Na skróty
Money.plEmeryturyRaportyNa OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?
Bartosz Wawryszuk
Bartosz Wawryszuk, redaktor Money.pl
2011-01-23 07:30

Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Autor: Bartosz Wawryszuk

1 / 2
Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?
[fot: kprm.gov.pl]

W ciągu roku spółki zarządzające OFE zarobiły na czysto 762 mln zł. Jeśli rząd zmniejszy wielkość składek trafiających do funduszy - towarzystwa sporo stracą. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych i Business Center Club zainicjowały akcję zbierania podpisów pod listem protestacyjnym do premiera. W ciągu tygodnia swój sprzeciw wobec planów rządu, aby więcej pieniędzy przekazać ZUS-owi zamiast OFE, wyraziło ponad 40 tysięcy osób.

Aby zmiany w OFE były możliwe, musieli się porozumieć widoczni na zdjęciu
szef resortu finansów Jacek Rostowski i szef doradców premiera Michał Boni.

Czy Powszechnym Towarzystwom Emerytalnym - spółkom zarządzającym Otwartymi Funduszami Emerytalnymi - rzeczywiście zależy tak bardzo na losie przyszłych emerytów? Money.pl postanowił sprawdzić, ile one zarabiają.

Z oficjalnych danych wynika, że PTE czerpią pokaźne profity. W ujęciu całego rynku stanowią one w ostatnich latach (2005-2010) ponad 35 proc. przychodów.

Przychody i zyski towarzystw emerytalnych*dane za trzy kwartały
Źródło: KNF

Giełda na żywo

Celem Vistalu 400 mln zł przychodów. Kiedy?

Vistal podtrzymał plany intensyfikacji działalności handlowej w Skandynawii...

Giełda na żywo

Sfinks szykuje strategię do 2020 roku. Co z długiem?

Zdaniem wiceprezesa Kusia, spółka ma potencjał, aby w II połowie roku...

Od kilku lat czyste zyski, które Powszechne Towarzystwa Emerytalne, w skrócie PTE, czerpią z zarządzania OFE, systematycznie rosną. W 2009 roku 14 spółek PTE zarobiło w sumie 762 mln zł. Dwie najlepsze z nich wzbogaciły się w tym czasie o ponad 200 mln zł, ale była też taka, która odnotowała stratę rzędu ponad 30 mln zł.

Przychody i zyski poszczególnych PTE w 2009 r. (dane w mln. zł)
nazwa przychody z zarządzania OFE zysk netto
ING PTE SA 498,5 257,5
Aviva PTE Aviva BZ WBK SA 428,3 203,1
PTE PZU SA 309,7 116,9
Amplico PTE SA 151,3 72,4
AEGON PTE SA 89,9 27,2
Generali PTE SA 85,1 24,4
PKO BP BANKOWY PTE SA 66,5 23,6
Pocztylion-Arka PTE SA 27,3 20,2
Pekao Pioneer PTE SA 40,9 18,6
PTE POLSAT SA 27,3 15,1
PTE Allianz Polska SA 49,2 13,2
Nordea PTE SA 94,3 3,8
PTE WARTA SA 30 1,1
AXA PTE SA 113,5 -34,9

Źródło: KNF

Podsumowania całego roku 2010 jeszcze nie ma, ale na podstawie danych za trzy kwartały można prognozować, że PTE osiągną mniejsze zyski, na co wpływ miało obniżenie w ubiegłym roku o jeden punkt procentowy opłat pobieranych od składek. Na koniec września aż trzy spółki notowały straty (PTE Warta: 1,4 mln zł na minusie, Nordea PTE: -19,6 mln zł i AXA PTE: aż -55,7 mln zł).

Jeszcze bardziej zyski PTE mogą spaść jeśli zapowiedziane w ostatnich dniach ubiegłego roku przez premiera Donald Tusk zmiany wejdą w życie. Koncepcja rządu zakłada, że Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast dotychczasowych 7,3 proc (reszta, czyli 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste w ZUS-ie).

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że mniejsze o ponad 60 procent składki będą równoznaczne z przychodami mniejszymi o podobny odsetek. A to oznacza, że PTE z dużym prawdopodobieństwem zarobią mniej.

Tagi:ofe, spółki, emerytury, pte, składka, zyski, netto, zarządzające, emerytalna


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

czarnosek / 85.198.212.* / 2011-02-16 14:10
Oni po prostu dostają pieniądze za swoją pracę! Czy Wy pracujecie za darmo?!

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

POutin / 78.31.155.* / 2011-01-26 00:12
Prawie cały zysk OFE iest wywożony z Polski gdyż prawie wszystkie OFE to obce firmy. Yo sorawa dla prokuratora.
paulbociek / 2011-02-26 13:10 / Bywalec forum
POutin
Zysk z OFE jest dopisywany do rachunków klientów OFE. Masz to jak wół napisane na każdym rocznym sprawozdaniu! Jak nie masz pojęcia o systemie - nie bredź! PTE zarządzające OFE pobierają prowizję (max 3,5% od składki) i opłatę za zarządzanie (max 0,54% rocznie). To wcale nie są wygórowane opłaty - wystarczy porównać z funduszami komercyjnymi. A jeśli jakaś firma zarobiła cokolwiek legalnie to ma też prawo zrobić ze swoim zyskiem co chce. Może chciałbyś żeby tobie zabroniono zabierać swoje pieniądze tam gdzie chcesz? PRL już przerabialiśmy - jakoś się nie sprawdził.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

wolf172 / 77.253.30.* / 2011-01-25 14:27
oni wiedza co zrobic z tym wszystkim tylko nie moga tego zrobic przeciesz sami siebie okradac nie beda bo jak to padnie to skad pieniadze na ich pensje a jak taki posel zarabia 6000pln +diety i delegacje i wszystkie swiadczczenia socjalne i doplaty do urlopu i tel firmowy z abonamentem bez limitu paliwo do auta zaplaci podatnik to taki sobie odłozy na emeryturke

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Wapniak / 2011-01-25 09:26 / Tysiącznik na forum
Słusznie. Po to powstały. By skubać frajerów w świetle prawa, którzy będą widzieć swoje emerytury jak świnia niebo...
Ciekawe gdzie lokują swoje dochody /nie małe/ prezesi i pracownicy OFE?...

pod kreską czy nad kreską, umiem liczyć to liczę tylko na siebie.....

przedsiębiorcza / 46.170.62.* / 2011-01-24 22:28
najlepiej samemu zadbać o sowją przyszła emeryturę.
Ja zaczełam od edukcji na temat finansów i nie tylko.
Polecam te publikacje http://daarmowe.14.pl/ . część z nich jest za darmo i można wiele się dowiedzieć
Pozdrawiam przyszłych emerytów

PAMIETAM JAKIE BYLY PRZYMIARKI DO PROWIZJI W AIG... 15%!!!

wswswsw / 78.133.163.* / 2011-01-24 13:43
Zarowno OFE jak i ZUS to samo zlo... Kazdy powinien miec mozliwosc zadbania o swoja emeryture we wlasnym zakresie... OFE ma gorsze wyniki niz gdyby akcjami zazadzal moj chrzesniak z drugiej klasy podstawowki, a ZUS poprostu te pieniadze traci jak tylko sie pjawia i operuje w jakiejs wirtualnej rzeczywistosci...

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

wolf172 / 77.253.131.* / 2011-01-24 11:54
szkoda ze ze w rządzie niema tylu znakomitych ekonomistów co tu na forum a "geby do utrzymania " mialem na mysli prezesów ich zastepcow i zastepcow zastepcy i i kierownika i wice i karzdy po 3 sekretary i auta firmowe po 2 i karzdy za 20000 pln na 8 godzin dziennie + DIETY a ja za 3000 pln 15 godzin dziennie
shaQ / 109.196.38.* / 2011-01-24 13:11
Bo w rzadzie siedza specjalisci z licencjatami Wyzszych szkol gotowania na gazie i kazdy obywatel ktory ma choc troche "oleju" w glowie sam jest w stanie okresli,c ze ta propozycja rzadu to kradziez Naszych ciezko zarobionych pieniedzy!

etc.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Unysek / 82.210.157.* / 2011-01-24 11:42
To chyba jasne, że OFE mają zarabiać a nie tracić, jak nasze byłe i obecne władze (rząd, sejm, administracja)
Dlatego wolę oddać kasę "prywaciarzowi" i mieć z tego większy lub mniejszy zysk, niż oddać na Zakład Utylizacji Składek, który ciągle pomniejsza zobowiązanie wobec mnie, bez względu na sytuację rynkową...
Sądzę, że powinniśmy sami decydować komu i w jakiej wysokości oddajemy swoją składkę. Bazując na prywatnych rozwiązaniach, uzyskamy lepszej jakości usługi za ok 40% taniej od tego, co oddajemy do ZUS, przyjmując najniższą składkę.

Koniec OFE

KRAW / 89.171.6.* / 2011-01-24 11:02
OFE i ZUS Tak, ale powinien być wybór np zrzeczenia się swiadczenia emerytalnego z jednego i drugiego i samodzielne inwestowanie pieniędzy - nawet lokata opodatkowane podatkiem belki ma większy zysk niż dają OFE.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-02-04 00:20
Zrzec się możesz. Ale składki dalej musisz płacić, bo jak m.in. potwierdził SN, to NIE SĄ TWOJE PIENIĄDZE.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

EURO STUDENT / 2011-01-24 06:30 / _
NASZE PENSJE W TEJ CHWILI IDĄ NA PENSJE DLA URZĘDNIKÓW. CO TO ZA INWESTYCJA? PLATFORMA OBYWATELSKA (czyt. Trampkarze) rozpasli krowę która nie daje już mleka i kradną nasze składki emerytalne żeby tą krowę nakarmić... nie zmniejszy obecnie biurokcacji bo idą wybory. CO ZA CHORE PAŃSTWO

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

oborowy / 79.185.91.* / 2011-01-24 00:01
Zyski netto 15 PTE za 2010r, to niecałe, 0,5MLD.

Zysk netto PKO BP za 2010 r. to około 3 mld.

OFE sa drogie.
Nie bedziemy łupić Banków- SŁowa Donalda Tuska.

