Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Kredyty we frankach. Ważna odpowiedź TSUE ws. frankowiczów

67
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Jedna z nich brzmi, że "umowa nie może upaść wbrew interesowi konsumenta".

Odpowiedź TSUE na pytania prejudycjalne dot. frankowiczów
Odpowiedź TSUE na pytania prejudycjalne dot. frankowiczów (East News, LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)

Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) Giovanni Pitruzzella odpowiedział na pytania prejudycjalne w sprawie C-260/18. Pytania do Trybunału wysłał warszawski sąd okręgowy.

TSUE zajmuje się kwestią odstępowania od umów na kredyty zaciągnięte w szwajcarskiej walucie. Za ok. dwa miesiące wyda wiążący i arcyważny dla frankowiczów wyrok. We wtorek SO w Warszawie doczekał się odpowiedzi, które brzmią:

a) umowa nie może upaść wbrew interesowi konsumenta (C-243/08, C-472/11, C-118/17),
b) to konsument w procesie wskazuje co leży w jego interesie, a badanie interesu konsumenta następuje na moment orzekania (C-243/08, C-472/11, C-118/17),
c) nieuczciwy warunek umowy nie może być traktowany jako obiektywnie korzystny dla konsumenta i pozostawiony w mocy wbrew woli konsumenta wyrażonej w procesie (C-243/08, C-472/11, C-154/15 i in.), d) utrzymanie umowy w mocy w pozostałym zakresie następuje niezależnie od tego, czy strony były gotowe zawrzeć umowę na takich warunkach (C-118/17).

- Praktyczne znaczenie tej sprawy i orzeczenia dla setek tysięcy kredytów frankowych jest nie do przecenienia – ocenia w "Rzeczpospolitej" mec. Mariusz Korpalski, zajmujący się takimi sprawami.

Zobacz także: Obejrzyj: Klient nie płaci za fakturę? Co można zrobić?

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusza Szcześniaka, korzystniejsze dla frankowiczów jest rozwiązanie umowy, zwłaszcza dla osób, które zaciągały kredyty w latach 2005-2008. Innego zdania jest Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Liczymy na salomonowy wyrok, że Trybunał Sprawiedliwości wyważy racje, opowie się za modyfikowaniem umów, a nie ich unieważnianiu - stwierdził w "Rzeczpospolitej" Jerzy Bańka.

Po stronie konsumentów stanął rząd, który twierdzi, że to konsument powinien mieć ostatnie słowo i decydować co jest dla niego lepsze. A sąd nie powinien utrzymywać w mocy umowy tylko w oparciu o to, że jego zdaniem byłoby to korzystniejsze dla klienta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
Zbigniew
5 lata temu
Wniosek ze tego prosty - o ile mozliwe NIE BRAC ZADNYCH POZYCZEK. Albo mam gotowke, albo zyje skromnie. A dodatkowe srodki TYLKO inwestowac. W polskich warunkach jest to zloto - nie ma VAT przy zakupie i nie drazni US. Out of sight, out of mind jak mowia Anglicy. Oczywiscie mowa o zlocie fizycznym, a NIE zadne zlote certyfikaty itd (patrz Amber Gold itd). Zloto ma ta zalete ze nie podlega inflacji - patrz na ceny uncji zlota np od 1970 itp, a wszelakie kryzysy tylko widuja cene tego metalu w gore. Tak bylo, jest i bedzie.
Martin
5 lata temu
Banki boją się sądu europejskiego i piszą do premiera o pomoc??? Ale jaja, uśmiałem się ma maksa. Jak było dobrze w bezprawiu łoić oszczędności polskich rodzin to było dobrze, teraz jak faktycznie unijny sąd uzna te toksyczne produkty bankowe za nieuczciwe to banki się boją być uczciwym i oddać frankowiczom zagrabione pieniądze???
niki
5 lata temu
całe szczęście , że jesteśmy w unii i ktoś z zewnątrz prostuje absurdalne wymysły i zapędy jakie niektórzy chętnie by lokalnie innym ludziom zaserwowali. nie wiadomo czemu. wbrew przepisom prawa.
adam
5 lata temu
Nikt nie neguje konieczności spłaty pożyczonych pieniędzy, ale niedozwolone w umowie klauzule, dosypują bankom nienależną kasę
FRANCO Z PKO ...
5 lata temu
Bańka ,czas dobrych ,,wujków i cioć " w sądach w togach jest definitywnie skończony a to równa się : ROZLICZENIE z lichwy Bańka ! LAWINA POZWÓW SĄDOWYCH JESZCZE W TYM ROKU ALE TO BĘDZIE TYLKO FORMALNOŚĆ BAŃKA !TY WIESZ DOBRZE CO WAS CZEKA PO 01.07. 2019 R.....IDZIEMY PO WAS !
...
Następna strona