Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

Kredyty frankowe. Banki proszą o reakcję

269
Podziel się:

Banki apelują do Komitetu Stabilności Finansowej o podjęcie działań w sprawie sporów o kredyty frankowe, zanim Sąd Najwyższy wyda orzeczenie. Jak twierdzą, sądy wydają wyroki uderzające w "fundamenty funkcjonowania bankowości".

Kredyty frankowe. Banki proszą o reakcję
Banki apelują do Komitetu Stabilności Finansowej. (Getty Images, Brian Jackson)

Po tym jak w zeszłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał precedensowy wyrok w sprawie sporu o kredyt frankowy, krajowe sądy zalała fala podobnych spraw.

Interpretacje wyroku TSUE są różne, choć w większości korzystne dla kredytobiorców. Sprawy często kończą się stwierdzeniem, że bank stosował klauzule abuzywne, co prowadzi do unieważnienia umowy.

Z powodu różnej interpretacji wyroku TSUE, sprawą ma się zająć Sąd Najwyższy. Orzeczenie, które ujednolici orzecznictwo, ma zostać wydane jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Komitet Stabilności Finansowej do tej pory nie zabierał głosu w sprawie sporów o kredyty frankowe. W środę przedstawiciele polskich banków zredagowali pismo, w którym wzywają organ do działania.

Jak twierdzą, sądy zbyt łatwo przyjmują, że banki dowolnie ustalały kursy walut, po których przeliczano miesięczne raty.

Jak piszą autorzy pisma, kurs walutowy kształtuje rynek, a ustalenia obowiązują wszystkich, w tym również bank centralny. Jak podają, średnia odchyleń obowiązujących w nim cen walut wobec tabeli NBP wynosiła 0,0057 zł.

"W praktyce oznacza to, że obciążenia konsumentów realizujących zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów według kursów wymiany badanego banku komercyjnego w stosunku do NBP nie były niekorzystne. Podważa to w sposób oczywisty obiektywizm podmiotów rozpatrujących skargi klientów i falsyfikuje stereotyp o manipulacji kursów wymiany walut na niekorzyść konsumentów" - czytamy w piśmie, do którego dotarł "Puls Biznesu".

Autorem apelu jest Związek Banków Polskich. W środę przedstawiciele branży uzgodnili jego treść. Jak podaje "Puls Biznesu", obecnie trwa zbieranie podpisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(269)
Woyt
3 lata temu
Jesli fundamentem bankowosci jest oszukiwanie klientow to rzeczywiscie trzeba uderzyc w fundament bankowosci
milo
3 lata temu
"W praktyce oznacza to, że obciążenia konsumentów realizujących zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów według kursów wymiany badanego banku komercyjnego w stosunku do NBP nie były niekorzystne. A to ciekawe! Kredyt przeliczony z PLN na CHF wg kursu kupna banku (niższy niż NBP), a spłaty rat wg kursu sprzedaży banku (wyższy niż NBP). Bank dodatkowo zarabia na spreadzie i to ustalonym w sposób dowolny i ZBP bezczelnie twierdzi, że nie ma w tym nic niekorzystnego dla kredytobiorcy!
ZBP zrób coś
3 lata temu
To może lepiej nich ZBP zaproponuje jakieś rozwiązanie dla frankowiczow a nie wymiguje się od realizacji TSUE. Dlaczego musimy toczyć batalie w sadach?????
Nielegal
3 lata temu
Tak, tylko że to była loteria. Kredyt już dawno spłacony w PLN a we franku do spłaty po 14 latach więcej niż pożyczyłem. Aa i dla hejterów info. Kredytu w złotówkach wtedy nie dostałem bo kie miałem zdolności według banku.
J**** P**
3 lata temu
Moim zdaniem Państwo powinno coś zrobić, nie żeby frankwicze chodzili z tym po sądach tylko nałożyć odgórnie na banki wyrównanie kredytu, pewnie część z nich przez ten kredyt nawet nie ma na prawników etc
...
Następna strona