OTO prawda o chłopcu w krótkich spodenkach.
Bernard+ / 83.10.79.* / 2011-02-07 17:00
Oborowy a policzyłeś zyski OFE za 2009 rok to dokładnie 762,2 mln, więc więcej niż 0,5 miliarda, ale nie porównuj tego z PKO BP, bo to nie są porównywalne wielkości. By sobie zdać sprawę z tego, jaką kasę zarabiają ludzie pracujący w OFE podsumuj sobie przychody, bo zysk to kwota, jaka pozostaje właścicielom OFE a koszty OFE to w 90% płace pracowników i prowizje agentów. Przychody za 2009 rok wyniosły 2011,8 mln. złotych, czyli to jest ta kasa, która pomniejsza nasze oszczędności emerytalne w OFE i nie jest zainwestowana w jednostki uczestnictwa. To jest koszt ponoszony przez wszystkich ubezpieczonych w OFE. Jeżeli takie pieniądze z naszych składek maja być pobierane, przez co najmniej 40 lat to policz sobie ile zarobków Polaków w tym czasie przejdzie w ręce właścicieli, czyli akcjonariuszy zagranicznych i pracowników wszystkich OFE Ano 80472 milionów złotych, jakie odsetki można mieć z takiej kwoty przez 40 lat systematycznego odkładania i inwestowania np. w kredyty bankowe? Wyobraźcie sobie, że Rząd w naszym imieniu corocznie dokapitalizowałby polskie banki i kupowałby za 2 miliardy nowe akcje przynoszące jak mój bank spółdzielczy w ostatnich 3 latach po 9% dywidendy. Rocznie, więc nasze oszczędności emerytalne ulokowane w akcjach banków bezpośrednio mogłyby dawać od 100 do 180 mln dywidendy, która ponownie przeznaczona na dokapitalizowanie polskich banków znów przynosiłaby dywidendę. Ale proste pytanie, kto w naszym imieniu pracowników płacących składki emerytalne miałby decydować, w jakie banki i przedsiębiorstwa inwestować nasze składki przecież Polski urzędnik i polityk to pazerny niekompetentny oszust specjalista od PR i od marketingu politycznego oraz od nierealizowania obietnic wyborczych, czyli wybitnie zdolny oszust.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

rolicky / 83.9.162.* / 2011-01-23 21:07
Kaczyński: Tusk ma 96 ofiar na sumieniu, musi odejść [0]
plotkują-PO,PSL,SLD poza sejmem-po co to robią niektóre media? i ludzie zapraszni do
mediów/-KOMPROMITACJA KROPKI i ...rozwiązać
wybiórczą,tvn,tvn24,...? lub zawiesić do wyborów i SKOŃCZĄ się wszystkie KŁOPOTY
POlityczne-przestaną dzielić POLAKÓW i jedyne zniknięcie pseudo -dziennikarzy jak kropka
przestanie: jątrzyć, dzielić POLAKÓW-
kompromitacja mediów -eliminować pseudo-dziennikarzy-którzy tylko dzielą nienawiścią ludzi-
szarlatani?
kompromitacja mediów-pierwsze ofiaryPObolszewi? i pseudo
-dziennikarzy?(wybiórczej,polityki,trybuny,tvn,ttn24,....?) -plotkują ludzie-to ci dziennikarze i
POmatołki wydali CHAMSKĄ-bezpardonową walkę PIS-owi - ponad 8mlionów ludzi,którzy od ponad 8 lat
popierają śp. PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO i PREMIERA KACZYŃSKIEGO-to nie politycy PIS mają się
ZASTANOWIĆ-ale powinni się OPAMIĘTAĆ PSEUDO : DZIENNIKARZE,profesorzy,socjolodzy,psycholodzy
zapraszani do mediów i OPLUWAJACY tylko jedną PARTIĘ- PIS-popieraną przez ponad 8 ml. ludzi-czy do
mediów będą zapraszani do DYSKUSJI W PROGRAMACH: GŁÓWNIE ludzie opluwający ludzi PIS(w przewadze
4:1
razem z prowadzącym?-) i to ma być demokracja?,a może anarchia?,czy totalitaryzm?,czy paranoja?
pseudo-dziennikarzy?-czy
?:wółek,rólicki,piasek,kropka,miecug,szklo,jonas,roman,kik,my,wybiórcza,tvn42,śpiewok,loży,kawa,to
jest,....nie powinne być zawieszone? Do wyborów-studenci mówią-oni głównie opluwają 8 ml. ludzi
PIS,którzy stoją murem za KACZYŃSKIMI-następna PARANOJA MEDIÓW?-kibicują ,zapraszją, popierają
POLIGŁUPA,niesioła,...-gdzie ich etyka?,czy potrzebny lekarz?-jeszcze PIS wróci do WŁADZY,na który
zagłosuje 3/4 społeczeństwa-zawsze SĄDAŻE ZARAZ PO WYBORACH są ZAWYŻANE o 15% dla PO,a ZANIŻANE
o15%
dla PIS -a od 8 lat są :DOPIERO PRAWIDŁOWE przed samymi wyborami wg.WYŻEJ WYMIENIONEJ
ZASADY(zawyżania i zaniżania)- PRZYCZYNĄ SĄ DZIENNIKARZE,którzy nakręcają CAŁĄ SPIRALĘ NIENAWIŚCI
poprzez ZAPRASZANIE do DYSKUSJI ludzi w stosunku nie 1:1,ale 4;1 na korzyść PObolszewi łaczenie
z pseudo-dziennikarzami i ZADAWANIEM GŁUPICH PYTAŃ POLITYKOM , NAPUSZCZANIE ich na siebie i
OPLUWANIE ponad 8 MIL. LUDZI popierających PIS i PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO oraz PREMIERA
KACZYŃSKIEGO -wciąż powtarzanie FAŁSZYWYCH SĄDAŻY przez media i rządzących polityków ,że PIS ma
tylko 26% jest GŁUPOTĄ i myślą,że to pomoże PO jest:mrzonką, paranoją i marzeniem bez pokrycia
KLAKIERÓW PObolszewi?,a prawdziwe sądaże są całkiem INNE,wciąż - znacznie ROSNĄ dla PIS,a MALEJĄ
znacznie dla PO,a PSL i SLD nic z krytyki PIS nie zyskują ,ale tracą-staczają się do ZERA jak
PO
kukuryk / 83.5.64.* / 2011-01-23 23:54
a co ten bełkot ma wspólnego z tematem

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

aribalabam / 78.8.131.* / 2011-01-23 20:45
Proponuje skasowac OFE czyli bande kolesi zlodzieji,pasacych sie na naszych skaldkach,no i Zus w szczegolnosci! Ofe inwestuja w kiepskie firmy,jak widzialem,bo sam gram zalosne jest to ze wcodza na glowny rnek,zamiast szalec na NC to mnie w nich wkurza,i spaslaki co zarzadzaja,zero pojecia maja o grze na gieldzie!!!!!!!Ale to przeciez nie ich kasa,no jakze mogliby miec pojecie ,nie swoje wydaja :)!!!!

Finansowanie OFE

Rtx / 77.255.51.* / 2011-01-23 20:38

„W latach 1999-2009 ZUS przelał do
PTE 139,3 mld zł. Cała ta kwota została
sfinansowana z deficytu budżetowego. Inwestycje z
pomocą OFE prowadziliśmy więc na kredyt, od którego
zapłaciliśmy ponad 41 mld zł odsetek.


Bzdura.
Składki na OFE i emerytury nieuprzywilejowane (mężczyzn po 65 i kobiet po 60) nie są finansowane z kredytu-tylko ze składek emerytalnych.
Deficyt powstaje:
-z finansowania przywilejów emerytalnych (wcześniejsze emerytury,zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe),
-z dopłat do KRUS-który się bilansuje w 10%,
-z dopłat do systemu rentowego-gdzie utrzymuje się 40-letnich rencistów, podobno niezdolnych do pracy, którzy pracują jako ochroniarze,rolnicy, budowlańcy,
-z dopłat do służby zdrowia,
-na utrzymanie przerosłej do niebotycznych granic administracji,
-na podwyżki dla nauczycieli-mimo największego w historii niżu w szkołach.
-itd,
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-23 21:58
Chciałbyś.

Arcybolesna prawda jest jednak taka że cała kwota przelana do OFE pochodzi z dotacji budżetu państwa. Stało się tak, ponieważ "profesor" Buzek nakładając na ZUS obowiązek przelania 7% składki do OFE nie podniósł o te 7% składki na ZUS, lecz sfinansował ją dotacją.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-24 19:13
@analfabeta
Oj, z procentami i ptk. procentowymi nietęgo, jak widzę :)
100% składki emerytalnej to ok. 22% ubruttowionego wynagrodzenia, tak więc 7.3% ubruttowionego wynagrodzenia (składka do OFE) to ok. 1/3 czyli 33% składki emerytalnej.

Idea - niestety nie wprowadzona w życie - była taka, aby wszystkich wciągnąć do nowego systemu, a tak czy inaczej powstającą lukę, zapchać m.in. obowiązkowo przekazywanymi tam wpływami z prywatyzacji, które jednak (aby się nie zadłużać :D ) szły na bieżące wydatki. Tak więc nie ma ani składek, ani majątku.

Nikt po prostu nie chciał przyznać, że obecna składka emerytalna to parapodatek, który (nawiasem mówiąc) w całości nie pokrywa 2/3 obecnych potrzeb, a na emeryturę trzeba i tak odkładać samemu.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 21:45
@Rtx

Niestety - ludziki nie rozumieją. Uważają, że jak tłumaczysz skąd się bierze dług, to od razu musisz uważać że OFE w obecnej postaci to najlepsza najlepszość, a tak w ogóle jesteś nie wiadomo kim...

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

obi1 / 83.29.19.* / 2011-01-23 19:36
pyskowanie na tym forum nikomu dobrze nie zrobi,ale powiem co myślę ;każdy ruch moją pulą na przyszłą emeryturę okazuje się kradzieżą w biały dzień .nie ma innego sposobu by złodzieje się odczepiły ,,,białe kołnierzyki,,znają sposoby by było zgodnie z czym trzeba.o emeryturę trzeba zadbać samemu. najbardziej mnie złości to,że ofe pobierają opłatę za zarządzanie od SKŁADKI,a powinny mieć udział w ZYSKU,jeśli potrafią wypracować zysk,to co komu do tego ile zarobią?
shaq / 109.196.38.* / 2011-01-23 22:13
To znajdz przynajmniej JEDEN fundusz na swiecie ktory tak robi panie ynteligent.

Ekoniomia widze ze lezy ...
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-24 19:19
@shaq

Naprawdę, nie ma przymusu ani obowiązku obracania kilkuset mld PLN. Zapewniam Ciebie, ze gdyby tak skonstruować ustawę, znaleźliby się i chętni i zdolni do takiego układu. Rzecz w tym, że przed zbójecką prowizją wepchniętą w gardło decyzją rządu nikt się bronił nie będzie...

