Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ustawa o cmentarzach. Za grób ziemny trzeba płacić co 20 lat

88
Podziel się:

"Prawo do grobu to bardzo życiowa sprawa" – tymi słowami pewien profesor rozpoczął kiedyś wykład poświęcony ustawie o grzebaniu zmarłych. Może brzmi to jak żart, ale "sprawy ostateczne" trafiają nie tylko pod sad boski, lecz też ludzki. A konkretnie: sprawy utrzymanie miejsca pochówku.

Ustawa o cmentarzach. Za grób ziemny trzeba płacić co 20 lat
Opłata za grób ziemny jest prolongowana co 20 lat (Pixabay)

"Pamięć pozostaje na zawsze" – to jedna z popularnych maksym, które pojawiają się na nagrobkach. Ta pamięć działać powinna na różnych poziomach: zapalanie zniczy i modlitwa za zmarłego to jedno, ale jeśli grób jest ziemny, to nie mniej istotne jest regularne wnoszenie opłaty za grób. Należy to robić co 20 lat, a sankcją za niedopełnienie obowiązku jest bardzo wysoka: zarządca cmentarza może zlikwidować grób i sprzedać to miejsce innej osobie.

"Rzeczpospolita" opisuje sprawę mężczyzny, który zażądał od właściciela cmentarza naprawienia krzywdy, jaką poniósł wskutek tego, że grób ziemny jego rodziców i dziadka został zlikwidowany, a szczątki zarządca przeniósł do wspólnego grobu. W tej niełatwej z ludzkiego punktu widzenia sąd odsunął jednak emocje na bok i przyznał rację zarządcy, który wysłał informację o zbliżającym się terminie płatności, lecz pismo nie dotarło do adresata. Sąd Najwyższy uznał, że zarządca cmentarza nie musi przypominać o zbliżającym się terminie uiszczenia opłaty prolongacyjnej; to wyłącznie gest dobrej woli.

Podkreślmy wyraźnie: rodzina powoda pochowana była w grobie ziemnym i dlatego zaistniał obowiązek wnoszenia opłaty co 20 lat. Inaczej by było w przypadku grobu murowanego, za który wnosi się opłatę jednorazową. Nie są dopuszczalne inne opłaty służące "odnowieniu" prawa do takiego grobu. Ustawa dopuszcza natomiast inne opłaty - związane z chowaniem zmarłych. Mowa na przykład o pochowaniu nowej osoby w grobowcu. Grobu murowane stanowią mniej więcej 30 proc. wszystkich mogił w Polsce. Zwykle prawo do nich ustawione jest na 99 lat.

Zobacz także: Wszystkich Świętych w czasie pandemii koronawirusa. Ekspert o tym, czego należy się obawiać

Wyjaśnijmy, czym technicznie różni się jeden typ od drugiego. Grób ziemny to dół w ziemi, do którego składana jest trumna bądź urna. Jego ściany nie są w żaden sposób zabezpieczane, składają się jedynie z ziemi. Z kolei grób murowany to dół w ziemi, którego ściany boczne zostały wymurowane, a po pochowaniu trumny bądź urny kładzione jest sklepienie, które ma przykryć kondygnację. Dno grobu może być ziemne lub umocnione (wymurowane).

W przypadku grobów murowanych rodzinnych, zarówno tradycyjnych, jak i urnowych, mamy zagwarantowane prawo do wieczystego użytkowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
WYRÓŻNIONE
Mój nick
4 lata temu
Jeśli ktoś zniszczy czyjś grób, to podlega karze. Jeśli nie opłacisz grobu na następne 20 lat, to zarządca cmentarza może go zlikwidować, czyli... bezkarnie zniszczyć.
ja
4 lata temu
Dlatego jestem za łąkami pamięci.
Ezop z Frygi
4 lata temu
I dlatego cmentarz powinien być tylko komunalny.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (88)
Perelka
1 tyg. temu
Mam pytanie dlaczego oplata za grób głebinowy na 20 lat kosztuje 1800,00 zł czy nie jest to lekka przesada?
Ninia
7 miesięcy temu
Gdzie są rady parafialne, to one decydują min.o wszelkich płatnościach w parafi. Proboszcz nie może naciskać, żeby rodziny płaciły za utrzymanie grobów. Cmentarze katolickie są własnością parafii, a nie proboszcza.
Polak
9 miesięcy temu
A czy proboszcz dba o grób ? czy jest jego własnością? Parafianie kupili ziemię pod cmentarz to z jakiej okazji mają płacić kasę za grób o który i tak sami dbają !!!???
Polka
12 miesięcy temu
Też jestem za rozrzuceniem prochów.Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.
Rafal
rok temu
Witam serdecznie czy jak nie zapłacę do urzędu opłaty za ziemię Jakie są konsekwencje Nie opłaty
...
Następna strona