Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Państwowe instytucje debatują nt. kredytów. Ostrzegają: policz i nie przelicz się

8
Podziel się:

"Zmienne oprocentowanie może znacząco wpłynąć na wysokość raty, stąd konieczność dokładnej weryfikacji warunków kredytu. Nie zawsze niższe oprocentowanie oznacza korzystniejszy kredyt" - ostrzega Ministerstwo Finansów. Na temat kredytów debatują najważniejsze instytucje w kraju.

Państwowe instytucje debatują nt. kredytów. Ostrzegają: policz i nie przelicz się
Kredyty są względnie tanie, ale raty będą rosły (Adobe Stock, Kittiphan)

Kredyt na mieszkanie to dla większości Polaków największe finansowe wyzwanie w życiu. Obecnie oprocentowanie w bankach jest najniższe w historii, co ośmiela do zaciągania tego typu zobowiązań, ale trzeba się mieć na baczności.

O ryzykach z tym związanych informują państwowe instytucje. O wpływie poziomu stóp procentowych na sytuację klientów oraz całego sektora finansowego dyskutowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Głównego Urzędu Statystycznego.

"Stopy procentowe od lat obniżają się, kreując oczekiwania kredytobiorców. Stąd potrzeba debaty publicznej i rzetelnej informacji skierowanej do klientów sektora bankowego" - wskazują w komunikacie zamieszczonym przez MF.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

- W Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem historycznie niskich stóp procentowych. Długotrwałe utrzymywanie się takiej sytuacji ma wpływ zarówno na instytucje finansowe, jak i klientów, kształtując ich oczekiwania odnośnie kosztów finansowania. Wraz z naszymi partnerami z KNF, UOKiK, BFG, GUS dostrzegamy potrzebę rzetelnego informowania obywateli o korzyściach i ryzykach taniego finansowania - wskazał minister finansów Tadeusz Kościński.

Taki cel ma m.in. kampania społeczna KNF. Przedstawiciele urzędu zauważają, że w obecnym otoczeniu niskich stóp procentowych bardzo ważna jest świadomość ryzyka związanego z potencjalnym wzrostem kosztów finansowania, skutkującego wzrostem rat kredytowych.

KNF zauważa, że na rynku dostępne są kredyty o oprocentowaniu zmiennym (zależy głównie od stóp procentowych ustalanych w NBP), okresowo stałym i stałym, charakteryzujące się różnym poziomem ryzyka. W Polsce praktycznie wszystkie kredyty są oparte o zmienne stawki procentowe, więc są obarczone największym ryzykiem.

Wielu ekspertów sugeruje, że na podniesienie stawek oprocentowania, które będzie skutkować też wyższymi ratami, Rada Polityki Pieniężnej powinna się zdecydować jeszcze w tym roku.

"Zmienne oprocentowanie może znacząco wpłynąć na wysokość raty, stąd konieczność dokładnej weryfikacji warunków kredytu. Nie zawsze bowiem niższe oprocentowanie oznacza korzystniejszy kredyt" - wskazuje MF w komunikacie.

Podobne działania informacyjne jesienią tego roku planuje także UOKiK. Urzędnicy dostrzegają bowiem niepokojące zachowania inwestycyjne i zakupowe.

"Niskie stopy procentowe zachęcają konsumentów do pochopnego lokowania swoich oszczędności w różnego typu instrumenty finansowe lub podejmowania decyzji zakupu nieruchomości na kredyt. Związane jest z tym duże ryzyko realnej utraty środków, bądź niemożności spłaty zobowiązań finansowych w przyszłości" - czytamy.

Kampania społeczna UOKiK odbędzie się pod hasłem "Policz i nie przelicz się".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
tgfx
3 lata temu
Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
WAWA
3 lata temu
Pożyczki bankowe są dla ludzi bogatych i przedsiębiorczych na rozkręcenie biznesu i pomnażanie swojego majątku, a nie dla golców czereśniaków dla których szczytem marzeń jest betonowa klita na słoikowie we "Warsiawie". Takie zadłużone po uszy do usr.. śmierci golce są najlepszymi niewolnikami w korposzczurowniach, grzeczni, dyspozycyjni i tyrają od rana do późnego wieczora, nie patrząc na zegarek
wap
3 lata temu
a co to ciebie obchodzi czy ja mam kredyt a splacasz jakis kredyt to po co sie pytasz?
33% poparcia
3 lata temu
Masz kredyt? uważaj ale na co ? Skoro mam kredyt to nic nie da
MARIO
3 lata temu
ktoś ma już kredyt powinien tak płacić do konca ...