Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Nagrobek na cmentarzu nie będzie twoją własnością. PiS szykuje zmianę w prawie

2605
Podziel się:

Zapisy projektowanej ustawy - zdaniem branży pogrzebowej - wprowadzą spory chaos na cmentarzach. Nowe przepisy odbierą Polakom prawo własności nagrobków ich bliskich. Pomnik ma należeć do cmentarza. Jak rząd argumentuje swój pomysł?

Nagrobek na cmentarzu nie będzie twoją własnością. PiS szykuje zmianę w prawie
Rząd forsuje przepisy odbierające Polakom własność nagrobków na cmentarzach (PAP, PAP/Darek Delmanowicz)

"Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza będą własnością właściciela cmentarza, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z prawa do grobu i prawa rezerwacji miejsca pochówku" – czytamy w ocenie skutków regulacji (OCR) nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Jej projekt pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji pod koniec września, stopniowo przechodzi kolejne szczeble i niedługo dotrze do Sejmu. Nowe przepisy firmuje "Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci". Funkcję tę pełni Wojciech Labuda. Autorzy propozycji wywracają do góry nogami istniejący na cmentarzach porządek.

W OCR napisano, że przepisy dotyczące cmentarzy są po prostu przestarzałe. Autorzy tłumaczą, że część z nich (dotycząca pochówku m.in. weteranów) pochodzi co prawda z roku 2018, ale cała ustawa opiera się na przepisach wprowadzonych w roku 1959. A w ustawie znaleźć można też zapisy z roku 1933.

Zobacz także: Jak najskuteczniej wyczyścić nagrobek

Wiele kontrowersji wzbudzają planowane przepisy dotyczące własności nagrobków.

- Dziś obowiązuje zasada, że grunt należy do zarządcy, do cmentarza. Wszystko, co stoi na tym miejscu - czyli nagrobek, pomnik itp. - jest własnością dysponenta. Teraz ma być własnością cmentarza - wyjaśnia w rozmowie z money.pl Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Tłumaczy, że nowe przepisy w takiej formie będą rodzić mnóstwo problemów. Już budzą spore kontrowersje – bo praktycznie odbierają Polakom własność nagrobków ich zmarłych bliskich. Ale to niejedyny kłopot.

- Wyobraźmy sobie sytuację, gdy dysponent nagrobka go zdemontuje i wywiezie. Może go przecież postawić, dbać o niego. Ale jeśli mu się nie podoba? Zapłacił za niego, chce inny albo nie chce żadnego. Co wtedy? Zarządca cmentarza ma dzwonić na policję? Podczas spotkania z rządowym pełnomocnikiem nikt nam na to pytanie nie odpowiedział – mówi Wolicki.

Dodaje, że podobnych absurdów jest więcej. Bo co jeśli jakiś nagrobek zostanie zniszczony podczas wichury czy powodzi? Będzie własnością cmentarza, więc to cmentarz będzie musiał go odbudować. Krzysztof Wolicki mówi, że podczas spotkania z Labudą branża pogrzebowa poruszała ten wątek. Mieli się dowiedzieć, że od tego są przecież ubezpieczenia.

- Owszem, można to sobie wyobrazić na małym cmentarzu przy małych zniszczeniach. Średnia wartość ubezpieczenia nagrobka to 1 promil jego wartości. Załóżmy, że nagrobek kosztuje 10 tysięcy, wtedy roczna składka to 100 złotych. Ale mamy w Polsce cmentarze, gdzie nagrobków jest kilkanaście tysięcy. Kto pokryje te koszty? – pyta Wolicki.

Jednym tchem wymienia największe polskie nekropolie. Choćby Cmentarz Bródnowski, gdzie pochowano oficjalnie 1,2 mln osób. Ich liczba może jednak sięgnąć nawet 2 mln. Cmentarz Centralny w Szczecinie – ponad 170 hektarów, 300 tysięcy pochowanych osób, kilkanaście tysięcy nagrobków. W takich miejscach ubezpieczenie nagrobków może kosztować kilka milionów złotych rocznie. Kto pokryje te koszty? Opłaty cmentarne musiałyby bardzo mocno wzrosnąć.

A jeśli nie zapłacę kamieniarzowi?

Krzysztof Wolicki przywołuje kolejne przykłady absurdów, jakie może wprowadzić nowe prawo. Bo jeśli ktoś zamówi nagrobek i zapłaci zaliczkę, bez umowy pisemnej, to kto ma płacić resztę należności? Teoretycznie powinien zrobić to właściciel nagrobka – czyli cmentarz.

