Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ustawa o cmentarzach. Za grób ziemny trzeba płacić co 20 lat

79
Podziel się:

"Prawo do grobu to bardzo życiowa sprawa" – tymi słowami pewien profesor rozpoczął kiedyś wykład poświęcony ustawie o grzebaniu zmarłych. Może brzmi to jak żart, ale "sprawy ostateczne" trafiają nie tylko pod sad boski, lecz też ludzki. A konkretnie: sprawy utrzymanie miejsca pochówku.

Ustawa o cmentarzach. Za grób ziemny trzeba płacić co 20 lat
Opłata za grób ziemny jest prolongowana co 20 lat (Pixabay)

"Pamięć pozostaje na zawsze" – to jedna z popularnych maksym, które pojawiają się na nagrobkach. Ta pamięć działać powinna na różnych poziomach: zapalanie zniczy i modlitwa za zmarłego to jedno, ale jeśli grób jest ziemny, to nie mniej istotne jest regularne wnoszenie opłaty za grób. Należy to robić co 20 lat, a sankcją za niedopełnienie obowiązku jest bardzo wysoka: zarządca cmentarza może zlikwidować grób i sprzedać to miejsce innej osobie.

"Rzeczpospolita" opisuje sprawę mężczyzny, który zażądał od właściciela cmentarza naprawienia krzywdy, jaką poniósł wskutek tego, że grób ziemny jego rodziców i dziadka został zlikwidowany, a szczątki zarządca przeniósł do wspólnego grobu. W tej niełatwej z ludzkiego punktu widzenia sąd odsunął jednak emocje na bok i przyznał rację zarządcy, który wysłał informację o zbliżającym się terminie płatności, lecz pismo nie dotarło do adresata. Sąd Najwyższy uznał, że zarządca cmentarza nie musi przypominać o zbliżającym się terminie uiszczenia opłaty prolongacyjnej; to wyłącznie gest dobrej woli.

Podkreślmy wyraźnie: rodzina powoda pochowana była w grobie ziemnym i dlatego zaistniał obowiązek wnoszenia opłaty co 20 lat. Inaczej by było w przypadku grobu murowanego, za który wnosi się opłatę jednorazową. Nie są dopuszczalne inne opłaty służące "odnowieniu" prawa do takiego grobu. Ustawa dopuszcza natomiast inne opłaty - związane z chowaniem zmarłych. Mowa na przykład o pochowaniu nowej osoby w grobowcu. Grobu murowane stanowią mniej więcej 30 proc. wszystkich mogił w Polsce. Zwykle prawo do nich ustawione jest na 99 lat.

Zobacz także: Wszystkich Świętych w czasie pandemii koronawirusa. Ekspert o tym, czego należy się obawiać

Wyjaśnijmy, czym technicznie różni się jeden typ od drugiego. Grób ziemny to dół w ziemi, do którego składana jest trumna bądź urna. Jego ściany nie są w żaden sposób zabezpieczane, składają się jedynie z ziemi. Z kolei grób murowany to dół w ziemi, którego ściany boczne zostały wymurowane, a po pochowaniu trumny bądź urny kładzione jest sklepienie, które ma przykryć kondygnację. Dno grobu może być ziemne lub umocnione (wymurowane).

W przypadku grobów murowanych rodzinnych, zarówno tradycyjnych, jak i urnowych, mamy zagwarantowane prawo do wieczystego użytkowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Chip
miesiąc temu
Cmentarze powinno się zlikwidować i przeznaczyć na parki i miejsca rekreacji.
patriota
miesiąc temu
Polacy, śpijcie nadal, a wykopią was już za życia z waszego kraju. Młodzi i ci "co za chlebem" już wyjechali, a was nie będzie stać nawet na opłacenie grobu, gdy umierać będziecie z głodu.
pol
5 miesięcy temu
Artysta satyryczny pan Pietrzak proponował w latach 80. ubiegłego wieku, żeby chować na stojąco i tylko od pasa w dół, bo oszczędność miejsca i od razu pomnik będzie. Chyba doczekaliśmy...
ula1969
6 miesięcy temu
Na cmentarzu w Jeleniej Górze napisali, że opłata jest za każde MIEJSCE, a nie ważne czy to grób ziemny czy murowany, chociaż opłaty się różnią.
Momo
rok temu
Czarna mafia sciaga krocie z rodzin zmarlych (1300zl ze mnie np) i to gotowka do kieszeni. Szukam adwokata do takiej sprawy
...
Następna strona