Artykuł godny portalu debil.pl

Otogoc / 46.112.231.* / 2011-01-23 19:03
Jeśli złe są OFE to czym jest ZUS? OFE prowadzą normalny opodatkowany biznes, a zyski czerpią z zarządzania naszymi aktywami, które chętnie im powierzamy bo je pomnażają.
ZUS jedynie marnotrawi ukradzione i zrabowane innym pieniądze i robi dalsze długi.
pewnik / 84.10.158.* / 2011-01-23 19:25
CHĘTNIE? A NIE PRZYMUSEM ?TY CHYBA NIC NA TEN TEMAT MIE WIESZ?pracujesz w ty OFE?chętnie to widać .
Otogoc / 46.112.231.* / 2011-01-23 19:33
Jaka merytoryczna wypowiedź!
ZUS jest rzeczywiście przymusem, więc jak już rabują to na pewno lepiej coś zainwestować niż rozpieprzyć.
shaq_the_man / 109.196.38.* / 2011-01-23 22:11
@pewnik to jakis analfabeta aka portalowy troll wiec po co znim dyskutujecie :)

Niech podadzą ile zainwestował i zaoszczędził ZUS z naszych środków.

Elektro Devil / 2011-01-23 19:01 / Tysiącznik na forum
Każda złotówka wpłacona do Zakładu Utylizacji Składek zwana potocznie ZUS-em to wyrzucona złotówka w błoto.

Niech ktoś wskaże w które polskie spółki ZUS inwestuje pieniądze zabierane obecnym płatnikom. W jaki sposób są te pieniądze pomnażane?

Ciekawe czy jeśli byłby wybór dla Płatnika czy wszystko do ZUS czy wszystko do OFE, ktoś o zdrowych zmysłach wybrałby ZUS. (nie licząc tych którzy nie mają wyjścia bo już tam płacili całe życie)
pewnik / 84.10.158.* / 2011-01-23 19:11
WYBRAŁBYM ZUS BO MA GWARANCJE PAŃSTWA A ofe PADNĄ I NIKT NIE DOSTANIE NIC
paulbociek / 2011-02-26 13:31 / Bywalec forum
OFE też mają gwarancję skarbu państwa zapisaną ustawowo. Mają też dodatkowe zabezpieczenie w stosunku do ZUS: w OFE pieniądze mają pokrycie w papierach wartościowych a w ZUS'ie nie ma NIC!
Pawtyg / 151.88.22.* / 2011-01-24 12:33
Państwo gwarantuje iz dostaniesz emeryture ale nie gwarantuje że dostaniesz emeryture rowowazną twoim składkom+ %odsetek -> państwo tak może zwaloryzowac twoja emeryture że w białorusi bedziesz mógł przeżyc ale nie w polsce
Europa / 79.184.131.* / 2011-01-26 21:36
A czy OFE gwarantuje zyski? - NIE! Czy OFE gwarantuje ,że po przejściu na emeryturę będzie na naszym koncie więcej pieniędzy niż zostało wpłacone w formie składek? - NIE! Tylko OFE ma zagwarantowany zysk, bo bierze opłaty za zarządzanie .
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 20:18
@pewnik
Ale zdajesz sobie sprawę 1. ile warte są te "państwowe" gwarancje ? I co one właściwie oznaczają ?
Otogoc / 46.112.231.* / 2011-01-23 19:30
Jest dokładnie odwrotnie, fundusze realnie istnieją, i mają te same gwarancje. Państwo nie robiłoby skoku na czysty papier.
Podziwiam to zaufanie do polityków, ale nikt się nie najadł się obietnicami.
shaq / 109.196.38.* / 2011-01-23 22:08
@pewnik Moze budyn?a nie zapomialem ze juz po wieczorynce ...

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Otogoc / 46.112.231.* / 2011-01-23 18:48
Świetnie potwierdzacie przynależność do debil.pl
Zapamiętajcie sobie to:
"pomysl jest dobry tylko za duzo gęb do utrzymania i obracania
moja kasa dlugo by wetykac zus to samo palace buduja a
pieniadze dla mnie gdzie puzniej z rozbiurki tych pałacy jak
panstwo zbanczy złom sprzedawac bedziemy szkoda gadac to sie
nazywa przestepczosc zorganizowana chroniona prawem"

Wiadomo, że państwo ma znacznie więcej gęb do wyżywienia niż ktokolwiek inny, samo niczego nie zarobi tylko rabuje i kradnie oraz zmusa innych do marnowania pieniędzy. OFE są zmuszone kupować obligacje, a nie bo chcą. Państwo nie inwestuje bo nie ma czego, co długi ma zainwestować? Waloryzacja może pochodzić tylko z rabunku i kradzieży.
Trzeba mieć źle w głowie, żeby tego nie rozumieć.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

wolf172 / 77.254.180.* / 2011-01-23 17:16
realne pieniadze to sa te ktore mam w reku choc i te sa po kilka razy okradane zanim dostane je w reke jaka fajna debata wyszla a rząd sra na podatnika czy to za PIS czy za PO banki rujnują moj budżet domowy giełda tak komputer oblicza kto dzis straci a kto zyska ofe kolejna instytucja do robienia pieniedzy tylko dla kogo dla ustawodawców i prezesów to wszystko jest dosc proste pomysl jest dobry tylko za duzo gęb do utrzymania i obracania moja kasa dlugo by wetykac zus to samo palace buduja a pieniadze dla mnie gdzie puzniej z rozbiurki tych pałacy jak panstwo zbanczy złom sprzedawac bedziemy szkoda gadac to sie nazywa przestepczosc zorganizowana chroniona prawem

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

squun / 89.174.18.* / 2011-01-23 17:05
a ile teraz OFE wydają na "łowienie" klientów??

To jak nie mają kasy to poczekają na DARMOWE losowanie z zusu!

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

shaq / 109.196.38.* / 2011-01-23 14:37
Jak pamietam to nie dawno jakis ynteligentny polityk informowal ze emerytura z OFE wyniesie 23zl, to skad te mld zysku? :)

Ktos tutaj klamie ;D

Smieszne ludki, jedni za pis drudzy za po ... zagryzajcie sie dalej, a rzad i tak ma was w d***.

Bolesne ale prawdziwe.
Wiec po co komu ta "napinka" ponizej?
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-23 16:50
23zl65gr = pierwsza emerytura z OFE.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 21:48
@analfabeta

A jakiej kwoty oczekiwałbyś przy inwestowaniu 7.3% ubruttowionego (zamiast min. 15%) wynagrodzenia minimalnego (a nie średniej krajowej) przez 9 lat (zamiast > 30) ?

Artykuł godny portalu debil.pl

Otogoc / 46.112.231.* / 2011-01-23 14:26
@JX Jeśli masz jeszcze jakieś neurony, to spróbuj zrozumieć chociaż to dla ciebie niezwykle trudne, że 1. ty jak wszyscy chcesz zarobić jeśli pracujesz. 2. Pieniądze w OFE to JEDYNE realne pieniądze dla przyszłych emerytów, na które państwo kładzie teraz łąpę i nie wiadomo, czy kiedykolwiek je zobaczymy. 3. Polacy nie są głupi i ponad 60% ma większe zaufanie do realnych pieniędzy niż bakrutującego państwa i takich mocarzy ekonomii jak Pawlak, Rostowski, Fedak, Kaczyński i inni.
Lucky_Luke2 / 82.160.179.* / 2011-01-23 15:28
Realnych pieniędzy :-)? 60% w obligacjach. Jak państwo padnie to kto Ci te obligacje odkupi? Reszta w akcjach jak Polska padnie to myślisz, że giełda nie zanurkuje? Rozważ taki mechanizm, że dzisiaj rząd pożycza kasę żeby Ci do OFE wpłacić kasę. To tak jakbym ja dla swojej rodziny brał pożyczki żeby założyć dziecku lokatę w banku. Pewnie w ZUS jeszcze nowy wydział z dyrektorem utworzyli, który zajmuje się przelewaniem środków do OFE. Dziedziczenie to oszustwo wystarczy, że 3 lata będziesz brał pieniądze na emeryturze umierasz i już Twoja rodzina pieniędzy nie dostanie. Dodatkowo znajdź sobie na necie wyrok sądu, który odmówił spadkobierczyni wypłacenia wszystkich pieniędzy, które zgromadził w OFE jej zmarły mąż. Zamiast tego pieniądze zostały wpłacone na jej konto OFE i są tak samo niepewne jak w ZUS bo 3 lata będzie brała emeryturę umrze i pieniądze się rozpłyną.
Elektro Devil / 2011-01-23 19:08 / Tysiącznik na forum
nie ma nic złego w tym, ze Państwo emituje obligacje (oczywiście w rozsądnej ilości) to że Państwo poprzez obligacje zadłuża się u swoich obywateli to też nic złego. Przeciętny Kowalski ma takie samo prawo inwestować w obligacje samodzielnie lub za pośrednictwem OFE jak banki zagraniczne.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 15:37
@Lucky_Luke2

Masz rację w paru sprawach, ale prześlizgujesz się nad FUNDAMENTALNĄ kwestią - likwidacja OFE czy to w obecnej postaci, czy całkowita NICZEGO NIE ZMIENI w zadłużeniu. OFE były jedną formą finansowania przyszłych zobowiązań państwa, którą albo trzeba będzie zamienić na inną albo te zobowiązania zignorować.
SAM DŁUG OD LIKWIDACJI OFE NIE ZNIKNIE - ani bieżący ani przyszły wobec emerytów.
Teraz zaś pieniądze na zobowiązania przyszłe, są zużywane na bieżące.
Tak więc Twój przykład jest zwyczajnie nieprawdziwy.
squun / 89.174.18.* / 2011-01-23 17:09
PAJACU obligacje w ofe są na % i to spory!!! a w zusie NIE !!!!!!!!!!!! tylko jest waloryzacja o realny wzrost gospodarczy!!!!

