Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czyżby początek wyczekiwania na decyzję ECB?

0
Podziel się:

Dzisiaj waluta amerykańska nieznacznie zyskała na wartości. Minimum euro wyniosło 1,5444. Handel na rynku był ograniczony ze względu na dzień wolny w Wielkiej Brytanii i Japonii.

Czyżby początek wyczekiwania na decyzję ECB?

Dzisiaj waluta amerykańska nieznacznie zyskała na wartości. Minimum euro wyniosło 1,5444. Handel na rynku był ograniczony ze względu na dzień wolny w Wielkiej Brytanii i Japonii.

Z USA poznamy indeks ISM sektora usług. Oczekuje się niewiele niższej wartości niż poprzednie 49,6 punktu. Indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym szacuje się na (-0,6)% i jest to wartość lepsza od poprzednich (-1,9).

Jednak wciąż można obserwować nienajlepszą koniunkturę na tym rynku. Dane dotyczące zapasów w hurtowniach nie powinny mieć znaczenia, ponieważ obejmują okres marca. Z Eurolandu bardzo istotne będą informacje dotyczące inflacji PPI.

Prognozuje się 5,6% r/r, przy poprzednich 5,3. Odczyt ten będzie miał znaczenie dla decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie 4%. Oczywiście bardzo istotny będzie komentarz po decyzji. Inwestorzy jak zwykle będą próbowali wywnioskować z niego dalszy kierunek w polityce monetarnej.

Prognoza sprzedaży detalicznej w Eurolandzie jest gorsza niż poprzedni odczyt. Oczekuje się (-0,6)%, przy poprzednich (-0,2). Najważniejszą informacją z Wielkiej Brytanii będzie decyzja w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się pozostawienia ich przez BoE na niezmienionym poziomie 5%.

Decyzja ta będzie miała z pewnością wpływ na kurs funta szterlinga. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na zmienność tej waluty może być odczyt produkcji na Wyspach. W związku ze wspomnianymi decyzjami banków centralnych większa zmienność na rynku może pojawić się dopiero w drugiej połowie tygodnia.

Złoto dzisiaj zyskało na wartości. Metal ten osiągnął swoje maksimum na poziomie 869,55 usd/oz.

Sytuacja techniczna eurodolara: Podczas poniedziałkowej sesji wspólna waluta po raz pierwszy od trzech dni umocniła się do dolara do psychologicznego poziomu 1,5500. Wzrost wartości euro jest spowodowany wiarą inwestorów w to, że ECB pozostawi stopy procentowe na sześcioletnim maksimum w celu walki z inflacją. Z punktu widzenia analizy technicznej istnieje szansa na dotarcie kursu do poziomu 1,5560 już na najbliższych sesjach, po czym powinna nastąpić 200-punktowa korekta. Kluczowym oporem jest poziom 1,5560. Ważnym wsparciem pozostaje rejon 1,5310 za jedno euro.

RYNEK KRAJOWY

Dzisiaj krajowa waluta nieznacznie straciła na wartości. Euro osiągnęło swoje maksimum na poziomie 3,4429, a dolar 2,2276. W tym tygodniu nie poznamy żadnych istotnych danych makroekonomicznych z naszego kraju. Kwartalne wyniki spółek będą miały wpływ tylko na ich notowania na giełdzie.

Jeden z członków RPP wyraził przekonanie o konieczności dalszych podwyżek stóp procentowych. Można w związku z tym wywnioskować z tego, że zdania w samej radzie co do kierunku dalszej polityki są odmienne. Należy wziąć pod uwagę spowolnienie w USA, które przekłada się na wyniki w strefie euro. Te z kolei wpłyną na nasz wzrost gospodarczy.

W tym tygodniu waluta nasza powinna być silnie skorelowana z rynkiem światowym. Giełda w Warszawie zyskiwała na wartości. Indeks WIG20 przebywał powyżej poziomu 2950 punktów.

*Sytuacja techniczna na rynku złotego: *Poniedziałkowa sesja nie przyniosła istotnych zmian na rynku złotego, gdzie polska waluta była kwotowana w dość wąskim korytarzu w stosunku do głównych walut. Nieco większą zmienność można było zaobserwować na parze GBP/PLN, co było powodem osłabienia funta na światowych parkietach.

Po serii danych makroekonomicznych oraz pozostawieniu przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie, od kilku tygodni złoty znajduje się pod presją sprzedających. W najbliższych dniach para USD/PLN będzie się poruszać w przedziale 2,2635-2,2035, z presją na testowanie górnego poziomu. Kurs EUR/PLN pozostanie dość stabilny i nie powinien wychodzić poza tygodniowy obszar 3,4465-3,4130.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)