Notowania

Wyrok TSUE. Jest termin kolejnej rozprawy państwa Dziubaków

Sprawa państwa Justyny i Kamila Dziubaków zostanie wznowiona 4 listopada - poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie. To właśnie ich przypadek był przedmiotem wyroku TSUE z ubiegłego tygodnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Justyna Dziubak liczy, że w jej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie wyda korzystny dla niej wyrok.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, termin został wyznaczony na 4 listopada. To wtedy sąd będzie miał możliwość zastosować wyrok TSUE w praktyce.

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania.

Co więcej, Trybunał orzekł, że w takich przypadkach kredyt zostanie przewalutowany na kredyt złotowy, ale z zachowaniem oprocentowania kredytu walutowego. Jeśli klient będzie chciał rozwiązać umowę kredytową, będzie mógł to zrobić, o ile będzie to z korzyścią dla niego.

Zobacz: Justyna Dziubak o wyroku TSUE

Wyrok może mieć olbrzymie znaczenie dla wszystkich spraw frankowych, które są obecnie w polskich sądach.

Justyna Dziubak wywraca system bankowy w Polsce. TSUE wydał wyrok korzystny dla tysięcy frankowiczów.
Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: "Nie wywróciłam systemu bankowego. Wprowadzam sprawiedliwość"

Jedną z nich jest właśnie ta, którą bankowi Raiffeisen wytoczyli państwo Justyna i Kamil Dziubakowie. Sąd Okręgowy w Warszawie wystosował w ich sprawie pytanie prejudycjalne do TSUE, a Trybunał wydał wyrok.

Teraz ten wyrok w praktyce zastosuje właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Orzeczenie TSUE ws. frankowiczów zapadło
Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Jest wyrok

- Liczę na to, że sąd unieważni teraz umowę. Sąd oceni, czy umowa może obowiązywać nadal, czy nastąpi całkowite unieważnienie i rozliczenie z bankiem - powiedziała Justyna Dziubak, cytowana przez PAP.

- Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku "odfrankowienia" 250 tysięcy zł - dodała Dziubak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

Ewawiedziały gały co brały a teraz cwaniak i chcą żeby ludzie się dokładali do ich kredytów

07-10-2019

POTASSzkoda, że w polskim prawie nie jest tak jak w stanach. U nas każdy sąd będzie musiał indywidualnie wydawać wyroki i odzyskanie naszych pieniędzy … Czytaj całość

08-10-2019

CHFDlaczego instytucje nadzoru nie nałożyły jeszcze wielo miliardowych kar na banki za kredyty CHF niezgodne z prawem, gdzie UOKIK gdzie dobro klienta o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)