Tak więc wolisz spłacać "prowidenta" czy kredyt mieszkaniowy?
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 20:21
@squun

Nie denerwuj się i nie wyzywaj - tylko pomyśl.
Nie obchodzi mnie procent od 0 - zawsze będzie zero, a tyle są warte obligacje naszego Państwa. Będą warte więcej, jeżeli Ty sam je sobie wykupisz, po to żeby dostać z nich pieniądze - bo nie zrobią tego ani tureccy imigranci, ani 1 dziecko na coraz mniej liczne pary małżeńskie.
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-23 16:36
likwidacja OFE oznaczałaby zatrzymanie dalszego zadłużania.

chociaż w krótkim okresie byłby niezły bigos, gdyby w ramach likwidacji zechcieliby się POzbyć tych wsystkich obligacji.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 20:24
@analfabeta

Nie, likwidacja OFE nic nie zmieni w wysokości zadłużenia - będzie to po prostu zmiana jednego wierzyciela na innego. Zrozum, że zobowiązania Państwa wobec emerytów są większe niż możliwości ich zaspokojenia. Koniec, kropka. OFE po prostu umożliwiły przeniesienie 2/3 tych zobowiązań dalej w przyszłość i tyle.
Jeżeli dziś ograniczysz wpływy tam na korzyść bieżących świadczeń, to w przyszłości będziesz musiał zwiększyć wydatki na te przyszłe świadczenia. Pomyśl, to nie boli.
I zrozum, że nie trzeba popierać OFE w obecnej czy innej postaci, aby pojąć powyższą prostą prawdę.
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-23 20:33
tak. zadłużenie nie zniknie. ale jak pozostawisz OFE w niezmienionej formie, to trzeba bedzie zaciagac nastepne dlugi, wiec piramidka finansowa bedzie rosla ruchem jednostajnie przyspieszonym, albo jeszcze szybciej.

oczywiscie tak czy inaczej te pieniadze, ktore rzekomo zostaly wplacone do OFE sa nie do odzyskania, bo nigdy ich nie bylo. skladka do ZUS nigdy nie zostala powiekszona, powiekszony zostal tylko druk obligacji bez pokrycia.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 21:51
@analfabeta

OFE w obecnej postaci nadają się tylko do zmiany, w postaci zostawionej przez zmiany obecnie proponowane - do likwidacji. O to się rozchodzi tylko, że ludzie wierzą bezkrytycznie w to co mówi rząd, a nie są w stanie zrozumieć dlaczego rząd - rzekomo ich broniący przed "prowizjami" - zwyczajnie ustawowo nie nakarze naliczania prowizji od samego zysku. Mógłby, jedną ustawą. Zamiast tego rzuca się na pieniądze, w odróżnieniu od Węgier, nie robiąc porządnej reformy.

Mniejsza o wiarę w związek długu z OFE - ludzie nie zdają sobie sprawy, że dług istnieje i nie zdają sobie sprawy z jego konsekwencji dla ich samych.

NATOMIAST ZROZUM: DŁUG BĘDZIE NARASTAŁ tylko w INNYM TEMPIE W INNYCH LATACH - bo to co zaoszczędzisz na oszczędzaniu dziś, będziesz musiał większym długiem pokryć za x lat.
Otogoc / 46.112.231.* / 2011-01-23 16:56
Zadłużenie to państwo musi zmniejszyć ograniczając wydatki!!!
Problem w tym, że ci co się czepiają OFE odwracają uwagę od wiecznie zadłużonych państwa i ZUS. Widzą drzagi w OFE a nie dostrzegają belek w ZUS, który niczego nie może zainwestować bo długi będą tylko rosły!!! Tymbardziej, że cały system emerytalny rozmontowują analfabeci (!) ekonomiczni - politycy i etatyści.
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-23 17:09
przeczytaj jeszcze raz, co napisal Lucky_Luke2.

srodki na lokate w OFE pobierane sa z kredytu (druku obligacji). im wiecej bedziesz probowal w ten sposob "oszczedzic" tym po wielokroc wiecej sie zadluzysz i poglebisz nierownowage finansow panstwa.

podziekuj "profesorowi" balcerowiczowi za zainstalowanie w polsce systemu finansowego opierajacego sie o pieniadz dluzny (wydruk obligacji w miejsce dodruku pieniadza spowodowal brak mozliwosci zlikwidowania nierownowagi, no chyba ze kosztem innego panstwa).
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 20:25
@analfabeta

Jeżeli teraz wydrukujesz mniej obligacji, to będziesz później musiał wydrukować ich więcej. Proste. A teraz możesz się zapożyczać z niższym oprocentowaniem niż za 20-30 lat.
squun / 89.174.18.* / 2011-01-23 17:11
Nawet nie próbuj mu tłumaczyć bo to jakiś tępy debil!!!!

Państwo "drukuje" obligacje na potęgę żeby zasypać dziurę w OFE czyli o i tak płacimy do zusu tyle że dodatkowo na %, więc lepiej bezpośrednio tą składkę dać do zusu!
Z dwojga złego zus jest lepszy
Elektro Devil / 2011-01-23 18:49 / Tysiącznik na forum
pajacu, Państwo drukuje obligacje nie z winy OFE tylko z winy swojego niedbalstwa o finanse publiczne.

Do OFE trafiają pieniądze, którą są pobierane od podatników jako "Składka emerytalne", a nie podatek na utrzymanie stada nierobów w administracji publicznej.

Widać tęsknisz za socjalizmem, gdzie politycy poprzez państwowy ZUS decydują kto jaką ma emeryturę. OFE mimo wielu wad było szansą uczciwe i zależne od dochodów lokowanie środków na emerytury.
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-23 19:38
a słyszałeś kiedyś o dotacji państwa dla ZUS z tytułu przekazania środków do OFE.

podobno wy POstePOwi nie lubicie dotacji, a tu prosze: dotacja finansowana drukiem obligacji zainwestowana na lokacie.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 21:53
@analfebeta

U nas Państwo dotuje prawie wszystko - zachodnie korporacje, stocznie, kopalnie, koleje, służbę zdrowia.....
squun / 89.174.18.* / 2011-01-23 17:11
w zusie nie w ofe oczywiście dziura jest zusie
analfabeta / 149.156.124.* / 2011-01-23 17:19
trzeba POwtórzyć 1000 razy, to może młodzi i wykształceni też w końcu załapią, to co dla każdego głupiego jest oczywiste.
Lucky_Luke2 / 82.160.179.* / 2011-01-23 15:53
Mój pomysł jest taki: powinni określić poziom składki oraz okres składkowy, który daje każdemu równą emeryturę na minimalnym poziomie przetrwania bez rewelacji ale żeby człowiek rachunki opłacił i głodny nie chodził. Czyli jasne proste zasady bez przywilejów i innych cudów niewidów. Chodzi mi tu głównie o maksymalne zmniejszenie biurokracji działającej wokół systemu. Jak ktoś chce odłożyć więcej niż to minimum to niech inwestuje wolne środki indywidualnie w co chce a nie pod przymusem do OFE.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Filip Andrzejak / 2011-01-23 14:21
OFE pali się grunt pod nogami, bo stracą sporą część zysków. W naszym systemie emerytalnym OFE dostające prowizję od wpłacanych składek oraz dodatkowo opłatę za zarządzanie były maszynkami do robienia pieniędzy dla ich właścicieli.. no bo trud inwestowania jest w sumie niewielki - w 50% zakup obligacji skarbowych, a w pozostałej części zakup akcji na polskiej giełdzie, przy jednoczesnym zapewnieniu stałego dopływu przymusowych klientów, którzy nie mają za dużego wyboru, bo z OFE zrezygnować się nie da. Przy zmniejszeniu wysokości składek obrabianie przyszłych emerytów z kasy przez pośrednika, jakim jest OFE będzie miało mniejszą skale. Co nie zmienia faktu, że działania jakie podjął rząd nie miały nic wspólnego z ograniczeniem ciągnięcia kasy przez OFE, ale z doraźnym ratowaniem własnej dupy przed koniecznością reformy finansów publicznych..
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 14:22
Słuszna uwaga - dobrze, żę ktoś jeszcze ogarnia właściwą perspektywę.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

kosiarz4 / 78.8.93.* / 2011-01-23 13:09
Nie rozumiem jednej rzeczy. Dlaczego OFE pobiera pieniądze za składki, a nie za zyski. Jeżeli potrafią inwestować pieniądze (tak twierdzą), to może warto by zacząć brać prowizję od wartości dodanej (niech ona wynosi nawet 25%).
Na takie coś jednak nie pójdzie żaden fundusz .
Biznes jest piękny - każdy taki fundusz pobiera prowizje za zarządzanie nie ponosząc absolutnie żadnej odpowiedzialności za błędne decyzje inwestycyjne. I nie obchodzi mnie wcale to, że jest kryzys i ceny akcji spadają. Zarządzający funduszmi nie robią tego za darmo.
W każdym normalnym biznesie płaci się za dobrze wykonana pracę, a za pracę spartoloną można żądać odszkodowania. Funduszy to nie dotyczy - jak źle zainwestują, zapłaci za to klient.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 13:55
Pobierają, bo tak im pozwolił (ba, nakazał) rząd w ustawie.
Gdyby bronił emerytów - zmieniłby ustawę. Ale teraz "murzyn" tj. OFE może odejść, bo pozwolił przez 10 lat na rolowanie długów, więc robi się nagonkę na murzyna. Ani OFE, ani ZUS nie tworzą przepisów na podstawie których działają. Tworzą je ludzie których MY WYBIERAMY.
JX / 91.193.160.* / 2011-01-23 14:19
"My wybieramy" - naiwność Budynia nie zna granic. Ale o to chodzi w demokracji.
Od czasów gen. Cze-Kiszczaka, nikt nie gwarantował uczciwości wyborów:
"Ludzie pytają mnie, kiedy w Polsce będzie porządek: "Wybory dzięki mnie odbyły się bez cudów nad urną. Oddaliśmy władzę w pokojowy sposób".
A co do "murzyn... może odejść", sytuacja znana od dawna, jak w bajce Ignacego Krasickiego pt.: "Stary pies i stary sługa":
„Póki gonił zające, póki kaczki znosił, Kasztan co chciał u pana swojego wyprosił”.
Gdyby OFE wypracowywały znaczące zyski, a nie stanowiły kolejnego kranu do budżetu tubylczego narodu...
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 14:34
Czepiasz się przenośni, do do meritum komentarzy brak ?
JX / 91.193.160.* / 2011-01-23 15:40
Budyń, źle to odebrałeś.
A meritum masz tutaj:
Jerzy Krajewski - redaktor naczelny magazynu "Europejska Firma":
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/finanse-osobiste/news/na-ofe-nadal-tracimy,1451370,4141
Fragmenty: „W latach 1999-2009 ZUS przelał do PTE 139,3 mld zł. Cała ta kwota została sfinansowana z deficytu budżetowego. Inwestycje z pomocą OFE prowadziliśmy więc na kredyt, od którego zapłaciliśmy ponad 41 mld zł odsetek. Nasze aktywa w OFE w końca 2009 r. były o 2 mld zł niższe niż koszty jakie ponieśliśmy. To jednak postęp, bo rok wcześniej nasze straty wynosiły aż 15 mld zł”.
„Jeżeli kursy akcji zaczną spadać, nasze straty znowu się powiększą. Z kredytu w akcje inwestują tylko najwięksi ryzykanci. Czy nasi politycy mają prawo narażać los milionów Polaków na tak wielkie ryzyko strat? Największymi beneficjentami reformy emerytalnej są Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które w latach 2000-2009 pobrały podstawowych opłat aż 12,2 mld zł”.
„Inwestowanie z kredytu w obligacje skarbowe za pośrednictwem PTE, które biorą za to 3,5 proc. prowizji, jest nadal jawną głupotą. Nie można bowiem zarobić na takiej operacji. Natomiast inwestowanie w akcje z kredytu, jest bardzo ryzykowne, co pokazały wyniki 2008 r.”.
„Powtórzę więc to, co postuluję od października 2008 r.
Trzeba uchwalić ustawę, która jak najszybciej przeniesie aktywa obowiązkowo ubezpieczonych z powszechnych towarzystw emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z zapisami na indywidualnych kontach emerytalnych. To jest najlepsze rozwiązanie dla Polski, najtańsze i najbardziej efektywne dla naszego społeczeństwa”.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 15:46
@JX

