Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zadłużenie PGNiG. Pozyskał 400 mln dolarów, ale nie przeznaczy tego na inwestycje

0
Podziel się:

Banki udzielające kredytu to Societe Generale, BNP Paribas, ING, HSBC, Citibank, CACIB, SEB oraz Natixis.

Zadłużenie PGNiG. Pozyskał 400 mln dolarów, ale nie przeznaczy tego na inwestycje
(PGNiG)

PGNiG Upstream International (PUI) - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - podpisała umowę kredytową o wartości 400 mln dolarów z ośmioma bankami, głównie celem zrefinansowania dotychczasowego zadłużenia.

Banki udzielające kredytu to Societe Generale, BNP Paribas, ING, HSBC, Citibank, CACIB, SEB oraz Natixis.

"Środki pozyskane w ramach kredytu zostaną głównie wykorzystane na wcześniejszą spłatę istotnej części obecnego zadłużenia PGNiG Upstream International, włączając całość zadłużenia zaciągniętego w związku z zakupem aktywów od Total E&P Norge w 2014 roku" - czytamy w komunikacie.

Kredyt ma charakter odnawialny i został udzielony na okres siedmiu lat, z dwuipółrocznym okresem karencji. Umożliwi on elastyczne kształtowanie planów dotyczących działalności poszukiwawczej i wydobywczej. PUI będzie miał możliwość dowolnego nabywania innych aktywów wydobywczych w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Środki z kredytu pomogą płynnie realizować także plan zagospodarowania dwóch nowych złóż ropy i gazu (Gina Krog oraz Snadd), podano.

"Formuła Reserve Based Loan sprawia, że kredyt zapewni dużą samodzielność finansową PUI, a tym samym nie będzie wprost obciążać działalności PGNiG SA w Polsce. Wynika to z faktu, że kredyt będzie zabezpieczony na norweskich aktywach i zapewni także dodatkowe oszczędności dla grupy PGNiG w obszarze kosztów finansowych" - czytamy dalej.

W sierpniu 2015 roku PUI dokona spłaty około 1,3 mld zł do PGNiG. Kwota obejmuje spłatę 400 mln zł finansowania pomostowego udzielonego w związku z zakupem aktywów od Total, jak również wcześniejszą spłatę innych pożyczek wewnątrzgrupowych.

Szybszy zwrot z inwestycji

Wcześniejsza spłata, z perspektywy PGNiG, znacznie przyspieszy zwrot z inwestycji w Norwegii. Zakłada się, że do 2017 roku skumulowane transfery środków z Norwegii do Polski przewyższą nominalną wartość inwestycji w spółkę norweską, napisano także w materiale.

PGNiG Upstream International posiada obecnie 15 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na ośmiu z nich prowadzi działalność poszukiwawczą, w tym na dwóch jako operator. Spółka planuje wystąpić o następne koncesje w ramach nadchodzących rund koncesyjnych.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)