Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zajmie się wkrótce ustawą o konfiskacie mienia

26
Podziel się:

Rząd zajmie się wkrótce ustawą o konfiskacie mienia, pochodzącego z przestępstwa. Taką deklarację złożył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rząd zajmie się wkrótce ustawą o konfiskacie mienia
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Rząd zajmie się wkrótce ustawą o konfiskacie mienia, pochodzącego z przestępstwa. Taką deklarację złożył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, otwierając w Warszawie międzynarodową konferencję na temat konfiskaty nielegalnych majątków.

W konferencji biorą udział między innymi prokuratorzy i prawnicy z europejskich państw, w których działa mechanizm konfiskaty rozszerzonej. Zbigniew Ziobro przekonywał, że taki instrument prawny jest niezbędny do skutecznej walki między innymi z przestępczością zorganizowaną. W Polsce prace nad rozwiązaniami dotyczącymi konfiskaty rozszerzone zbliżają się do końca. Minister dodał, że trudno sobie obecnie wyobrazić skuteczne zwalczanie przestępczości, zwłaszcza zorganizowanej i terrorystycznej, bez użycia narzędzi, do jakich należy konfiskata rozszerzona.

Unijna dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek stosowania jednolitych przepisów, dotyczących walki z przestępczością zorganizowaną. Zbigniew Ziobro przypomniał, że kiedy poprzednio był ministrem sprawiedliwości, jego resort już pracował nad takim prawem. Dodał, że jednak następny rząd nie uznał za właściwą kontynuacji tego kierunku zmian legislacyjnych.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że w roku 2007 tylko kilka państw Unii Europejskiej miało tego rodzaju rozwiązania prawne, dziś obowiązują one niemal we wszystkich. Proponowane rozwiązania opierają się na między innymi na domniemaniu, że mienie przestępcy z poważnym zarzutem pochodzi z nielegalnego źródła.

Zbigniew Ziobro przyznał, że projektowana ustawa może budzić dyskusję, ale nadrzędnym celem jest skuteczna walka, między innymi z "szarą strefą". Minister zadeklarował, że jego resort szanuje podnoszone wątpliwości. Dodał jednak, że pojawią się zapewne głosy środowisk zainteresowanych niewprowadzaniem takich rozwiązań, gdyż mogą one zaszkodzić ich interesom.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że według Najwyższej Izby Kontroli, budżet państwa stracił w zeszłym roku na skutek działania zorganizowanych grup przestępczych ponad 60 miliardów złotych.

Konfiskata mienia ma dotyczyć także tych, którzy zyski z przestępstw inwestowali na przykład na giełdzie. Przepadek mienia będzie mógł też następować w sytuacji, gdy sprawca czynu zabronionego będzie się ukrywał, umrze lub przeniesie majątek na inną osobę.

Proponowane regulacje przewidują również przepadek przedsiębiorstwa.

Resort sprawiedliwości liczy, że zmiany wejdą w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
INGA
7 lat temu
Panie Ziobro a czy to też będzie dotyczyło SKOK?
W SUMIE od 19...
7 lat temu
Pierwsze skrzypce przy wyprzedaży za bezcen majątku polskiego grał Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Kolejnymi przodownikami wyprzedaży byli Jan Krzysztof Bielecki, Janusz KaczmarekJerzy Buzek, Emil Wąsacz, Michał Boni itp. wdrażający na gruncie polskim pomysły amerykańskiego spekulanta George’a Sorosa i ekonomisty Jeffreya Sachsa jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Banku Światowego. Balcerowicz naciskał na jak najszybszą prywatyzację, zaś osoby, które krytykowały wyprzedaż majątku, czy pokazywały oszustwa przy prywatyzacji, nazywał populistami i szkodnikami. Pierwszy minister przekształceń własnościowych Waldemar Kuczyński (UW) dość szybko odszedł, wraz z premierem Tadeuszem Mazowieckim (grudzień 1990), ale przygotował grunt dla Janusza Lewandowskiego (KLD, potem UW, teraz PO) – ministra w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993). Lewandowskiemu zarzucano wielokrotnie łamanie prawa przy przekształceniach własnościowych i zaniżanie wartości sprzedawanych zakładów. W SUMIE od 1989 roku Z 9000 FIRM SPRZEDANO LUB ZLIKWIDOWANO 7500.
Jak nie wiado...
7 lat temu
Przemysł eutanazyjno-aborcyjno-invitro-ustaleniowopłciowy to miliony dolarów wpływu. Dlatego tak UE, Masoni i Lewactwo polskie spod znaku POPSLSLDPetruRazemKOD o niego zabiega.
wyrwać chwast...
7 lat temu
Cały przemysł rolno-spożywczy w Polsce znalazł się za rządów POPSLSLD pod zarządem obcego kapitału (Dzięki niemu 40% cukrowni pozostało polskich! - twierdzi były poseł Gabriel Janowski. Jego zdaniem żyjemy w systemie korporacyjno-pańszczyźnianym, który z premedytacją blokuje wszelkie oddolne inicjatywy. W efekcie rolnicy nie mogą prowadzić bezpośredniej sprzedaży swych produktów, ani tym bardziej ich przetwarzać, natomiast konsumentów pozbawia się wyboru między naturalną, zdrową żywnością, a tą modyfikowaną genetycznie lub pochodzącą z wielkoobszarowych upraw wzbogacanych chemicznie.
Wreszcie Prze...
7 lat temu
Przekop Mierzei Wiślanej wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy, co potwierdziły przecież specjalistyczne agendy rządowe, które wyliczyły, że przy budowie i obsłudze kanału pracować będzie 2,5 tys. ludzi. Rozpoczęcie tej inwestycji to także ogromna szansa rozwoju dla marin, nie tylko tej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Elblągu, ale także tych okolicznych we Fromborku, Tolkmicku, Braniewie, Malborku, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich i Sztutowie i nowego portu jachtowego w Skowronkach, który powstanie jako konkurencja dla Krynicy. Będą one przyjmowały żeglarzy, którzy przypłyną z krajów skandynawskich czy z Niemiec. W tej chwili nie mają takiej możliwości, muszą najpierw uzyskać wizę od Rosjan. Także antypowodziowa rola kanału jest ważna - można nim wypuścić nadmiar wody z zalewu. Militarne znaczenie jest tez ogromne w razie wysadzenia mostów na drogach można będzie drogą wodną przemieszczać się na Morze Bałtyckie - otwarcie Zalewu na morze bez proszenia się o zgodę Ruskich. Zobaczcie jak wygląda Falsterbokanalen w Szwecji.
...
Następna strona