Wolicki dodaje, że zmiany w prawie dotyczącym pogrzebów są potrzebne, ale nikt do tej pory nie zaproponował sensownych rozwiązań. Z tematem – bez powodzenia – zmagało się już kilka rządów. Krzysztof Wolicki podkreśla, że żaden z nich nie konsultował swoich pomysłów z zainteresowanymi - właścicielami cmentarzy, branżą pogrzebową czy środowiskiem lekarskim.

A lekarze do nowego prawa też pewnie będą mieli parę uwag. Projekt ustawy wprowadza bowiem instytucję koronera - czyli osoby, której zadaniem ma być m.in. stwierdzanie zgonu. Takiej funkcji do tej pory w Polsce po prostu nie było.

Jak rząd tłumaczy chęć odebrania nagrobków?

W OCR czytamy, że "w prawie cywilnym własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową". I to – zdaniem rządowego pełnomocnika najważniejszy powód, dla którego nagrobek ma należeć do zarządcy cmentarza. "Stworzenie wyjątku powodowałyby liczne wątpliwości interpretacyjne i przez to nie pełniłoby wystarczającej funkcji gwarancyjnej jako że nie sposób byłoby wskazać jednoznacznej granicy pomiędzy zakresem obowiązywania wyjątku a zasadą ogólną" – czytamy w OCR.

Jest i drugi powód. "Przyznanie własności nagrobka i innych podobnych konstrukcji architektonicznych osobom, które je postawiły, prowadziłoby jednak do sytuacji, w których likwidacja grobu lub usunięcie nagrobka (który np. ze względu na stan utrzymania powodujący zagrożenie bezpieczeństwa i ryzyko uszkodzenia innych nagrobków) wymagałoby od właściciela cmentarza czasochłonnych i potencjalnie kosztownych poszukiwań właściciela" – zapisano w OCR.

Autorzy regulacji dodają, że chodzi o nagrobki sprzed kilkudziesięciu lat, więc poszukiwanie osób za nie odpowiedzialnych byłoby drogie i trudne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2605)
WYRÓŻNIONE
obi
3 lata temu
Z jakiej paki własność prywatna, za która płaci rodzina ma się stać własnością kogoś innego. Przecież to łamanie podstawowego prawa własności. To się w głowie nie mieści. Jeśli właściciel cmentarza odkupi nagrobek lub pokryje koszty postawienia nowego nagrobka to tak.
Benetton
3 lata temu
Mam nadzieję na rychły koniec mafii ignoranckiej i reżimowej jakiej świat jeszcze nie znał do niedawna...8 gwiazd najjaśniehszych
taka sytuacja
3 lata temu
tak... wprowadźmy katastralny od nagrobków... w końcu kasa się skończyła i trzeba opodatkować nawet nieboszczyków (a raczej ich rodziny)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (2605)
Mira.
2 miesiące temu
Projekt ustawy nie oznacza, że ustawa została wprowadzona. Po co to bicie piany. Wiele glupich projektów nigdy nie wprowadzono a takie artykuły tylko dzieła ludzi.
Marek F
6 miesięcy temu
Zastanawiam się od kiedy takie Prawo obowiązuje ? Może ktoś poda date czy już.= obowiązuje.Jak zawsze nic pewnego co tam jest zawarte. Zastanawiam się dlaczego już Administracja doprowadziła do takiego zarastania krzakami cmentarza że dojście do Grobów w wielu miejscach jest niemożliwe..pomniki które się rozsypują i nic się nie dzieje. ( Dąbrowa Górnicza )To co będzie jak wszystko będzie ich własnością ? Kto postawi pomnik za 20 tyś czy 10 tyś złotych ? to nonsens- właściciele to Cmentarz ( skracam ) Teraz ceny wzrosną od pomnika po opłatę..Pochówek to " Krowa Dojna : dla wielu i tak jest od lat.
Katolik
rok temu
Proponuję nagrobki w stylu amerykańskim. Po co wystawiać te ogromne granity, cmentarzy już braknie no i na każdym kolumbarium.
Buk
rok temu
To chcąc by prochy dołożyć do grobu już istniejącego rodziny jako że nie będzie to już własność jej cmentarz może powiedzieć NIE I zaproponować miejsce w obcej dziurze.To była by parodia.
Żal
rok temu
Proszę bardzo.Chce cmentarz być właścicielem grobu to niech odda rodzinom koszty poniesione na nagrobek plus gdy grobowiec murowany i jego koszty budowy. Potem niech zabierają sobie miejsce .Trumny tam złożone staną się własnością też cmentarza i opłaty sam sobie niech nalicza i płaci . Bo rodzina żyjąca żadnych praw do miejsca i pochowanych tam krewnych mieć już nie będzie. TO BEDZIE CHORE!!!!!
...
Następna strona