Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Śląsk. Największe ognisko koronawirusa. 12 kopalni czasowo zamkniętych [LISTA]

114
Podziel się:

Śląsk to region, w którym jest największe ognisko koronawirusa w Polsce. Nowych przypadków przybywa lawinowo. Wicepremier Jacek Sasin i minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydowali o czasowym wyłączeniu kopalń, których załogi nie zostały w pełni przebadane. To łącznie 12 kopalni.

Koronawirus na Śląsku. Rząd "czasowo" wyłącza kopalnie
Koronawirus na Śląsku. Rząd "czasowo" wyłącza kopalnie (PAP)
bEDGYijp

Koronawirus na Śląsku. Lista zamkniętych kopalni:

 • Bolesław Śmiały,
 • Piast,
 • Ziemowit,
 • Halemba-Wirek,
 • Pokój,
 • Chwałowice,
 • Marcel,
 • Rydułtowy,
 • Mysłowice-Wesoła,
 • Wujek,
 • Knurów-Szczygłowice,
 • Budryk.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji mówili o aktualnej sytuacji epidemicznej w tym regionie.

- Od wtorku wstrzymamy pracę i wydobycie w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

bEDGYijr

Jak dodał, zatrudnieni udadzą się na 3-tygodniowe postojowe, za które otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. - Tak, by górnicy nie byli ekonomicznie karani za tę sytuację. Chcę podkreślić, że to przejście do kolejnego etapu walki z pandemią koronawirusa - podkreślił szef resortu aktywów państwowych.

- U górników wykonaliśmy ponad 50 tysięcy badań, to pokazuje skalę - w Europie takiej nie ma. W związku z tym tak duże liczby dodatnich wyników. Wychodzimy przed szereg w Europie, bo tam badane są głównie osoby, które miały kontakt z zakażonym - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje
bEDGYijx

- Chcemy raz a dobrze ten problem rozwiązać i spowodować, że za 3 tygodnie wszystkie te kopalnie wrócą do pracy, będą realizowały kontrakty i dostarczały węgiel - podsumował wicepremier Jacek Sasin.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że "najwięcej zakażeń jest z ogniska" koronawirusa. - Mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska, jakimi są zakłady pracy, czyli kopalnie - powiedział.

Minister zdrowia zapewnił, że 3 tygodnie postojowego w kopalniach pozwolą "odciąć transmisję" wzajemnego zarażania się przez górników. Jednocześnie górnicy z kopalń wyższego ryzyka będą stale badani.

bEDGYijy

Głos zabrał także główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. - Bezprecedensowe na skalę światową badania przesiewowe. Nasza strategia to strategia zduszenia tego wirusa, ograniczenia w populacji. Inne kraje tego nie robią, być może będą szły naszą drogą, jeżeli będzie druga fala. My do tej drugiej fali będziemy zdecydowanie lepiej przygotowani - stwierdził.

Bilans zakażonych koronawirusem w Polsce wciąż rośnie, najwięcej potwierdzonych przypadków wciąż przybywa na Śląsku Odnotowano tam aż 9639 zakażeń.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że tylko w ostatni weekend w całej Polsce odnotowano łącznie 1151 nowych przypadków COVID-19.

bEDGYijz

W niedzielę potwierdzono 575 nowych zakażeń, a w sobotę 576 - co było niechlubnym rekordem liczby zakażeń jednego dnia, jednak połowa tej liczby to górnicy.

Od początku pandemii zachorowało 26 780 osób, zmarło 1 161.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDGYijS
KOMENTARZE
(114)
bb
rok temu
No to nie wiem może ktoś mi odpowie - rząd poradził sobie z koronawirusem, czy nie?. Według mnie - to NIE!!!
Ja
rok temu
Wśród zamkniętych kopał nie znajduje się ani jedna z zagranicznym kapitalem
Monika Filoda...
rok temu
DZIEŃ DOBRY KIEDY SPOTKAMY SIĘ W SPRAWIE PRALNI PIENIĘDZY W PIŁCE NOŻNEJ Monika Z ELBLĄGA DOSZCZĘTNIE ZNISZCONEGO NARKOTYKAMI BO NIEKTÓRZY DO GÓRY PIENIĘDZY POTRZEBUJĄ
bEDGYijT
antydebil
rok temu
Zamknięte kopalnie = mniejsze straty. Jak w starym kawale PGR ograniczył straty do zera, po prostu nic nie zasiał. Historia zatoczyła koło.
ffff
rok temu
Górnicy dostają bo pracują w państwowych instytucjach głównie, ciężko to zrozumieć?
...
Następna strona