Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EURUSD: Emocje wciąż dominują

0
Podziel się:

Wspólna waluta po niespodziewanym obniżeniu stopy redyskontowej o 25 punktów bazowych zyskała na wartości osiągając maksimum na poziomie 1,5899. Kolejne godziny przyniosły jej osłabienie do 1,5686.

EURUSD: Emocje wciąż dominują

Wspólna waluta po niespodziewanym obniżeniu stopy redyskontowej o 25 punktów bazowych zyskała na wartości osiągając maksimum na poziomie 1,5899. Kolejne godziny przyniosły jej osłabienie do 1,5686.

Dziś poznaliśmy indeks NY Empire State za marzec. Wyniósł on (-22,23) punktu, przy poprzedniej wartości (-11,72). Dynamika produkcji przemysłowej okazała się gorsza od prognoz i zanotowała wartość (-0,5)%. Dane te świadczą o spowolnieniu w USA.

Bardzo interesujące będą informacje dotyczące indeksu rynku nieruchomości NAHB. Oczekuje się wartości na takim samym poziomie jak ostatnio. Potwierdzenie tych informacji mogłoby wpłynąć pozytywnie na postrzeganie tego segmentu rynku. W tym tygodniu poznamy inflację PPI z USA. Oczekuje się nieznacznego wzrostu w porównaniu z okresem ubiegłym.

Najważniejszą jednak informacją będzie decyzja Fed o wysokości stóp procentowych w USA. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych z pewnością nie zaskoczy pozytywnie. Rynek oczekuje wielkości zbliżonej do poprzednich 353 tysięcy.

Z Eurolandu poznamy indeks PMI sektora produkcyjnego. Szacuje się go na poziomie 51,9 punktu, przy ostatnim odczycie 52,3. Ten sam indeks dla sektora usług spodziewany jest w wysokości 52 punktów. Z Wielkiej Brytanii poznamy inflację CPI.

Oczywiście jest ona oczekiwana na wyższym poziomie niż ostatnie 2,2 r/r. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej szacuje się na dużo niższym poziomie niż ostatnio. Potwierdzenie tych prognoz może sugerować nadchodzące spowolnienie w tym kraju. W połączeniu z rosnącą inflacją może to wpłynąć negatywnie na gospodarkę.

Złoto po osiągnięciu maksimum na poziomie 1032,40 usd/oz, straciło na wartości. Metal ten był notowany na minimum 998,98. Nowe szczyty potwierdzają negatywne nastawienie do waluty amerykańskiej oraz obawy inwestorów o stan gospodarki i wysoką inflację.

_ O godzinie 15.09 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5738 dolara. _

Sytuacja techniczna eurodolara: nocny szczyt: 1,5899 oraz popołudniowa korekta z zasięgiem na 1,5683 najlepiej oddaje nerwowe nastroje na rynku tej pary. Punktem kulminacyjnym bez wątpienia jest jutrzejsza decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych oraz komunikat po decyzji.

Do tego czasu zmienność na rynku eurodolara najprawdopodobniej będzie stopniowo wygaszana. Popołudniowy układ na wskaźnikach intra day nie pozwala wykluczyć jeszcze jednej, większej aktywności strony popytowej. Sygnalną potwierdzającą taki scenariusz będzie trwałe wyjście cen powyżej pierwszego technicznego oporu 1,5775.

RYNEK KRAJOWY

W kraju złoty tracił na wartości. Euro osiągnęło maksimum na poziomie 3,5661, a dolar 2,2573. Kolejne godziny przyniosły jednak nieznaczne umocnienie złotego. Dziś poznaliśmy przeciętne wynagrodzenie w lutym. Jego dynamika wzrostu wyniosła 12,8 procent, przy poprzedniej wartości 11,5.

Oznacza to wciąż utrzymującą się wysoką presję na wzrost płac. W tym tygodniu poznamy dynamikę produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej.

Oczekuje się nieznacznego spadku do 10,4 procent z poprzednich 10,8. Inflacja bazowa spodziewana jest na poziomie 2,7 procent, przy poprzedniej wartości 1,7. Wszystkie te informacje z pewnością wpłyną na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych.

Należy jednak pamiętać, iż potrzeba około 6 miesięcy, aby nastąpiła reakcja gospodarki na zmianę poziomu stóp procentowych. Giełda w Warszawie traciła na wartości po nieudanym początku tygodnia w Azji. Indeks WIG20 tracił dziś ponad 4 procent.

_ O godzinie 15.14 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,5400, a za dolara 2,2486 złotego. _

Sytuacja techniczna na rynku złotego: na rynku pary USD/PLN tradycyjnie już pod wpływem ciągle tracącego dolara na świecie doszło do pogłębienia ostatnich dołków. Aktualne (nocne) minimum to 2,2240! W dalszym ciągu w związku z tym mamy do czynienia z trendem spadkowym, dla którego górne ograniczenie (techniczny opór) wyrysować można obecnie na okolice figury 2,2700 - 2,2800. Obszar ten traktować można również, jako sygnalną - zamknięcie sesji powyżej tej figury oznaczać może większe zaangażowanie strony popytowej.

Układ wskaźników technicznych wskazuje na wygaszanie fali spadków. Zakres wsparcia wyznaczany jest głębokością ostatniego dołka i wynosi 2,2240.

Głównym sygnalizatorem zmian na tej parze pozostaje eurodolar. Na rynku pary EUR/PLN kurs pokazał dzisiaj nową lokalną górkę: 3,5660. Z technicznego punktu widzenia jest to dobry sygnał do wzrostów z zasięgiem na rejon 3,5800 - 3,6100. Nadal bardzo ważny pozostaje obszar wsparcia: 3,5350 - 3,5250.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)