Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Ile naprawdę kosztuje pogrzeb? Pokaźne kwoty. Wyliczamy

462
Podziel się:

Ceny pogrzebu usługi są niezwykle zróżnicowane. Jedne rodziny za tę sumę godnie pochowają swoich bliskich, inne tyle wydadzą na samą trumnę. Sam pochówek świecki to oszczędność ok. tysiąca złotych.

Ile naprawdę kosztuje pogrzeb? Pokaźne kwoty. Wyliczamy
(Pixabay)

Cena pogrzebu. Pokaźne kwoty. Wyliczamy

Średnia cena pogrzebu w Polsce to ok. 4000 złotych – ale to tylko średnia. Większość i tak musi zapłacić o wiele więcej.

W 2020 roku na każdy milion mieszkańców zmarło w Polsce o 2 tys. więcej osób niż średnio w latach ubiegłych. Te wyliczenia najlepiej pokazują wpływ pandemii na śmiertelność. Zajmujemy drugie miejsce w UE, zaraz za Bułgarią.

W ubiegłym roku, w którym do Polski dotarła epidemia koronawirusa, w naszym kraju zmarło 486 tys. osób, o 82 tys. więcej niż wyniosła średnia liczba zgonów w latach 2016-2019, wynika z danych zebranych w Rejestrze Stanu Cywilnego.

Zobacz także: Ofiary COVID-19. "Jak wymarcie sporego miasta"

Co zrobić, gdy umrze nasz bliski?

Zgon musi zostać potwierdzony przez lekarza. Gdy mamy już dokumenty, trzeba skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Karta zgonu wystawiona przez lekarza i dowód osobisty zmarłego to podstawa do uzyskania aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego – przypomina "Super Express".

Dziennik wylicza, że obecnie koszt organizacji pogrzebu oscyluje wokół sumy ok. 4000 złotych. Pogrzeb świecki jest o mniej więcej 1000 złotych tańszy, niż kościelny – tyle bowiem kosztuje asysta duszpasterza.

Ceny pogrzebu. Wielkie kwoty

Przygotowanie ciała zmarłego waha się od 300 do 400 złotych. Kremacja kosztuje od 700 do nawet 1000 złotych. Z kolei koszty organizacyjne (przewiezienie trumny, złożenie jej do grobu i zasypanie) mogą sięgnąć 1500 - 2000 złotych.

Sporym wydatkiem może być też trumna. Są rodziny, które na dębowe modele są w stanie wydać i 5000 złotych. Normalna sosnowa trumna to wydatek ok. 750 złotych.

Do tego dochodzi jeszcze koszt miejsca na cmentarzu. Opłata za grób ziemny wynosi na ogół 1000 – 1100 złotych na 20 lat. Miejsce w grobowcu to 5000 – 6000 złotych na 50 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(462)
.M.
5 miesięcy temu
Pogrzeb, 01.2022 r., Śląskie: Za samo miejsce na cmentarzu parafialnym, w tym miejsce na trumnę dla jednej osoby, w piwniczce murowanej na 20lat wraz z pozwoleniem na postawienie nagrobka i obsługą cmentarza w dniu pochówku (otwarcie bramy i kaplicy) - 8.250,00
matematyk
5 miesięcy temu
Możemy PO i głownie Tuskowi podziękować, ze okradli ubezpieczonych z dużej części zasiłku pogrzebowego kilkanaście lat temu - było 6 tys. a jest 4 tys. a ceny rosną, także chciałam za to złodziejstwo Tuskowi podziękować i jego partii. Ta bada złodziei, oszustów nigdy się nie nażre, wiecznie im mało nawet zasiłek pogrzebowy musieli zabrać.
natex
5 miesięcy temu
Pogrzeb dzis- ślaskie 7300 z kremacja. Bez grobu bo był.
wdowa
6 miesięcy temu
Właśnie zapłaciłam za pogrzeb w warmińsko-mazurskim z kremacją i w grobie rodzinnym 8000 zł, koszt księdza i organisty jako dodatkowe, bez stypy.
greg
6 miesięcy temu
pogrzeb świecki w warszawie cena -styczeń 2022 --10 200 zł. plus opłata cmentarna na 20 lat - 2 240 zł( Wólka węglowa )
...
Następna strona