanie ludzi do udziału w eksperymencie medycznym podlega karze /zakazuje tego konstytucja - jeszcze/. A przecież te "szczepionki" to nic innego jak eksperymentalne preparaty genetyczne.... I przypomnę, że Podżeganie i Nakłanianie kogoś do targnięcia się na swoje zdrowie/życie też jest karalne. A to co robią dookoła cały czas niektóre media, celebryty np/Socha,Pazura/, polityki i inne barany krzycząc "weź się zakłuj - będziesz wieki" chyba pod to podlega.
Andrzej 1
3 lata temu
Kiedy szczepionki dla płodów ludzkich? Jeśli nie przestrzegać Kodeksu Norymberskiego to totalnie. I G FARBEN REAKTYWACJA.
Ja tu czegoś ...
3 lata temu
Skoro te preparaty cały czas są w fazie testów do 2023 roku to jak można wprowadzić obowiązkowe keczupowanie dla grup zawodowych! Przecież w tym momencie jest łamanie KONSTYTUCJI!
...
Następna strona