Nie rozumiesz zupełnie. Wpływy do ZUSu - przed transferami do OFE jeszcze - wystarczają na ok. 60% potrzebnych świadczeń.
Transfery do OFE nijak nie wpływają na zadłużenie - bo zobowiązania emerytalne państwa nie przestają istnieć, tylko co najwyżej są przerzucane do innej rubryczki, a dzięki OFE - także odsuwane w czasie. To co proponujesz niczego nie zmieni - mianowicie faktu że za mało ludzi płaci za małe składki które są marnotrawione. Nie ma znaczenia, czy pieniądze będą w ZUS,OFE, bankach czy gdziekolwiek. W którymś momencie ich braknie, i tylko od tego jak się nimi będzie mieszać, zależy w którym.
Jeżeli zabierzesz pieniądze z OFE teraz - deficyt będzie taki sam, tylko wydany na inne cele a za 20-30 lat trzeba będzie zaciągnąć większe długi na świadczenia, które pokryłyby w cześci fundusze z OFE.

Zrozum: cała dyskusja dotyczy tego gdzie upchać dług i niewypłacalność - bo jej istnienie jest faktem.

Co do PTE - sprawa jest trywialnie prosta. Należy po prostu uczynić OFE albo nieobowiązkowymi, albo ustawowo załatwić ich wynagrodzenia jak w Chile - gdzie opłaty nie przekraczają 0,5% kapitału a reszta jest od zysków.
ruc / 83.24.53.* / 2011-01-23 13:22
Nic nie szkodzi, aby w tym kierunku zmienić prawo. Ale w tym przypadku rządowi chodzi o zupełnie coś innego - on potrzebuje kasy "Tu iTeraz". Za trzydzieści (ba za pięć lat) będzie rządził kto inny i co to ich obchodzi

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Ania z Zielonej Wyspy / 67.19.54.* / 2011-01-23 12:51
Niech se teraz Boni z Tuskiem gołą babcie z dziadem sami utrzymują

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

wichura / 83.23.30.* / 2011-01-23 12:35
OFE należy natychmiast zlikwidować,jako sposób pompowania miliardów złotych kombinatorom.Ponad 200 mld zwrócić do ZUS-u.Przymusowych członków OFE przywrócić do ZUS.
antyzosjalista / 82.160.137.* / 2011-01-23 13:35
Ja wolę żeby OFE sobie zarabiało i żeby te pieniądze fizycznie istniały, wolę nie liczyć na wirtualne złote z ZUSu.
burak 2 / 84.10.158.* / 2011-01-23 19:20
NO BO TY PRACUJESZ W OFE O ILE MI WIADOMO
ruc / 83.24.53.* / 2011-01-23 12:43
A ile zarobiły NFI, i ile udziałów zostało z tych 500 firm w rękach obywateli. To dopiero jest numer
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 12:38
Właśnie na taką rekcję liczy rząd.
Nie zapominaj, że to samo Państwo które Ciebie "broni" przed złymi OFE, ciebie tam wprowadziło.

Trzeba dać swobodę inwestowania OFE, a nie zabierać im kasę

ruc / 83.24.53.* / 2011-01-23 12:29
Rząd "Tu i Teraz" już nie ma kasy, więc robi kolejny skok na kasę (wcześniej już przejedli zbierany od kilku lat fundusz demograficzny); zamiast liberalizacji rynku , zabierają kasę. Do OFE są wpłacane realne pieniądze. To nie wina OFE, że muszą kupować obligacje rządu. Inna sprawa że nie powinno być monopolu OFE i przymusu tam odkładania składki. Powinna być reforma idąca że każdy obywatel nie może przejeść części swojej wypłaty tylko musi ja zainwestować ją na przyszłą emeryturę - jak chce to w OFE, jak nie che w OFE to w inne inwestycje.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

przerażony głupotą narodu / 83.26.125.* / 2011-01-23 11:52
Dlaczego wszyscy tak szczekają, ile to OFE zarabiają? Popatrzcie, ile zarobiły dla WAS !!! Artykuł jest śmieszny, i wygląda na sponsorowany przez rząd, biorąc pod uwagę obecną sytuację. Mimo tych 'strasznych opłat' i zarobków, mimo przymusu inwestowania 60% w obligacje rządowe, mimo ostatniego 'kryzysu', OFE I TAK MAJĄ O WIELE LEPSZĄ STOPĘ ZWROTU NIŻ ZUS !!! I przede wszystkim - w OFE są RZECZYWISTE PIENIĄDZE !!
Poptrzcie sobie na opłaty w TFI za zarządzenie FI i opłaty dystrybucyjne, i porównajcie do OFE - nagle się okaże, że OFE SĄ śmiesznie TANIE.
Może OFE nie jest doskonałe, ale w ciągu ostatnich 20 lat to najlepsza rzecz, jaka została zrobiona dla przyszłych polskich emerytów.
Wszyscy 'krzykacze', popatrzcie ile WY wnosicie wartości na rynek, ile warta jest WASZA praca, a później plujcie jadem na innych.
Polacy to taki śmieszny naród - każdy na wszystkim zna się najlpiej - przeciętny polski Kowalski to najlepszy hydraulik, lekarz, nauczyciel i inwestor w jednej osobie - jeżeli jesteście tacy świetni, to dlaczego 75% narodu zarabia poniżej średniej krajowej ?
nie przerażony / 95.160.93.* / 2011-01-23 14:07
Przerażony czy PORAŻONY ?
Skąd wziąłeś,pewno świeżo urodzony wierzysz w bajeczki,że zbieranie na emeryturę,a zwłaszcza zarabianie przez OFE to droga dobra.? Wierzysz,że najlepsza.To następne pokolenia utrzymują dożywających, a nie jekieś PIENIĄDZE.Zabieraj swoje ponad srednią krajową ( w tym.szwindel statystyczny) i jedź np. na Antarktydę,bo tam znajdziesz dwunożnych,które nie pomoga na starość
JX / 91.193.160.* / 2011-01-23 13:35
Jeśli idiota z obcego narodu pisze obraźliwie o Narodzie Polskim, to z tym narodem nie jest źle.
Będzie tragicznie, jeśli zacznie chwalić.
ruc / 83.24.53.* / 2011-01-23 12:31
to dlaczego 75% narodu zarabia poniżej średniej
krajowej ? - bo zazwyczaj przy zarobkach mediana jest niż średnia.
przerażony głupotą narodu / 83.26.125.* / 2011-01-23 12:56
Przeczytaj ze zrozumieniem ostatni akapit - to miało zachęcić Cię do refleksji nad samym sobą, a nie usprawiedliwianiem. Jak ktoś się na czymś nie zna, to owszem, niech wyraża opinię co mu się nie podoba, ale sposoby naprawiania niech zostawi specjalistom od danego tematu. Dla opornych - przykład: jak mi się leje z silnika olej, to idę do mechanika i mówię mu, że leje mi się olej, i że nie chcę, żeby się lał - nie mówię mu, jak ma to naprawiać, bo prawdopodobnie nie miałbym racji. Tylko o to chodzi...
W przypadku durnych pomysłów rządu - nie chcę, żeby moje pieniądze na emeryturę łatały dziurę budżetową - wara od części, która idzie do OFE - niech szukają oszczędności gdzie indziej - przecież po to są w tym rządzie...

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Pilsener / 2011-01-23 11:41 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
50%? Niezła rentowność, w której branży jest taka? Porównajcie sobie prowizje jakie biorą OFE z prowizjami, które pobierają fundusze polskich obligacji działające w warunkach wolnego rynku (bo w to głównie inwestują OFE) - i są to prowizje DETALICZNE, przy zakupie funduszu za 500 zł, przy zakupach wyższych prowizje te mogą być jeszcze mniejsze.
Dlaczego mam płacić wysokie prowizje za pseudo-zarządzanie aktywami? Kupować polskie obligacje umie każdy głupi a prawo nie pozwala OFE kupować niczego innego.
Prawda jest taka, że w wyniku zmowy polityków i wielkich korporacji zostaliśmy po prostu wy......
Pilsener / 2011-01-23 11:47 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Do prowizji OFE nie zapomnijcie dodać tego, co potrąca sobie ZUS za przekazywanie składek do OFE (bo przecież nie mogą one iść bezpośrednio do OFE) i prawdopodobną kolejną prowizję, jaką pobiorą tak zwane "zakłady emerytalne" - które to kolejne urzędy mają powstać, by wypłacać nam te nędzne grosze z OFE.
Niedawno umarzałem fundusz obligacji - zarobił dla mnie prawie 40% w 3 lata przy prowizji 1% i opłacie za zarządzanie wynoszącej 1,2%. Jak długo jeszcze politycy mają na nas zarabiać?

