Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Frankowicze. KNF proponuje bankom zawieranie z nimi ugód

20
Podziel się:

Nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. Jak? KNF proponuje bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej - poinformował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Frankowicze. KNF proponuje bankom zawieranie z nimi ugód
Banki kontra frankowicze. KNF proponuje instytucjom państwowym zawieranie ugód. (Unsplash.com, Uwe Conrad)

- Wydaje się, że nadszedł taki moment, by z tym tematem się ostatecznie zmierzyć i ostatecznie uporać - powiedział we wtorek w trakcie spotkania Związku Banków Polskich Jastrzębski.

- My w KNF mamy pewną wizję, jak można by do tego tematu podejść. Najważniejsze jest, aby z uwagi na narosłe wokół tego tematu oczekiwania można było zaprezentować koncepcję, wokół której daje się zbudować możliwe szeroki konsensus - dodał.

Jastrzębski podkreślił, że banki muszą znaleźć takie rozwiązanie, które uwzględni także interesy tych klientów, którzy w analogicznym okresie wzięli kredyty w złotówkach. Tak, by nie poczuli się oni, że zostali potraktowani niesprawiedliwie.

Zobacz także: Zobacz: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

- Dlatego też uważam, że rozwiązanie, które zakładałoby zaoferowanie przez banki klientom np. dobrowolnej możliwości zawierania porozumień, na mocy której klient rozliczałby się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt od początku był kredytem złotowym oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę, jest rozwiązaniem najbardziej spójnym [...] - powiedział Jastrzębski.

- Osobiście jestem przekonany, że jest to rozwiązanie, które ma szanse powodzenia - ocenił.

Przewodniczący Komisji wyraził ocenę, że to może być już ostatni moment, by sektor mógł wyjść ze "spójną, racjonalną i ze sprawiedliwą propozycją". Taką, która pomoże "zatrzymać dalsze narastanie antagonizmów między bankami a klientami".

- Rozwiązanie, które zostałoby zaproponowane przez banki dobrowolnie, musiałoby zapewniać klientom taki poziom korzyści ekonomicznych, który będzie powodował, że będzie to realna alternatywa w stosunku do ścieżki sądowej - powiedział Jastrzębski.

Jastrzębski ujawnił również, że KNF rozpoczął już rozmowy w tej sprawie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które mają zapewnić ochronę praw konsumentów. Owocami rozmów z UOKiK ma być stabilność i trwałość porozumień, które były zawierane pomiędzy bankami a klientami.

Jastrzębski poinformował, że w wyniku rozwoju sądowego orzecznictwa zostały wykreowane pewne oczekiwania i te oczekiwania są "zjawiskiem ze sfery realnej i trzeba je brać poważnie pod uwagę".

Przewodniczący podał, że ostatnie analizy orzecznictwa sądowego wskazują, że rośnie liczba orzeczeń, w których dochodzi do stwierdzenia nieważności takich umów.

- Wydaje się, że koncepcja kredytu złotowego na LIBOR już przestała być głównym czynnikiem spędzającym sen z powiek bankowcom - powiedział Jastrzębski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Bob57
2 lata temu
Ten facet ironicznie uśmiechnięty jest po prostu zuchwale bezczelny. Drugi Morawiecki?
Jarek
3 lata temu
Mi na szczęście udało się wygrać z bankiem w sprawie o kredyt we frankach. Pomoc uzyskałem w kancelarii Fenix z Warszawy.
Filet
3 lata temu
2 razy proponowałem bankowi warunki ugody. Bank 2 razy odmawiał. Pozew złożony, a w odpowiedzi na pozew reprezentujący bank prawnik pisze, że nigdy nie próbowałem z bankiem rozmawiać na temat ugody. Śmieszne i nieprofesjonalne, bo mam 2 dokumenty pisma przyjętego do wiadomości przez bank. Oczywiście dzisiaj ja nie chce ugody z bankiem. Czekam na proces. Tematy związane z kredytami w złotych polskich trzeba stanowczo oddzielać. Nikt kto brał kredyt w złotych polskich nie ponosi kosztów związanych ze sprawami frankowiczow. To ewidentne manipulowanie i próba przedstawiania strony w niekorzystnym świetle. Państwo nie pomaga frankowiczom. Jeśli przegrają banksterzy, to tylko przez swoją chciwość. Życzę wszystkim wygranych spraw. Jeszcze jedna ważna sprawa: kredyt we frankach musiałem zaciągnąć, ponieważ w złotych polskich w Polsce nie miałem zdolności kredytowej. Dzisiaj już jestem mądrzejszy.
Jan
3 lata temu
Nie negocjuje się z przestępcami bankowymi
milo
3 lata temu
To byłyby pożądane działania, ale wymagałoby także rekompensaty dla tych kredytobiorców, którzy odważyli się pójść do sądu. Skoro miałyby być uwzględniane interesy złotówkowiczów, to osoby, które odważyły się zaryzykować proces też nie mogą być w takiej samej sytuacji, jak ci frankowicze, którzy nic w swojej sprawie nie zrobili.