Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Frankowicze. Coraz więcej spraw w sądach

7
Podziel się:

Tylko do końca czerwca frankowicze wytoczyli bankom 18 tys. spraw sądowych. W ciągu pierwszego półrocza liczba pozwów wzrosła o 65 proc. - podaje Bankier.pl.

Frankowicze. Coraz więcej spraw w sądach
Frankowicze idą do sądu. (East News, LUKASZ SOLSKI)

Liczba spraw wytaczanych bankom znacząco wzrosła po korzystnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym kredytów indeksowanych walutami obcymi.

Jak podaje Bankier .pl w każdym banku, który oferował kredyty frankowe liczba spraw sądowych wzrosła dwucyfrowo.

Największy wzrost pozwów zanotował mBank. Pod koniec czerwca toczyło się ponad 5 tys. spraw z powództwa frankowiczów, co stanowi wzrost o 44 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Kolejne miejsca zajmują: Millennium Bank i Getin Noble Bank. Łącznie dla wszystkich banków liczba spraw wzrosła o ponad 65 proc.

"Roszczenia sformułowane przez Klientów w postępowaniach indywidualnych dotyczą głównie uznania nieważności umowy lub zapłaty w celu zwrotu rzekomo nienależnych świadczeń, na skutek abuzywnego charakteru klauzul indeksacyjnych. Agresywna kampania reklamowa, obserwowana w sferze publicznej zachęcająca do zgłaszania roszczeń wobec banków, wpływa na liczbę spraw sądowych" - pisze w swoim sprawozdaniu Bank Millennium.

3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania.

Trybunał orzekł, że w takich przypadkach kredyt zostanie przewalutowany na kredyt złotowy, ale z zachowaniem oprocentowania kredytu walutowego. Jeśli klient będzie chciał rozwiązać umowę kredytową, będzie mógł to zrobić, o ile będzie to z korzyścią dla niego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Petko
3 lata temu
Mafia pod nadzorem KNF :)
Tak
3 lata temu
Do Ggg - chyba jesteś słabo kumaty. Spór jest o klauzule abuzywne, a nie kurs. Chociaż gdybyś wgłębił się w temat to byś wiedział, że przez odpowiednie operacje banki także potrafią zmienić wielkość kursu.
mamkredytwefr...
3 lata temu
No i dobrze! Sprawiedliwość wygra, a my pomożemy do niej dojść :)
Milla
3 lata temu
Biedni frankowicze. Już im przeszła chęć na śmiech ze złotówkowiczów?
5555
3 lata temu
To nie są kredyty udzielone w frankach tylko w złotówkach. Banki ściągają należności w złotówkach ale przeliczają sobie w frankach. W dodatku w tych kredytach bank nie wypłacił klientą ani jednego franka i nie ma możliwości też spłacić kredyt czy raty kredytu w frankach, można tylko spłacać w złotówkach które bank.sobie przeliczy po danym kursie franka. Tak więc to nie powinien być kredyt w frankach tylko w złotówkach skoro został udzielony w PLN i można tylko spłacać walutą PLN.