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

myszyn81 / 2011-01-23 11:33 / portfel
widzę że PRowcy rządu już rzucili się do komentowania powyższego artykułu okrzykując ofe złodziejami itd. Jak w takiej sytuacji nazwać ZUS? OFE prowadzą uczciwy opodatkowany biznes a zyski czerpią z zarządzania moimi aktywami, które chętnie im powierzam bo znają się na tym lepiej niż ja. 11 lat temu ktoś zdecydował, że reforma emerytalna jest konieczna bo rodzi się mniej dzieci, długość życia się wydłuża i nie będą one w stanie utrzymać tak wielu emerytów . Co się zmieniło przez te 11 lat że reforma jest już niepotrzebna? Nic się nie zmieniło. Dalej długość życia rośnie a dzieci rodzi się za mało bo jest bieda. Dobrze że zmiany są łagodne bo nie zabrali całej kasy tylko ograniczyli wpłaty. Fedak staje przed kamerami i perfidnie kamie, że OFE powoduje deficyt bo ona musi przekazywać kasę do OFE. Z tego co wiem to ja sam przekazuję określony % moich zarobków do OFE a Pani Fedak tylko w tym pośredniczy. Mam 30 lat i wiem, że to moje pokolenie musi ponieść koszty reformy emerytalnej dlatego nie oglądam się na Państwo tylko sam oszczędzam na IKE w mBanku. Współczuję tym, którzy tego nie robią. 11 lat reformy jak psu w d...ę wsadził.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 12:43
Zasadniczo masz rację, ale z tym oszczędzaniem w IKE to chyba przegiąłeś... kto Ci zagwarantuje, że Państwo po uporaniu się z OFE nie sięgnie do IKE ? Nie zmieni kwoty jaką można tam wpłacać oraz warunków wypłaty ? Jeżeli oszczędzać samemu, to POZA systemem emerytalnym.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-23 16:32
Kto Ci zapewni ze rzad nie siegnie po pieniadze trzymane przez Ciebie poza systemem emerytalnym?
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 20:30
@ @@@

Nikt - ale są zawsze o krok dalej od tego, niż pieniądze włożone rządowi praktycznie do łapy.
Poza tym - tymi pieniędzmi obraca (i kosi lwią część zysków) instytucja zagraniczna, która będzie wiedziała kogo przekupić a kogo postarszyć aby wyleczyć z tego typu pomysłów.
tesa1959 / 2011-01-23 17:08 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie bardzo rozumiem, w jaki sposób rząd może wyprowadzić moje pieniądze z mojego osobistego konta (oszczędnościowego czy imiennej lokaty) w banku? To jest możliwe tylko w reżimie, ale w historii świata chyba takiego reżimu nie było (najwyżej ludzie nie mieli co oszczędzać).
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-23 18:27

Nie bardzo rozumiem, w jaki sposób rząd może wyprowadzić moje pieniądze z mojego
osobistego konta (oszczędnościowego czy imiennej lokaty) w banku?

A o podatkach szanowna Pani slyszala?
Podatek Belki to taki drobny przyklad mozliwosci rzadu.
W sytuacjach wyjatkowych rzad ma mozliwosc dzialania w sposob wyjatkowy.

Niech Pani poczyta historie USA a szczegolnie o tym co zrobil prezydent Roosevelt w 1933 roku ze zlotem ktore bylo w posiadaniu obywateli USA.

Shortly after taking office Franklin Delano Roosevelt signed Executive Order 6102 into law, prohibiting the “hoarding” of gold. Under this executive order, Americans were prohibited from owning more than $100 worth of gold coins, and all “hoarders” (i.e. people who owned more than $100 worth of gold) were forced, by law, to sell their “excess” gold to the government at the prevailing price of $20.67 per ounce.
Then, once the government had all the gold, FDR revalued the dollar relative to gold so that gold was now worth $35 an ounce. By simple decree, the government had thereby robbed millions of American citizens at a rate of $14.33 per ounce of confiscated gold, which is why most historians agree that the Gold Confiscation of 1933 is the single most draconian economic act in the history of the United States.
tesa1959 / 2011-01-23 19:01 / Tysiącznik na forum i pełna kultura


A o podatkach szanowna Pani slyszala?
Podatek Belki to taki drobny przyklad mozliwosci rzadu.

Słyszałam, ale on nie zabiera oszczędności. To jest podatek od odsetek (sama płacę, a raczej mam pobierany z konta oszczędnościowego). Jest też lokata bez podatku (tylko trzeba mieć środki, które mogą leżeć 3-6 m-cy).
W sytuacjach wyjatkowych rzad ma mozliwosc dzialania w sposob wyjatkowy.

Ale jeszcze nie ma takiej sytuacji, a nie wydaje mi się, aby bez mojej zgody sięgnęli po moje oszczędności. Najpierw trzeba zmienić prawo (ustawa, która uchwalona przez Sejm i Senat na vacatio legis tz. zanim wejdzie w życie, musi swoje odleżeć. W tym czasie (zwłaszcza, że zawsze są przedtem jakieś przecieki) można wybrać pieniądze.

Shortly after taking office

(...)
of the United States.

Wybacz, ale jestem z pokolenia, które nie miało możliwości nauki j. angielskiego, jeśli mieszkało na wsi lub w małym miasteczku i nie wiem co napisałeś, a żadne z moich dzieci obecnie nie przebywa w domu, aby mi przetłumaczyć.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 20:32
@tesa1959

Krótko mówiąc, prezydent Roosevelt skonfiskował całe złoto należące do zwykłych Amerykanów.

Co do podatku Belki - też przypomnę, miał być tymczasowym rozwiązaniem na załatanie dziury budżetowej min. Bauca. I proszę, prowizorka okazała się najtrwalsza....
tesa1959 / 2011-01-23 21:21 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Tak, miał być tymczasowym rozwiązaniem, ale ja nigdy w tę tymczasowość nie wierzyłam. Nie zaprzeczysz jednak, że jest to podatek od odsetek od oszczędności.
A jeżeli chodzi o prezydenta Roosvelta, to nam taka sytuacja nie grozi, bo jak poprzednio napomknęłam, zawsze będą przecieki, musi być ustawa i vacatio legis, a w tym czasie każdy zdąży wycofać swoje oszczędności. W najgorszym wypadku będzie rewolta, bo Polacy nie są gapami, ale są skorzy "i do szabli i do szklanki".
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 21:56
@tesa1959

Musi być ? A pamiętasz Stan Wojenny ? Też było vacatio legis ? Teraz nawet czołgów na ulicach nie trzeba, po prostu prikaz żeby w bazach danych banków przemienić wpisy. I do widzenia.
Żeby było śmieszniej, wprowadzając SW Jaruzelski złamał konstytucję PRL, i za to zlamanie konstytucji PRLu się go sądzi w III RP :D
tesa1959 / 2011-01-24 01:13 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Stan Wojenny zostawmy w spokoju dyskutując o emeryturach i oszczędnościach. W czasie pokoju musi być przestrzegane choćby minimum prawa, które działa za demokracji wstecz a za komuny nie mogło.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-24 19:23
@tesa1959

Musi ? Gdzie musi ? Może jak w referendach unijnych ? Organizowanych do skutku ? Albo anulowanych, gdy wynik jest nie po myśli ?
Rząd wprowadzi ustawę i CO mu zrobisz ? Wyroku polskiego sądu nie dożyjesz, Strasburg jest drogi i gucio może wyegzekwować.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-23 21:42

...to nam taka sytuacja nie grozi

Oh swieta naiwnosci.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 20:33
@tesa1959

Jeszcze jedno - pieniądze w OFE NIE SĄ TWOIMI (czy czyimikolwiek) pieniędzmi.
Potwierdził to w 2008 roku Sąd Najwyższy.
tesa1959 / 2011-01-24 01:11 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Tylko dlaczego 11 lat temu kłamali, że pójdą na indywidualne konta (nawet w ZUS - trzeba było postarać się o kapitał początkowy). To jest smutne i jak tak dalej będą kręcić, to może znajdzie się drugi Wałęsa czy Walentynowicz albo inny Frasyniuk.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-23 19:39

Słyszałam, ale on nie zabiera oszczędności.

Podatek Belki nie zabiera ale co powstrzyma rzad przed wprowadzeniem podatku od kapitalu?
Nic. Wystarczy ze ma wiekszosc w sejmie i swojego prezydenta.

...można wybrać pieniądze.

Na wszystko jest metoda.
Wystarczy przeglosowac uchwale nakladajaca podatek na kapital zgromadzony na kontach bankowych w dniu okreslonym przez ustawe. Na przyklad 1 styczen roku w ktorym ustawa w chodzi w zycie.

Wybacz, ale jestem z pokolenia...
[Tlumaczenie skrocie]
Prezydent Roosevelt w 1933 roku nakazal obywatelom USA sprzedanie rzadowi USA zgromadzonego przez nich zlota (mogli zatrzymac tylko ok 5 uncji zlota). Rzad USA ustali cene na $20,67.
Jak juz cale zloto zostalo odkupione, rzad USA zdewaluowal dolara przez co zloto zaczelo kosztowac $35 za uncje.
W tamtym czasie dolar byl w pelni wymienialny na zloto i odwrotnie a wiec rzad USA ukradl swoim obywatelom 41% ich oszczednosci.

Nadal Pani uwaza ze taka kradziez jest niemozliwa.
tesa1959 / 2011-01-24 01:08 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Prezydent Roosevelt w 1933 roku nakazal obywatelom USA sprzedanie
rzadowi USA zgromadzonego przez nich zlota (mogli zatrzymac tylko ok
5 uncji zlota). Rzad USA ustali cene na $20,6

Ale teraz mamy XXI wiek i świadomość ludzi jest o wiele większa nawet w Polsce. Informacja jest bardzo rozwinięta - mass media - a Polacy są bardzo przedsiębiorczy i zdążą upłynnić swoje oszczędności, jeśli nie w Polsce, to za granicą. Nie demonizujmy tak , co nie oznacza, że nie jestem oburzona na działania rządu względem emerytur. Nawet za komuny prawo nie działało wstecz i nie traciło się praw nabytych, a za pseudo demokracji nie wiemy na czym stoimy. Kiedyś pracownik wiedział. że doczeka emerytury (jeśli dożyje) i dopiero pod koniec lat 80 zaczęły się stare i nowe portfele.
Zresztą, czym ja się martwię? Swoje oszczędności wydaję prawie na bieżąco (remonty itp.), a z emerytury nie wyżyję, chyba że pójdę do domu opieki - no, mam dzieci, to chyba to mi nie grozi:)
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-24 02:57

Ale teraz mamy XXI wiek i świadomość ludzi jest o wiele większa nawet w Polsce.

He, He, niech Pani to powie Wegrom.
Ich rzad wlasnie ukradl im pieniadze skladane na emerytury.

Stan Wojenny zostawmy w spokoju dyskutując o emeryturach i oszczędnościach

To Pani nie wie ze po ogloszeniu stanu wojennego rzad zablokowal ludziom oszczednosci dewizowe?
Droga Pani, rzad w sytuacji kryzysowej moze zrobic wszystko. Nawet jesli do tego kryzysu sie sam przyczynil.
Moze nawet zabrac oszczednosci ludziom i wytlumaczy to wzgledami wyzszej koniecznosci spolecznej.
tesa1959 / 2011-01-24 09:39 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

To Pani nie wie

Wiem, ale tak jest, że zawsze są jakieś przecieki wcześniej niż to się stanie.
He, He, niech Pani to powie Wegrom.
Ich rzad wlasnie ukradl im pieniadze skladane na emerytury.

