Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|

Frankowicze zalali sądy. W Warszawie na rozprawę trzeba czekać nawet 2,5 roku

13
Podziel się

Polskie sądy muszą mierzyć się z lawiną pozwów składanych przez frankowiczów. W Warszawie na termin wyznaczenia rozprawy oczekuje się nawet 2,5 roku. Rzecznika Sądu Okręgowego przyznaje, że akta spraw nie mieszczą się już w pomieszczeniach.

Frankowicze zalali sądy. W Warszawie na rozprawę trzeba czekać nawet 2,5 roku
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów (zdj. ilustracyjne). (Wikimedia Commons, Kinicz, (CC BY-SA 4.0))
bDJKNZfV

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza", którą zaalarmował jeden z jej czytelników. Najpierw dowiedział się on, że jego wyznaczenie terminu rozprawy nastąpi według kolejności wpływu. Warszawski Sąd Okręgowy określił go na pierwszy kwartał 2021 roku.

To ponad rok od złożenia pozwu. Mężczyzna jednak otrzymał drugie pismo po pół roku, w którym poinformowano go, że wyznaczenie terminu nastąpi później - w drugim kwartale 2022 roku.

Rzeczniczka prasowa SO Sylwia Urbańska w rozmowie z "GW" wyjaśnia, że długi czas oczekiwania na wyznaczenie rozprawy "to, niestety, standard". Przyznaje, że warszawski sąd został wprost "zalany przez sprawy frankowiczów".

bDJKNZfX
Zobacz także: Zobacz: Wojna na lata. Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość. "Sądy są niewydolne"

- Ponad 70 proc. wszystkich takich spraw w Polsce trafia do nas, bo na terenie Warszawy najczęściej zarejestrowane są siedziby instytucji finansowych - przekonuje Urbańska. Dodaje, że pozwy mogą być kierowane również "zgodnie z adresem zamieszkania powoda".

Kierownictwo szacuje, że do końca roku do SO wpłynie ok. 24 tys. spraw frankowiczów. Jednocześnie w wydziale cywilnym orzeka 53 sędziów.

bDJKNZgd

"Wyborcza" przypomina, że przed kilkoma tygodniami prezes SO poprosił ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę o stworzenie specjalnego wydziału zajmującego się sprawami kredytów frankowych, na co otrzymał zgodę.

3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując sprawę państwa Dziubaków, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania.

bDJKNZge

Trybunał orzekł, że w takich przypadkach kredyt zostanie przewalutowany na kredyt złotowy, ale z zachowaniem oprocentowania kredytu walutowego. Jeśli klient będzie chciał rozwiązać umowę kredytową, będzie mógł to zrobić, o ile będzie to z korzyścią dla niego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJKNZgy
kredyty
banki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Jan
4 miesiące temu
Oszustwo banków w tzw kredycie CHF jest bezdyskusyjne, jest wyrok TSUE jest jednoznaczny i ewidentny, niepotrzebnie zmusza się setki tysięcy oszukanych klientów banków do skarżenia każdej umowy w sądzie, to tylko powoduje zablokowanie spraw w sądach w kontekście jeszcze pandemii koronawirusa... Niech polskie władze i NBP rozwiążą problem w sposób cywilizowany, ustawowo, jak to obiecał Pan Andrzej Duda w 2015 roku. Wówczas nie miał takiej podstawy (wyrok TSUE), teraz jest i należy to wykorzystać, przewalutować kredyty CHF na PLN po kursie z dat umów kredytowych. Tak naprawdę to żaden bank nie wypłacił żadnemu klientowi ani jednego franka tylko wszystko to było wypłacane w złotówkach, a przeliczane do CHF.
Marks...
4 miesiące temu
Powinna być ustawa w tej sprawie ! Od czego mamy parlament RP. i rząd ?... o prezydencie nie wspominam bo 2015 rok z premedytacja kłamał...i w rezultacie stanął po stronie zagranicznych spekulantów bankowych ...To są realne pieniądze Polaków a tych brak w obiegu bo banki wywożą ten kapitał do banków matek !!! ot sprawiedliwość europejska wedle R. Biedronia, który tak często " macha " dokumentami unijnych ustaleń... Proszę więc pana o skserowanie sobie Dyrektywy (JESZCZE ) EWG z 1993 roku... Prosty język prawny, zrozumiałe zapisy : wszystkie umowy kredytów walutowych były zawarte w złej wierze z zamiarem czystej spekulacji. koniec kropka więc po co ta szopka z sądami ??? Do roboty posłowie : Lewicy i reszta, stanąć na czele panie Czarzasty, Zandberg, Biedroń, Morawiecki, Kaczyński, Sahajko, Kukiz, Kamysz......itd......
Rąda
4 miesiące temu
franki są tępe, bo ŻADEN z nich ŻADNYCH franków na oczy nie widział i nie musi franków spłacać, bo ŻADEN bank w IIIRP frankków nie miał, a jak któryś klient się uparł, że chce franki widzieć, to parę tysięcy między bankami cwaniakiery bankowe se przesyłały
bDJKNZgz
kos
4 miesiące temu
Doktor Bodył mówi nieprawdę. Banki zarabiały na stosowaniu własnego kursu, ponieważ był on wyższy niż NBP , a ponadto stosowały spread. Niedoinformowanie konsumenta jest elementem powodującym nieuczciwość warunków umowy i takie orzeczenia TSUE też są.
kos
4 miesiące temu
To jeszcze za mało. Pozwów powinno być znacznie więcej i trzeba od razu wnosić o postanowienie w sprawie zaprzestania spłaty rat. Tylko postawienie banków przed wizją utraty bieżących wpływów może wymóc na nich jakieś działania ugodowe.