Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się wśród gości przyjęć weselnych

99
Podziel się:

Zabawa, tańce do białego rana, a kilka dni później pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - tak wygląda rzeczywistość coraz większej liczby gości przyjęć weselnych. To właśnie tego typu imprezy dzierżą w ostatnich dniach palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. Wesela stają się nowym ogniskiem SARS-CoV-2 (zdj. ilustracyjne).
Koronawirus w Polsce. Wesela stają się nowym ogniskiem SARS-CoV-2 (zdj. ilustracyjne). (picjumbo.com)

Imprezy weselne stają się nowymi ogniskami koronawirusa w Polsce. Tylko w ostatnich dniach po trzech weselach w Małopolsce (w powiecie nowosądeckim) 283 osoby zachorowały na COVID-19. Następne 99 - po dwóch przyjęciach zorganizowanych w Wielkopolsce. Natomiast na Mazowszu jedno wydarzenie doprowadziło do 38 zakażeń.

Jeżeli chodzi o Wielkopolskę, to tam 77 przypadków zakażenia pojawiło się po weselu w powiecie rawickim, gdzie bawiło się łącznie ok. 100 osób. "Wszystkie osoby zostały przebadane podczas drive-thru w Gostyniu i poddane leczeniu w warunkach izolacji domowej" - podaje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Przed możliwością zakażenia się na weselach wielokrotnie przestrzegali epidemiolodzy. - Nie zakaża się od osób objawowych. Tu się czepiam do wesel. Branża mnie za to znienawidzi. Na weselach wystarczy, że zjawi się osoba bezobjawowa i tak to się szerzy. Nie jest tak, że zakazi każdego, ale kogoś zarazi. Najczęściej są to osoby z chorobami współistniejącymi - powiedział prof. Krzysztof Simon w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

Zobacz także: Zobacz też: Park of Poland weryfikuje plany. Przez koronawirusa

Lekarz zalecał też, by w weselach brały udział wyłącznie osoby poniżej 50. roku życia i które nie zmagają się z żadnymi chorobami współistniejącymi. A jeśli już mają w nim wziąć udział osoby starsze, to wyłącznie na krótko i w maseczkach ochronnych. Tłumaczył, że wirusem łatwo zakazić się w miejscach zatłoczonych oraz w takich, które trudno wentylować.

Wesela można organizować od 6 czerwca. Liczba uczestników zabawy nie może przekroczyć 150 osób. To było zaskoczeniem, bowiem wcześniej resort zdrowia wypuszczał informację, że zgodzi się maksymalnie na 50 weselników.

Jeszcze na początku czerwca ogniskami COVID-19 były kopalnie, co doprowadziło do czasowego wstrzymania prac pod ziemią. Doszło do tego, że mieszkańców Śląska nie chcieli wpuszczać do siebie Czesi.

Pod koniec czerwca jednak wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił, że ogniska SARS-CoV-2 w kopalniach są już opanowane. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by górnicy wrócili do pracy. Postępy w procesie wygaszania ognisk docenili również nasi sąsiedzi i otworzyli granicę dla Ślązaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(99)
Panna młoda
4 lata temu
Powinni zakazać wesel. Niestety jedziemy po parach młodych a tak naprawdę odwołanie wesela nie jest prosta sprawa. Obowiązują kary umowne. Żeby był zakaz odgórny to wszystkie kary byłyby anulowane, zaliczki zwrócone a goscie nie mieliby dylematu.
Mrówka
4 lata temu
Prośba do MZ: wprowadźcie zakaz wesel i innych tego typu imprez. To ograniczy w jakiś sposób rozprzestrzenianie się wirusa
cytuję:
4 lata temu
"Cieszę się że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. I to jest dobre podejście szanowni państwo. Bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jego bać. " Kto śmie wątpić w mądrość Premiera ?! Kto śmie jątrzyć swoimi artykułami i komentarzami ?!
Gośc
4 lata temu
Dlaczego nie ma zakazu dla organizacji wesel ?
Mecenas
4 lata temu
od 1 sierpnia będzie całkowity lockdown organizowania wesel i pogrzebów. Jeszcze tylko podpis prezydenta.
...
Następna strona