Nam też ukradł, ale z ZUS, nie z konta oszczędnościowego. Na ZUS nie mamy wpływu, chyba strajk generalny. Ukradł... bo ludzie całe życie płacili składki, na emeryturze przeciętnie żyją 15 lat, przez 40 lat składali 40% pensji i pieniędzy nie ma, w dodatku tacy jak ja musieliby żyć na emeryturze 60 lat, aby wybrać tylko składki, bez rewaloryzacji (mówię o składkach 40 %, a emeryturze - jak wynika z wyliczeń - stanowiącej25% pensji.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-24 12:07

Wiem, ale tak jest, że zawsze są jakieś przecieki wcześniej niż to się stanie.

To Pani miala przeciek ze bedzie stan wojenny i ze zablokuja ludziom oszczednosci dewizowe?
Moze nam Pani wyjawic skad i na ile dni wczesniej.

Nam też ukradł, ale z ZUS...

Obawiam sie ze Pani nie rozume na jakich zasadach dziala system ZUS.
To co zrobil rzad wegierski nie ma nic wspolnego z systemem typu ZUS.
Oni zwyczajnie zabrali ludziom pieniadze skladane w takim odpowiedniku naszego OFE.
Nie przesniesli do "ZUS" tylko zabrali.
To tak jakby nasz rzad zlikwidowal OFE a pieniadze (140mld) zgromadzone przelal do budzetu.
tesa1959 / 2011-01-24 12:26 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Ok, doskonale rozumiem na jakich zasadach działa ZUS, tylko ja mówię o oszczędnościach - tych nie da się tak zabrać, jak składki w ZUS czy OFE.
To Pani miala przeciek ze bedzie stan wojenny i ze
zablokuja ludziom oszczednosci dewizowe?
Moze nam Pani wyjawic skad i na ile dni wczesniej.

O blokadzie środków dewizowych nie wiedziałam, bo mnie nawet nie interesowało ( takich nie posiadałam). O stanie wojennym mówiło się od dłuższego czasu, tylko nazywano to stanem wyjątkowym (od marca 1981 r.) Przecieki były ze środowisk wojskowych, bo kadrze coś nie coś mówiono, a dalej szło pocztą pantoflową. Tak się składa, że mój mąż był wojskowym i w marcu już powiedziano, że mogą wejść wojska czeskie i niemieckie (ruskie już były od wojny). Wiem też, że (przynajmniej w naszym garnizonie) większość kadry planowała przyłączyć się do strajkujących w razie najazdu obcych wojsk. Od początku grudnia też szykowano się do stanu wyjątkowego i w naszym mieście wszyscy się tego spodziewali, bo żołnierze zawodowi przekazywali takie wiadomości "w tajemnicy".
Wiem, że teraz zmieszasz mnie z błotem za odkrycie prawdy o moim tatusie społecznym, ale wtedy poza przekazywaniem wiadomości cywilom, nic nie można było zrobić.
. Zapewniam Cię, że gdyby doszło do interwencji z zewnątrz, nasi żołnierze w większości walczyliby przeciwko nim. Stan wojenny bez interwencji z zewnątrz nie dawał takiej możliwości - obowiązywała przysięga , która nakazywała bronić granic kraju, a tu granice nie były zagrożone.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-24 13:41

Wiem, że teraz zmieszasz mnie z błotem

Niech Pani nie ocenia innych po sobie.
Zegnam.
tesa1959 / 2011-01-24 14:54 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Łatwo się obrażasz i postępujesz bardzo impulsywnie. Moje słowa, które cytujesz, w żaden sposób nie były oceną Twojej osoby. To był po prostu skrót myślowy. Na co dzień nie mam do czynienia z ludźmi tak wrażliwymi, więc niechcący Cię uraziłam. Mogłam użyć innych słów np.może teraz zmieszasz mnie z błotem. Wielu ludzi na wieść, że ktoś jest ze środowiska wojskowego z czasów komuny, właśnie tak reaguje - miesza z błotem. Mam nadzieję, że przestałeś się dąsać. Zanim odpowiesz, o ile odpowiesz, przeczytaj proszę kilka razy, to co napisałam i policz do 10 :).
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-24 16:23
Czytam starannie co Pani pisze i dlatego znajduje takie kwiatki:

Nam też ukradł, ale z ZUS, nie z konta oszczędnościowego.


Ok, doskonale rozumiem na jakich zasadach działa ZUS, tylko ja mówię o oszczędnościach - tych nie da się tak zabrać, jak składki w ZUS czy OFE.

Skladek do ZUS nie da sie ukrasc bo to nie sa pieniadze placacego skladki tylko naleza do budzetu. Dlatego napisalem ze Pani nie rozumie jak dziala ZUS i niestety mialem racje.
Inna sprawa to OFE ktore sa naszymi oszczednosciami emerytalnymi.
Takie wlasnie emerytalne oszczednosci rzad wegierski ukradl swoim obywatelom.

Przecieki były ze środowisk wojskowych, bo kadrze coś nie coś mówiono, a dalej szło pocztą pantoflową.

Pani maz musial byc dos wysoko na drabinie wojskowej bo ja tez bylem w wojsku w 1981 roku i nic o planach wprowadzenia stanu wyjatkowego/wojennego nie slyszalem.
tesa1959 / 2011-01-25 22:54 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Mój mąż był tylko starszym sierżantem i szefem kompanii. Nie sądzę, aby żołnierzom służby zasadniczej coś na ten temat mówiono, ale cywilom " w tajemnicy" - tak, zwłaszcza w naszym środowisku (lotnictwo - tu nie czuje się wielkich różnic w stopniach: sierżant z pułkownikiem są na ty).
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-26 12:49

Nie sądzę, aby żołnierzom służby zasadniczej coś na ten temat mówiono...

A co to ma wspolnego z tym co napisalem?
Dorga Pani ja tez bylem sierzantem w Remberowie w ASG.
Chce Pani powiedziec ze w jednostce w ktorej bylo kiku generalow i kilkuset oficerow ta informacja o stanie wojennym sie nie rozeszla?
Podejzewam ze w ASG te plany powstaly.
tesa1959 / 2011-01-26 13:11 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
I nie wiedziałeś? No widzisz, najciemniej jest pod latarnią. ASG musiała przekazać do jednostek choćby ostrzeżenia, bo nasi coś nie coś wiedzieli i w marcu np. wywozili swoje rodziny do rodziców, bo wtedy zanosiło się na wojnę.A od początku grudnia też już było wiadomo, że coś się święci, ale nie było wiadomo kiedy. Jednak kiedy obudziła nas "tesa" (zakładam, że wiesz co to jest (telefoniczny sygnał alarmowy) mój mąż nie miał wątpliwości, że wybiła godzina W.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-26 13:57

No widzisz, najciemniej jest pod latarnią.

Najzabawniesze w tych Pani wypowiedziach jest to ze w dyskusji na temat dzialan rzadu majacych wplyw na zycie obywateli wyciaga Pani abstrakcyjny argument o mozliwosci dowiedzenia sie czegos poczta pantoflowa.
Czy Pani swoje decyzje finansowe bazuje na plotkach zaslyszanych w maglu?
Pomine juz milczeniem fakt ze informacjami waznymi dla bezpieczenstwa wspolobywateli Pani sie nie podzielila a jedynie zadbaliscie o bezpieczenstwo swoich rodzin.
tesa1959 / 2011-01-26 14:14 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

bezpieczenstwa wspolobywateli Pani sie nie podzielila a
jedynie zadbaliscie o bezpieczenstwo swoich rodzin.

to jest nieprawda. W moim miasteczku ludzie byli przygotowani od marca na taką ewentualność, a tylko ludność osiedla wojskowego pochodziła z całej Polski. Cała reszta miała rodziny na miejscu.
Najzabawniesze w tych Pani wypowiedziach jest to ze w
dyskusji na temat dzialan rzadu majacych wplyw na zycie
obywateli wyciaga Pani abstrakcyjny argument o
mozliwosci dowiedzenia sie czegos poczta pantoflowa

Nie pocztą pantoflową, o tym nie mówiłam. Mówiłam o przeciekach, które w dobie wolnego słowa ujawnią dziennikarze.
tesa1959 / 2011-01-25 22:59 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Skladek do ZUS nie da sie ukrasc bo to nie sa pieniadze
placacego skladki tylko naleza do budzetu.

Właśnie, że ukradli, bo 11 lat temu, kiedy wszyscy mieli obowiązek przedstawić kapitał początkowy ZUS, mówiono o indywidualnych kontach w ZUS, a okazuje się, że nie ma czegoś takiego. To, że z bieżących składek są wypłacane emerytury, to jest jasne, bo niby skąd mają wziąć? Przecież gospodarność ZUS jest ogólnie znana (luksusowe gmachy, wysokie pensje urzędników, zmiany kierownictwa co kilka miesięcy z wielkimi odprawami itp. itd.). ZUS, moim zdaniem też powinien inwestować nasze składki, ale co, jak na koncie minus?
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-26 13:01

Właśnie, że ukradli...

a wlasnie ze ukradli. :)
i bedziemy sie tak przerzucac jak dzieci.

CYTAT
"Składka przeznaczona na fundusz emerytalny jest sukcesywnie zapisywana na indywidualnym koncie pracownika i waloryzowana wraz ze wzrostem cen i wynagrodzeń, aby w okresie przejścia na emeryturę posłużyła jako podstawa do wyliczenia wysokości świadczenia emerytalnego. W ten sposób wysokość emerytury pochodzącej z pierwszego filaru będzie zależała bezpośrednio od ilości pieniędzy uzbieranych na indywidualnym koncie."

W powyzszym cytacie moze Pani przeczytac jak dziala dzisiejszy ZUS.
Konto indywidualne istnieja ale to wcale nie oznacza ze to sa Pani pieniadze.
Oznacza jedynie to ze ZUS chce wiedziec ile zebral od kazdego obywatela aby mu moc wyliczyc emeryture.
Nadal jest to system repatriacyjny.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-25 02:59
@ @@@

Składki do OFE NIE SĄ WŁASNOŚCIĄ OSZCZĘDZAJĄCYCH !!! DWA LATA TEMU WYTŁUMACZYŁ TO SĄD NAJWYŻSZY !!! I połowa składek w OFE to obligacje skarbowe, czyli coś, co będziesz musiał sam wykupić, aby potem dostać te pieniądze....
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-25 13:41

Składki do OFE NIE SĄ WŁASNOŚCIĄ OSZCZĘDZAJĄCYCH

Do momentu przejscia na emeryture sa wlasnoscia oszczedzajacego ale moga byc przeznaczone tylko na emeryture.
W przypadku smierci oszczedzajacego, przed jego przejsciem na emeryture, calosc jest dzidziczona. Polowa w gotowce a druga polowa na emeryture dziedziczacego.

połowa składek w OFE to obligacje skarbowe, czyli coś, co będziesz musiał sam wykupić, aby potem dostać te pieniądze....

