Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Loteria paragonowa - o co w niej chodzi i dlaczego jest organizowana?

0
Podziel się:

Narodowa Loteria Paragonowa organizowana jest przez Ministerstwo Finansów w ramach kampanii edukacyjnej. Jej celem jest uświadomienie konsumentom, jak ważną rolę w rynkowej gospodarce pełnią paragony fiskalne.

Loteria paragonowa - o co w niej chodzi i dlaczego jest organizowana?

Narodowa Loteria Paragonowa organizowana jest przez Ministerstwo Finansów w ramach kampanii edukacyjnej. Jej celem jest uświadomienie konsumentom, jak ważną rolę w rynkowej gospodarce pełnią paragony fiskalne. Loteria trwa od 1 października 2015 r. do końca września 2016 r.

Akcja edukacyjna, jaką jest Narodowa Loteria Paragonowa, ma zachęcać Polaków do korzystania z przysługujących im praw i ograniczać tzw. szarą strefę. Głównym przekazem kampanii Ministerstwa Finansów jest uświadomienie konsumentom, jak ważną rolę odgrywają rzetelni przedsiębiorcy posiadający zarejestrowane kasy fiskalne, w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Warto brać paragon, gdyż wtedy wiemy, że wspieramy polską gospodarkę. Dzięki loterii możemy wygrać atrakcyjne nagrody (m.in. samochód, tablet czy notebook). Informacje zawarte na paragonie opisują towar/usługę, koszt transakcji oraz dane sprzedawcy (m.in. NIP i numer kasy rejestrującej). Dodatkowo, jest to dowód zakupu uprawniający nas do ewentualnej reklamacji.

Ewa Sławińska, prawnik - ekspert INFOR PL

_ _

Jak wziąć udział w loterii?

Wystarczy mieć ukończone 18 lat, zrobić zakupy na kwotę przynajmniej 10 zł brutto i wziąć paragon fiskalny. Następnie, zarejestrować go na stronie loterii www.loteriaparagonowa.gov.pl (w miesiącu zakupu) i zachować do ogłoszenia wyników losowania. Będzie on dowodem uprawniającym nas do odebrania nagrody. Możemy zarejestrować dowolną liczbę paragonów fiskalnych i dać sobie szansę na wygraną.

Losowania i nagrody

16 listopada tego roku odbyło się pierwsze losowanie nagród (brały w niej udział paragony wystawione i zarejestrowane w październiku br.). W okresie trwania loterii będą premiowane 4 branże, z których zarejestrowane paragony dodatkowo wezmą udział w losowaniu nagród specjalnych.

Co trzy miesiące, w ramach loterii ma się odbywać losowanie nagrody specjalnej – samochodu. Odbyły się już pierwsze losowania - wzięły w nich udział zarejestrowane paragony z branży fryzjerskiej i kosmetycznej. Dodatkowy podział na premiowane branże ma na celu uzmysłowienie Polakom, że w miejscach, w których zazwyczaj nigdy nie braliśmy paragonu (m.in. fryzjer, kosmetyczka) – warto o niego poprosić. Zgodnie z prawem również za te usługi przysługuje nam paragon. Pamiętajmy, że według przepisów prawa, podatnik rejestrujący sprzedaż w kasie fiskalnej, ma obowiązek wydać klientowi paragon bez żądania ze strony klienta.

Jak się dowiemy czy wygraliśmy?

Losowania są transmitowane przez TVP Regionalną. Szczegółowy harmonogram losowań zamieszczono w regulaminie, na oficjalnej stronie Narodowej Loterii Paragonowej. Dodatkowo wyniki będą publikowane na stronie konkursu (https://loteriaparagonowa.gov.pl/)
, każdorazowo w dniu losowania. Jednocześnie, organizator ma obowiązek poinformować zwycięzcę o wygranej, najpóźniej następnego dnia po przyznaniu nagrody.

Loteria cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Tylko w październiku, na stronie Narodowej Loterii Paragonowej zarejestrowano prawie 17 milionów1 paragonów fiskalnych. Minister Finansów podpisał rozporządzenie2 zwalniające wszystkich zwycięzców z podatku dochodowego od nagród wygranych w ramach tej loterii. Dzięki temu wygrywający nie będą musieli płacić obowiązującego w takich sytuacjach 10 procentowego podatku dochodowego.


_ Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku _

Zdjęcie: Getty Images

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)