Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
decyzja tsue
03.10.2019 10:09

Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Jest wyrok

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał decyzję ws. polskiej sprawy frankowej. Jest korzystny dla frankowiczów - polskie sądy mogą unieważniać umowy kredytowe, ale powinny kierować się interesem klienta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Orzeczenie TSUE ws. frankowiczów zapadło (Fot: Piotr Kamionka REPORTER)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że można unieważnić całą umowę, jeśli zawarto w niej nieuczciwe klauzule. Głównym wskazaniem dla podjęcia przez sąd takiej decyzji ma być interes kredytobiorcy. TSUE wskazał jednoznacznie, że w sytuacji gdu usunięcie "nieuczciwych warunków umowy zmienia charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie (…) prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów”.

Z drugiej strony TSUE stwierdził, że polskie przepisy nie pozwalają na uzupełnienie luk w umowie po wykreśleniu nielegalnych klauzul. Umowa po usunięciu wspomnianych fragmentów będzie jednak wciąż obowiązywać tylko w sytuacji, gdy będzie to prawnie możliwe. Stąd TSUE wskazał, że polskie sądy mogą unieważniać umowy, gdy okazałoby się, że koniecznym byłoby stosowanie stopy LIBOR dla kwoty złotowej po usunięciu klauzuli indeksacyjnej.

Orzeczenie TSUE to efekt pytań prejudycjalnych skierowanych do Luksemburga przez polski sąd, który rozpoznawał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Zaciągnęli oni w 2008 r. kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Magdalena Owoc w czwartek wraz z innymi frankowiczami walczącymi o swoje prawa, oglądać będzie transmisje na żywo z TSUE.
Wyrok TSUE wart nawet pół miliona zł. Na razie frankowiczka boi się eksmisji

To o tyle istotne, że sprawa, w której orzekał Trybunał Sprawiedliwości Europejskiej dotyczy tego rodzaju kredytów walutowych. Indeksacja oznacza bowiem, że wysokość rat kredytu wyrażonego w złotych przeliczana jest na podstawie kursu szwajcarskiej waluty. Zdaniem państwa Dziubaków, Raiffeisen bezprawnie nakazywał stosować zapisany w tworzonej przez siebie tabeli.

Oglądaj też: TSUE a sprawa frankowiczów. Ekspert: nie tak prosto, dotyczy tylko kredytów indeksowanych

Wątpliwości sędziego rozpoznającego sprawę polskich kredytobiorców wzbudziły możliwe skutki unieważnienia klauzuli. W efekcie mogłoby bowiem dojść do sytuacji, w której kredyt zostałby natychmiast anulowany lub kredytobiorcy zyskaliby możliwość spłacania kwoty wyrażonej w złotych, ale ze stopą procentową LIBOR, która obecnie jest ujemna, podczas gdy kredytobiorcy złotowi muszą stosować wciąż dodatni WIBOR.

Z tego względu sędzia pytał m.in., czy możliwe jest zastąpienie nieuczciwej klauzuli inną zgodną z prawem w sytuacji, gdy unieważnienie całej umowy będzie niekorzystne dla klienta oraz czy możliwe będzie utrzymanie umowy w sytuacji, gdy usunięcie nieuczciwych klauzul doprowadzi do sytuacji, w której zupełnie zmieni się efekt zawartej umowy.

Jeszcze przed wydaniem orzeczenia, swoją opinię wygłosił rzecznik generalny TSUE Giovanni Pitruzzella. W jego ocenie "umowa nie może upaść wbrew interesowi klienta" i to konsument wskazuje co jest jego interesem. Stwierdził także, to po usunięciu nielegalnych klauzul umowa może trwać niezależnie od tego, czy strony były gotowe zawrzeć umowę na takich właśnie warunkach.

Sprawa, którą rozpoznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wpływa automatycznie na inne prowadzone przed polskimi sądami sprawy frankowiczów. Co więcej, nie jest pewne, czy decyzja TSUE będzie stosowana nawet w przypadku wszystkich spraw dot. kredytów indeksowanych do franka. Sądy mogą tak postąpić, choć równocześnie mogą skorzystać z "furtki" i kierować się orzeczeniem TSUE jedynie w sprawach tożsamych z rozpoznaną w Luksemburgu.

Czwartkowy wyrok TSUE może być ratunkiem dla wielu frankowiczów.
Wyrok TSUE. Banki muszą się liczyć z koniecznością oddania 72 mld zł

Jeszcze przed wydaniem orzeczenia, Związek Banków Polskich ostrzegał, że przyznanie racji frankowiczom może kosztować cały system bankowy nawet 60 mld zł. Według kalkulacji analityka money.pl, koszt może być nawet wyższy i wynosić 72 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

konikxxxxjak przez wiele lat śmiali się i płacili mniejsze raty-od kredytu złotówkowego to było o.k. był to wybór każdego z Nas

03-10-2019

adaKiedy kurs jest dobry to placimy, a jak nie dobry to nie placimy ......- to jakies chore !. Ja wzielam kredyt we frankach i zyskalam na tym przez … Czytaj całość

03-10-2019

preczzpisemI tak powinno być !!!! A nie że banki sobie podwajają kwote raty !!!! Czyste złodziejstwo !!!!! Biore tyle i tyle + oprocentowanie ! A nie że nagle z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (614)