Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląsk. Największe ognisko koronawirusa. 12 kopalni czasowo zamkniętych [LISTA]

Śląsk to region, w którym jest największe ognisko koronawirusa w Polsce. Nowych przypadków przybywa lawinowo. Wicepremier Jacek Sasin i minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydowali o czasowym wyłączeniu kopalń, których załogi nie zostały w pełni przebadane. To łącznie 12 kopalni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Koronawirus na Śląsku. Rząd "czasowo" wyłącza kopalnie

Koronawirus na Śląsku. Lista zamkniętych kopalni:

 • Bolesław Śmiały,
 • Piast,
 • Ziemowit,
 • Halemba-Wirek,
 • Pokój,
 • Chwałowice,
 • Marcel,
 • Rydułtowy,
 • Mysłowice-Wesoła,
 • Wujek,
 • Knurów-Szczygłowice,
 • Budryk.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji mówili o aktualnej sytuacji epidemicznej w tym regionie.

- Od wtorku wstrzymamy pracę i wydobycie w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jak dodał, zatrudnieni udadzą się na 3-tygodniowe postojowe, za które otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. - Tak, by górnicy nie byli ekonomicznie karani za tę sytuację. Chcę podkreślić, że to przejście do kolejnego etapu walki z pandemią koronawirusa - podkreślił szef resortu aktywów państwowych.

- U górników wykonaliśmy ponad 50 tysięcy badań, to pokazuje skalę - w Europie takiej nie ma. W związku z tym tak duże liczby dodatnich wyników. Wychodzimy przed szereg w Europie, bo tam badane są głównie osoby, które miały kontakt z zakażonym - dodał.

Obejrzyj: Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje

- Chcemy raz a dobrze ten problem rozwiązać i spowodować, że za 3 tygodnie wszystkie te kopalnie wrócą do pracy, będą realizowały kontrakty i dostarczały węgiel - podsumował wicepremier Jacek Sasin.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że "najwięcej zakażeń jest z ogniska" koronawirusa. - Mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska, jakimi są zakłady pracy, czyli kopalnie - powiedział.

Minister zdrowia zapewnił, że 3 tygodnie postojowego w kopalniach pozwolą "odciąć transmisję" wzajemnego zarażania się przez górników. Jednocześnie górnicy z kopalń wyższego ryzyka będą stale badani.

Głos zabrał także główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. - Bezprecedensowe na skalę światową badania przesiewowe. Nasza strategia to strategia zduszenia tego wirusa, ograniczenia w populacji. Inne kraje tego nie robią, być może będą szły naszą drogą, jeżeli będzie druga fala. My do tej drugiej fali będziemy zdecydowanie lepiej przygotowani - stwierdził.

Bilans zakażonych koronawirusem w Polsce wciąż rośnie, najwięcej potwierdzonych przypadków wciąż przybywa na Śląsku Odnotowano tam aż 9639 zakażeń.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że tylko w ostatni weekend w całej Polsce odnotowano łącznie 1151 nowych przypadków COVID-19.

W niedzielę potwierdzono 575 nowych zakażeń, a w sobotę 576 - co było niechlubnym rekordem liczby zakażeń jednego dnia, jednak połowa tej liczby to górnicy.

Od początku pandemii zachorowało 26 780 osób, zmarło 1 161.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2020

ZLOSC BIERZEA DLACZEGO JAK ZWYKLE GORNICY MAJA 100 PR WYNAGRODZENIA A INNI JUZ NIE PANIE SASIN, WIE PAN CZEMU GORNIKOM DAJECIE BO TYLKO GORNICY I … Czytaj całość

08-06-2020

xxxSzukają wyborców to przekupują kogo się da, górników ,emerytów,niepracujących.Ciekawa jestem co jeszcze wymyślą,żeby tylko Duda wygrał wybory.

08-06-2020

MARYGórnikom zdrowia życzę a węgla nie braknie przyjedzie z Kolumbii, a nasz rodzimy jest na hałdach

Rozwiń komentarze (114)