Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Podwyżka stóp procentowych zalecana. Czasu zostało niewiele

118
Podziel się:

Po decyzjach banków centralnych Węgier i Czech o zaostrzeniu polityki pieniężnej oczy zwróciły się na NBP. Ekonomiści widzą potrzebę podwyżki stóp i w Polsce, ale wątpią by RPP się na to zdecydowała.

Podwyżka stóp procentowych zalecana. Czasu zostało niewiele
Szef NBP Adam Glapiński podał, że podniesienie stóp procentowych będzie możliwe, dopiero gdy pojawi się pewność, że pandemia nie wpływa na gospodarkę, (Flickr, NBP)
bEINcMmZ

Czterech na pięciu ekonomistów uważa, że Rada Polityki Pieniężnej powinna rozpocząć zaostrzanie polityki pieniężnej we wrześniu albo w IV kwartale - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Na podwyżkę stóp procentowych zdecydowały się w ostatnim czasie Narodowy Bank Węgier oraz Narodowy Bank Czech. Oba kraje choć borykają się ze wzrostem inflacji, ich poziom jest znacznie niższy niż w Polsce, gdzie sięgnęła ona niespotykanych od dekady 6 proc. PKB.

Zobacz także: Błyskawiczne powodzie to miliardy z budżetu. Miasta są niedostosowane
bEINcMnb

Podniesienie stóp procentowych w kraju rekomenduje 83 proc. z pośród 35 ekonomistów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez "Rzeczpospolitą". Kiedy miałoby to nastąpić?

Dla trzynastu ekspertów, powinno się to stać na pierwszym po wakacjach posiedzeniu RPP, a więc we wrześniu. Kolejnych 16 przekonuje, że na taki ruch NBP powinien się zdecydować w IV kwartale roku.

bEINcMnh

Czy tak się stanie? Ekonomiści wątpią. Tylko 37 proc.zakłada, że Pada pod przewodnictwem Adama Glapińskiego zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEINcMnC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(118)
Katoma
2 tyg. temu
to sa układy z bankami, nazbierają jeleni na kredytach i potem dopiero podniosą stopy procentowe. Ktoś powinien beknąć za takie układy.
Mario
2 miesiące temu
Inflacja 5%, więc stopy powinny wynosić minimum 7%.
pablos
2 miesiące temu
mniejsza stopa procentowa = mniejszy odsetek w kredycie do oddania bankowi
bEINcMnD
Gość
2 miesiące temu
Nie podwyższając stóp świadomie nas okradają. Z dnia na dzień mamy mniej pieniędzy. Powinni za to odpowiadać jak złodzieje.
bed bab
2 miesiące temu
Glapa ma minę jakby chciał kogoś zabić. A niedawno sam się do siebie uśmiechał takie miał sukcesy.
...
Następna strona