Masz zabawne pojecie o obligacjach skarbowych.
Wg Twojego rozumienia jak zainwestujesz swoje oszczednosci w obligacje skarbowe to zainwestowane tak pieniadze przestaja byc Twoje.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-25 23:52
@ @@@

1. zapoznaj się proszę z obowiązującym stanem prawnym, m.in. orzeczeniem SN z 2008 roku
2. to nie jest "zabawne pojęcie" tylko fakt. Aby Obligacje Skarbowe były coś warte, Państwo musi je wykupić ? Za co ? Albo za kolejny dług, albo za pieniądze - ściągnięte od obywateli. Jakich obywateli ? Dzieci których młode pokolenie ma co najwyżej 1 i to nieliczni ? Czy młodego Pokolenia które właśnie "zwija flagę i gasi światło" ? Po prostu Państwo powie Ci "sorry, nie mamy pieniędzy aby spłacić obligacje, robimy default" i tyle.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-26 13:10

1. zapoznaj się proszę z obowiązującym stanem prawnym, m.in. orzeczeniem SN z 2008 roku

Ja sie zapoznalem z dzisiejszym stanem prawnym ale mam watpliwosci czy Ty poza numerem orzeczenia wiesz na jego temat cos wiecej.

2. to nie jest "zabawne pojęcie" tylko fakt.

Oczywiscie ze bankructwo kraju jest mozliwe tylko nastapi ono po bankructwie wszystkich bankow i wtedy nie bedzie zadnej roznicy czy swoje oszczednosci masz w obligacjach skarbowych czy w banku.
Wiec trzymaj swoje pieniadze w skarpecie bo tam sa najbezpieczniejsze.
Tylko nie zapomnij o inflacji albo hyperinflacji.
Gdybys byl w swoim stanowisku konsekwentny swoje oszczednosci trzymalbys w zlocie lub srebrze. Ile tego masz w sejfie?
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-24 19:38
@ @@@
Wystarczy poczytać - plany (z początku czysto sztabowo-ćwiczeniowe) siłowego uspokojenia sytuacji przygotowywano jeszcze w 1980 roku. Z czasem powstało wiele wariantów na różne sytuacje, na bieżąco aktualizowanych i dostosowywanych do skali protestów, realiów stanu WP itp. To co wprowadzono 13.XII to był plan główny, wprowadzony zresztą w tym terminie dlatego, że kilka dni później trzeba by było wypuścić do domów większość doświadczonych (prawie)rezerwistów i całe operacji nie byłoby kim przeprowadzić.
@@@ / 87.207.29.* / 2011-01-24 20:29
Ja nie twierdze ze takich planow nie bylo.
Dzisiaj oczywiscie takie plany mozna przeczytac gdzies w archiwum ale wtedy nie byly to informacje dostepne dla wszystkich.
realista88 / 95.49.185.* / 2011-02-27 13:08
Nie można juz zapewne, bo je zniszczyli...
Nawet w artbiznesie o tym pisali...

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Polak123 / 83.24.236.* / 2011-01-23 11:26
Tak OFE jak i Rząd "dbają" o nasze emerytury, wszystkim chodzi tylko o kasę a nas przyszłych emerytów wszyscy mają w d....

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

KOSTAS / 77.236.25.* / 2011-01-23 10:50
CO TU KOMENTOWAĆ TO OCZYWISTY BANDYTYZM

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

KOSTAS / 77.236.25.* / 2011-01-23 10:48
ZAWSZE ALE TO ZAWSZE ZADAWAJCIE PYTANIE W CZYIM INTERESIE JEST UTRZYMANIE OFE ODP. JEST JASNA ZARZĄDZAJĄCYCH OFE TO OCZYWISTE ŻE ONI BĘDĄ BRONIĆ TEGO ZTEGO ŻYJĄ BANDYCI RABUSIE A CO NA TO P TUSK ? NAGLE PIEPRZONY LIBERAŁ STAJE SIĘ OBBROŃCĄ?
brutal / 89.77.155.* / 2011-01-23 17:32
banda!

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

polak2 / 84.10.158.* / 2011-01-23 10:39
JESZCZE ROPĘ POWINNI KUPOWAĆ SAMI A NIE PRZEZ POŚREDNIKÓW JAKIŚ grajków z Ukrainy.i innch przyjaciół Balcerowicza -KULCZYKI i inne złodziejstwo.Nazywające się biznesmenami.
sdsfsfjjkjkjieuuueueui / 78.13.17.* / 2011-01-23 11:05
gdy kradniesz setki jesteś złodziejem gdy kradniesz miliony jesteś biznesmenem

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

uważnzy / 217.153.90.* / 2011-01-23 10:34
Czy jest jezszcze drugi taki kraj gdzie kolejne rządy okradają
tak bezczelnie i bezkarnie naród i państwo!!!!?
Prawdę mówił [on wszystko wie najlepiej jak i poprzednicy]
źe przyszłość go nie iteresuje ,tylko tu i teraz. Akurat to jest jedyne
stwierdzenie tego Mega Oszusta które nie mija się z prawdą.
Ale słupki rosną! Utoniemy w zielonej wyspie ,to pewne.
A co z bydlakami którzy nas tak urządzą? Urządzą się w ,,Łunii''!!
Tam jest ich matecznik i zarazem cel w imię którego działają i do
którego dążą!

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

ADAM aa / 84.10.38.* / 2011-01-23 10:15
Zredukować składki do zera, odebrać już wpłacone pieniądze i rozgonić to towarzystwo na cztery wiatry.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

burak 2 / 84.10.158.* / 2011-01-23 10:02
I TA KASA ZOSTANIE DLA RZĄDU A LUDZIE I TAK BĘDĄ MIELI SWOJE.TYLE KASY ZARABIAŁO NA POŚREDNICTWIE

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

ksero / 83.4.248.* / 2011-01-23 09:42
Ot i powód dla którego ci oszuści z zarządów OFE tak walczą z rządem o wyższe składki.To nie my przyszli emeryci jesteśmy przedmiotem ich troski,to ich portfele stają się zagrożone.Dlaczego nikt nie poda do publicznej wiadomości ile zarabiają prezesi,członkowie zarządów,członkowie rad nadzorczych.Wtedy Polacy przekonaliby się o co toczony jest bój.
cxcxcxcxcxcx / 85.131.65.* / 2011-01-23 13:13
właściwie to tak, ale dyrektor w zusie też dostaje pensje i to niemałą, sama obsługa tego molocha pochłania miliony rocznie......
reforma jak mniemam została przeprowadzona ponieważ zus sobie nie radził z "oszczędzaniem" "inwestowaniem" naszych pieniędzy....

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

mjmoo / 82.160.78.* / 2011-01-23 09:33
teraz wiem gdzie moja emerytura w OFE wyparowała - gdy przysłali do mnie list w którym piszą że ze względu na niekorzystne otoczenie gospodarcze moje składki straciły na wartości i wyszło że mam mniej niż wpłaciłem... to chory kraj, same przekręty

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

klara1 / 79.163.39.* / 2011-01-23 09:03
popieram jak wyżej banda ekonomistów zarabiająca na naszych składkach!!!!!
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 12:41
1. Żadnych Twoich - przynajmniej wg. Sądu Najwyższego.
2. Teraz po tych składkach przejedzie banda rządząca i tyle będziesz z tego miała.

Re: Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską?

Rosomak1 / 78.8.129.* / 2011-01-23 08:20
I bardzo dobrze. OFE powinny zarabiać, a nie czerpać "zyski " ze składek. Dziwne? Prywatne fundusze, a wpłaty do nich przymusowe. Jak przyszli emeryci chcą, to powinni sami sobie wpłacać na fundusz i sprawa byłaby klarowna. Chcę komuś nabijać kabzę? To mu nabijam. Państwo wówczas nic do tego by nie miało.
Natter / 2011-01-23 09:57 / Tysiącznik na forum
Jeszcze przed utworzeniemOFE miałem spore wątpliwości co do wysokości wpłat i prowizji ,no i wyszło szydło z worka. To jest jakaś prawidłowość że to co zrobił Balcerowicz i Buzek to nabijanie kieszeni bankom i prezesom .
polak2 / 84.10.158.* / 2011-01-23 10:05
I DALEJ BALCEROWICZ BRONI SWEJ DOJNEJ KROWY.TAK TO BY KAZDY PROWADZIŁ BIZNES POD PRZYKRYWKĄ RZĄDU.
KOSTAS / 77.236.25.* / 2011-01-23 10:39
P.BALCEROWICZ WALCZY O OFE BO JEGO ŻONA TO PREZES JEDNYCH Z TYCH FUNDUSZY
bałwan / 77.254.26.* / 2011-01-23 14:32
A co z moim trzecim filarem? Płacę 10 lat.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 15:39
To nicka masz adewkatnego... :) Kto Ci gwarantuje, że rząd nie położy łapy również na IKE ? Np. zmieniając wiek emerytalny, warunki wypłaty, kwotę podatku Belki (który - przypominam - też miałbyć tymczasowy z uwagi na trudności budżetowe).
hamulec postępu / 83.27.21.* / 2011-01-23 15:24
Płać dalej bałwanku. Za kolejne 20 lat powiedzą Ci że "w związku z niekorzystnym otoczeniem rynkowym i trudną sytuacją na światowych rynkach" stan Twojego konta oscyluje w granicach sumy wpłaconych składek.
Natomiast realna wartość Twojej kasy - to równowartość wpłat za pierwsze 5 lat.
A tak poważnie. Przynajmniej 2-3 razy w roku sprawdzaj stan swojego konta i żądaj od swego "doradcy" takich rozwiązań byś zarabiał, bo naprawdę któregoś dnia obudzisz się z ręką w nocniku będąc w sytuacji jaką w przejaskrawiony sposób opisałem na początku.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-01-23 15:41
@hamulec postępu
Korzystając z Twoich rad, zarobi...
... na dotację dla rządu, który jego wypracowane i zaoszczędzone pieniądze skonfiskuje na "ważny cel społeczny".
hamulec postępu / 83.27.14.* / 2011-01-23 18:30
Zgadzam się w 100%. Taką opcję też należy brać pod uwagę i to naprawdę poważnie.
Natter / 2011-01-23 14:03 / Tysiącznik na forum
Nie wiedziałem o tym i jeżeli to prawda to wszystko wyjaśnia ,dlaczego Balcerowicz bronił OFE jak PZPR socjalizmu.P.s.dodam że nie wszystko za socjalizmu w epoce wczesnego Gierka było złe .