Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Prawo do nagrobka przejdzie na cmentarze. Kościół jest przeciw

152
Podziel się:

Rządowa propozycja mająca ułatwić renowację starych grobów zelektryzowała opinię publiczną. Niepokój wyraziła również Rada Prawna Konferencji Episkopatu Polski oraz Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Zdaniem pełnomocnika rządu Wojciecha Labudy zmiana nie ograniczy praw rodziny do opiekowania się grobem.

Prawo do nagrobka przejdzie na cmentarze. Kościół jest przeciw
Episkopat domaga się konsultacji projektu zmian z Kościołem

Nowe przepisy odbierają Polakom prawo własności nagrobków ich bliskich, pomniki będą należeć do cmentarzy. Wynika to nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o czym pisaliśmy w money.pl.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", "projekt nowej ustawy o cmentarzach budzi niepokój wielu rodzin". "Nie chcą też takiej zmiany zarządcy cmentarzy wyznaniowych i samorządowych. Na 10 tys. czynnych cmentarzy 7,5 tys. to cmentarze wyznaniowe, w lwiej części katolickie" - czytamy.

Jak pisze dziennik, Rada Prawna Konferencji Episkopatu Polski skierowała do pełnomocnika rządu bardzo krytyczne uwagi do projektu, domagając się przy tym uzgodnień z Kościołem, co gwarantuje konkordat.

Zobacz także: Co się dzieje z grobem, za który nikt nie wniesie opłaty?

"Jednym z kluczowych elementów projektu jest status własnościowy grobu, który i teraz nie jest zbyt jasny, ale lata praktyki pozwalają rozstrzygać pojawiające się spory nawet w sądach. Nowa propozycja grozi zaś chaosem. Jak do tej pory nagrobki i grobowce wznosić i modyfikować mogą osoby dysponujące prawem do grobu oraz jego fundator" - czytamy.

Według gazety, zastrzeżenia do projektu zgłosił też np. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. "W swych uwagach wskazuje, że projekt nie uwzględnia specyfiki cmentarzy żydowskich, co dotyczy zwłaszcza kwestii likwidacji cmentarza czy przeniesienia grobu, gdyż w świetle religii żydowskiej pochówek ma charakter wieczysty, a grób powinien pozostać nietknięty aż do chwili nadejścia Mesjasza" - czytamy.

Cytowany przez "Rz" Labuda tłumaczy, że "są przypadki, kiedy grobowiec zagraża osobom odwiedzającym cmentarz, a osoby mające prawo do grobu są nieznane lub nie ma z nimi kontaktu i trzeba interwencji, napraw ze strony cmentarza". - M.in. stąd propozycja, by nagrobki były własnością cmentarza, która będzie jednak ograniczona prawami rodziny - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
Kazimierz
2 lata temu
Żadna makulatura nie będzie wiecznie jako papier lub karton wykorzystywana -jeżeli nie wolno jej spalić, w końcu trafi na śmietnik i tam ktoś ją z całym śmietnikiem spali. 'Arsen' to słowo tylko do straszenia ludzi. Przy spalaniu jego związki są w postaci pyłu -ten stosunkowo łatwo daje się odfiltrować (jeżeli się filtry na komin założy). Dotyczy to również wielu innych zanieczyszczeń.
Bogdan
2 lata temu
Trumny kartonowe to skazenie atmosfery arsenem. BAJANIE CHODZI PRZEDE WSZYSTKIM O WIEKSZA KASE , pODATKI OKRADANIE POSPOLSTWA.
Bogdan
2 lata temu
Trumny kartonowe to skazenie atmosfery arsenem. BAJANIE CHODZI PRZEDE WSZYSTKIM O WIEKSZA KASE , pODATKI OKRADANIE POSPOLSTWA.
Typ
2 lata temu
Episkopat jest przeciwny. Chcecie powiedziec, ze pis sam na, to wpadl?
obatel X
3 lata temu
Pis wprowadzi nowy podatek kastralny od nagrobków
...
Następna strona