Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejski Nadzór Bankowy. Polska jeszcze nie zdecydowała o przystąpieniu

0
Podziel się:

Polskie władze z jednej strony prezentują otwartość, z drugiej wskazują na rozwiązania, które powinny być wprowadzone do unii.

Europejski Nadzór Bankowy. Polska jeszcze nie zdecydowała o przystąpieniu
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Polska jeszcze nie zdecydowała czy przystąpi do Europejskiego Nadzoru Bankowego. Największe banki w strefie euro od przyszłego roku kontrolowane będą przez jedną instytucję. Nadzorowanie instytucji finansowych przez centralny organ ma zapobiec powrotowi kryzysu gospodarczego w przyszłych latach.

Jeśli państwa spoza strefy euro zdecydują się przystąpić do systemu nadzoru, to uzyskają status pełnoprawnego członka i miejsce w Radzie Zarządzającej. Polska nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie, wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego.

- _ Polskie władze przedstawiają racjonalne stanowisko w podejściu do tego projektu. Z jednej strony prezentują otwartość, z drugiej wskazują na rozwiązania, które powinny być wprowadzone do Unii Bankowej, takie jak stworzenie wspólnego funduszu upadłości banków albo wspólny fundusz gwarancji depozytów _ - powiedział Krzysztoszek.

Obecnie funkcjonujący Polski nadzór nad systemem bankowym działa bardzo sprawnie. Unia Europejska planuje wprowadzenie na przykład zaostrzenia adekwatności kapitałowej i limitów odpowiednich kapitałów - polski sektor bankowy już spełnia te wytyczne - zapewniał Maciej Krzysztoszek.

Europejski System Nadzoru jest elementem unii bankowej. Będzie on wymagał od państw członkowskich uprawnień do nadzoru z poziomu unijnego.

Czytaj więcej w Money.pl
PE przegłosował wspólny nadzór bankowy Europejski Bank Centralny obejmie nadzór nad około 6 tys. banków w eurolandzie, a PE będzie informowany o sposobie podejmowania decyzji przez EBC.
KE będzie nadzorować wskaźniki rynkowe? Zaproponowała objęcie nadzorem wskaźników LIBOR czy EURIBOR, aby zapobiec manipulacjom.
Co z unijnym systemem wspierania banków? Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zanegował zarzut, że jego kraj stosuje w tej kwestii taktykę opóźniania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)